5 Tehlikeli Köpek Irkı listesini yaparken standar yazılardan farklı olarak sahibine en teklikeli ona köpeklerden bahsedeceğiz. Genelde insanlar bu konu başlığını en vahsi köpek hangisi ise ona sahip olmak için arıyorlar. Kendilerini büyük tehlikeye atıyorlar. Biz burada size kimsenin söylemediği gerçekleri net olarak anlatacağız.

İki video seyretmiştim aynı köpek üreticisi aynı ırkı anlatan iki video çekmişti.Tibet mastiften bahsediyordu. 3 yada 4 yıl öncesinde bu ırk için çok tehlikeli ondan üretmiyoruz diyen kişi. Yeni videosunda bu yıl üretimine başladığı Tibet mastif için çok sakin köpek aile köpeği diyordu. Bu videodan sonra bu yazıyı yazmak zorunluluk olmuştur.

Burdaki önemli nokta kontrolsuz güç güç değildir diye bir reklam da olan slogan köpekler içinde konumuzla ilgili en güzel söylenebilecek sözdür. En tehlikeli köpek sahibini ısırandır.

5 Tehlikeli Köpek Irkı Hangisidir?

 

Tüm koruma ve bekçi köpekleri yabancılara karşı her zaman tehlikelidir. Zaten görevleri’de budur.Asıl tehlike kendisine bakan büyüten aileye karşı tehlikeli olan köpeklerdir.

1-Belçika Malinois Köpeği(Belçika Kurdu)

 

Belçika kurdu sıralamanın en başındaki köpek ırkıdır. Sahibine ve ailesine zarar verme potansiyeli en yüksek olan köpektir. Bu ırkla ilgili videolara bakarsanız ya saldırırken ya birini kovalarken görüsünüz. Çünkü çok agresif olduklarından bu işlere uygundur. Askeri ,polis yada özel güvenlik firmaları tarafından görev için kullanılmaktadır. Köpeği mutlaka kontrol eden profesyonel bir görevli ile birlikte hareket ederler. Görev köpekleri içinde profesyonel ellerde bile olsa en çok eğitmenine saldıran bu köpektir.

5 Tehlikeli Köpek Irkı
5 Tehlikeli Köpek Irkı

Sahiplenen aileler ile ilişkisine gelince tamamen ip üstünde bir ilişkidir. Köpek size hoşlandığı şeyleri yaptırdığınızda çok sevimli ama onun istemediği bir şey istediğinizde ise bir o kadar agresif olur. Örnek eve tuvaletini yaptı ve sizde kızdınız ona anında 2. kişiliğine bürünüp size tehdit eder siz üstelerseniz’de saldırır. Aylarca bin bir özveri ile büyüttüğünüz o yavru hain bir evlat olarak karşınızdadır.

Aillenizi ve kendinizi seviyorsanız kesinlikle bu ırkı aile köpeğiniz olarak seçmeyiniz. Ne zaman ona uyması gereken kuralları hatırlatsanız size agrasyon gösterecektir. Diretirseniz’de saldıracaktır. Sonuç olarak patron kendisi olacak sizde onu hizmetkarı.

Çocuklar ile arası çok kötüdür ve yanlışlıkla çocuğunuz kuyruğuna bassa direk saldıracaktır.Örnek olarak bu ırktan çok daha güçlü ve büyük Cane Corso ırkı böyle bir durumda direk kaçar çünkü ölse’de çocuklara ve ailesine zarar vermek istemez. Üstelik dünyanın en korkusuz köpeğidir.

Belçika Malinois Köpekleri o kadar hızlı saldırırki anlayamazsınız ve sadece tek bir yeri ısırmaz kolunuza saldırır eti kopartır,sonra ayağınıza sonra karnınıza ama her zaman ilk hedefleri boğaza saldırmaktır. Bu nedenden güvenlik güçleri için çok iyi bir köpektir.

Şayet hızlı atik bir köpek istiyor üstelikte sizi çok sevmesini ve her şeyini ortaya koyarak sizi korumasını istiyorsanız workline alman kurdu sahipleniniz.%100 güvende olursunuz.

2-Rottweiler

Rottweiler için bipolar kişilik bozukluğu çok doğru bir tanımdır. Bir bakarsınız dünya tatlısı çocuk ruhlu bir köpek bir bakarsınız vahşi bir canavara dönüşür. Özellikle yemek yerken yanlışlıkla yanından geçin size direk saldıracaktır. Hele yemek kabını alın yaşamanız mucize olur.

5 Tehlikeli Köpek Irkı Rottweiler

Köpeği sahiplenler genellikle yavruyken o sevimli haline bakıp satın almaktadır. Görünüş olarak en güzel köpek yavrularından biridir. Kişileri cezbeder 1 yaşından sonrada kabusa dönüşür. Çocuklarınızın eşinizin yada kendinizin bir köpek tarafından parçalanmasını istemiyorsanız bu ırkı sahiplenmeyiniz. Her canı sıkıldığında size hırlayıp sindirmeye çalışacaktır. Sinmez isenizde direk saldıracaktır. Bu ırk belçika kurdu gibi sadece profesyonel görevler için profesyonel ellerde uygundur.

3-Doberman

Doberman’lar ruhunda doğuştan sorun olan bir köpek ırkıdır. Hani bir şey olsa’da saldırsam diye ortalarda dolaşan bu cins bir aile için kesinlikle uygun değildir. Ne zaman ne yapacağı kesinlikle belli olmaz. Görev köpeği olarak iyidir ama sadece yetkili mercilerin elinde ise.

Doberman Tehlikeli Köpek
Doberman Tehlikeli Köpek

Onun için sahibi olmanız hiç bir şey ifade etmez. İsteklerini yapan sürünün alt statüsünde bir köpek tarzında olursanız sorun çıkmaz. Ama yönetmeye kalktığınızda vay halinize. Çocuklar öncelikli hedefidir,sonra bayanlar sonra siz. Çok akıllı olduklarından nereden başlayacaklarını bilirler.Doberman sahibi iseniz kesinlikle 16 yaş altı hiç bir çocukla birlikte yalnız bırakmayın.

4-Pinscher

Kuzeni doberman’la aynı özellikleri taşıyan bir ırktır. Kuzen olmaları gerçektir.Aynı ırkın farklı büyüklükleridir.3-4 kg arası bir köpek nasıl tehlikeli olabilir diyebilirsiniz fakat Amerika’da her şeyin istatisliği tutulduğundan en çok ısırma vakalarına karışan köpek bu ırktır.

pincher
pincher

Genellikle bayanların kucaklarında olan pinscher sevimli görüntüsüne kanıp sevmek isteyen herkesi ısrır ve olan bir kaç dikişlik bir tedavi gerektirir. Küçük nasıl olsa zarar veremez diye sakın düşünmeyin.Aynı agresiflikleri sahibinede gösterir.

5-Tibet Mastifi

Tibet Mastifi en eski köpek ırklarından biridir ve değişmeden günümüze gelen iki ırktan biridir.Vahşi doğaları’da günümüze kadar hiç değişmediğinden ve kendi kararlarını kendi veren bir köpek olduğundan kontrol altına alınamaz. Bu özelliğinden dolayı’da aile yaşamına kesinlikle uygun değildir.

tibet mastif
5 Tehlikeli Köpek Irkı

Eğitmeye yada belli kurallara uymaya zorlar iseniz mutlaka size zarar verecektir. Dünyanın en güçlü ve büyük köpeklerinden biri olduğundan zararın boyutu’da büyük olur. Asıl görevi sürüleri yabani hayvanlara karşı korumak olan bu köpek sürülerin yanında gönderilir ve kendi başına buyruk bırakılırsa görevini başarı ile yapacaktır.

Sonuç olarak size bir çok köpek üreticisi bu ırkları önerebilir. Üreticilerinde bu ırkları bulundurmasının nedeni köpeklerin flimler’de kullanıldığı için sahiplenecek kişilerin bu ırklara talebinin artmasıdır ve tamamen ticari kaygıdır. Örnek olarak John Wick filminde belçika malinois ırkı kullanılmış bir anda popüler olmuştur.

Doğru üreticiler ise özellikle en tehlikelisi olan belçika kurdunu sadece güvenlik güçleri için üretmekte halka satmamaktadır.

Kişilerin kaçırdığı ayrıntı orda asıl işi olan görev köpeği olarak rol almakta’dır ve herkese saldırmaktadır. Aile köpeği olarak bir rolü yoktur. Dobermanlar’da pek çok filimde oynamış ve hep saldırı sahnelerinde yer almıştır. Kısaca köpekler ne iseler onu oynamışlardır.

Yazar Hakkında