Tazı

Afgan Tazısı dünyada yer alan tazılar içinde en belirginlerinden ve en hızlılarından biridir ve bir çok tazı sever tarafından beslenmektedir.

Afgan Tazısı Hakkında Bilgiler

Tarihi:İlk Afganlar Britanyaya 1900’lerin başında geldiğinde, gelen bu köpeklere Zardin  olarak adlandırılmıştır ve 1907’de Londra da Cyrstal Sarayında gerçekleşen tazı yarışını oldukça etkileyici bir şekilde kazanmışlardır.Bu tür tazı olarak bilinir ve yapı rus tazı ırkına benzer. İsmi Afganistan’ın dağlarından gelir.Bu tür avcı bir ırktır ve eğer eline fırsat geçerse avını koşarak yakalar;oldukça gösterişli ve mizaç olarak olgun bir karaktere sahiptirler.

Genel görünüş:Hız ve güç beraber kombine olan ince bir vucut yapısının yanında hız için yaratılmış kas yapısına sahiptir.Vucut ve kuyruk yapısı kayalık arazilerde aylanmaya ve keskin dönüşler yapabilmeye becerisini sağlamak üzere evrimleşmiştir.65-71 cm boyunda 21-26 kg ağırlıkları arasında olabilirler.Kuyruklarında tüylenme diğer vucut bölgelerine göre oldukça azdır.

Yaşama Alanı:Koçmayı ve açık alanda gezinti yapmayı sevdiğinden ciddi bir egzersiz ihtiyacı vardır;ufak bahçelerde ve apartmanlarda yaşamaya uygun değildir.Koşup oynayabileceği büyük arazilere ihtiyaç duyacaktır.

Davranış ve Huy:Oldukça ağır başlı fakat bir okadar’da özgürlügüne düşkün hayvanlardır bu nedenle eğitimi zordur pek komut almayı sevmezler.Sahiplerinin dominant karaktere sahip olmaması durumda kendi başına hareket edeceklerdir.Diğer köpek ırkları ile anlaşamazlar,aynı durum yabancılarla’da ilişkilerinde geçerlidir.

Kafa Yapısı:Kafatası:uzun çok dar değil ve kafasının arkası belirgindir.İyi dengelenmiş ve uzun üst düğüm kaslar vucu’da bağlantısı sağlanmuıştır.

Afgan Tazısı

Yüz Bölgesi Genellikle siyah ama açık renkli’dir.Bzı türlerinde kahve rengi olabilir. Ağız bölgesinde uzun bir çenesi vardır.

Çene ve Dişler:Muhteşem güçlü çenesi ve ısırıkları vardır.Üst dişler le alt dişler örtüşür ve çenede gönye şeklinde gözükür.

Gözler:Gözler iç köşeden veya dış köşeden yana doğru çekiktir..Genellikle siyah ama açık kahverengi altın tonuna yakın renkler de görülebilir.

Kulaklar:Düşük kulaklı, kulaklarını kafasının yanında taşır ve kulakların üstünü uzun tüylerle örtülüdür.

Boyun:Uzun ve güçlü bir boyunları vardır.

Vucut Arka taraf:Uzun ve kaslı bir yapıdadır

Göğüs kafesi:İyi bir kaburga yayı ve geniş göğüs kafes yapısına sahiptir.

Kuyruk:Çok kısa değil orta uzunluktadır; seyrek tüy yapısına sahiptir.

Omuz:Uzun ve eğimli olmakla birlikte güçlü ve kaslıdır

Üst kol:Uzun ve eğimli

Dirsek:Göğüs kafesine yakın,omuzların altında dikey olarak bulunur

Kolun ön kısmı:Kemikli ve düz ön ayaklar

Avuç içi:Esnek ve uzun.

Ön ayaklar:Uzun ve geniş ayakları vardır ve ayakları yere çok iyi basar

Yürüyüş ve hareket Tarzı:Yürürken düz ve esnek yürür

Boyut:Genel uzunluk ve büyüklükleri:Erkek:68-74cm;Dişi:63-69cm

Kötü huyları:Utangaç ve agresif olabilirler,çoğu köpek davranışlarını rahatça sergilerken afgan tazısı diğer köpekler kadar kendini iyi ifade edemez.

Sağlık Sorunları:Afhan Tazısının En büyük sağlık sounlara allerji ve kansere olan yatkınlıklarıdır.Tedavi edilmesi gereken durumlarda anesteziye olan hassasiyetleri ciddi sorunlar çıkarır.Ayrıca ürolojik ve kardiyak hastalıklara karşı hassastırlar.Kilo kaybına çok yatkın oldukları için aşırı kilo kayıpları hastalanmalarına neden olur.Yaşam süreleri yaklaşık 12 Yıldır.

Genel olarak enerji seviyeleri maksimum,domainant bir sahibi varsa kolay eğitilebilir,yalnız bırakılmaya çok uygun değildir,sıcak ve soğuğa karşı oldukça dirençlidir.çocuklarla ve aile fertleri ile arası oldukça iyidir.Eski dönemlerde tazı yarışlarında kullnılan bu hayvanlar şimdi ise güzel ve tüylü görünüşlerinden dolayı ev hayvanı olarak beslenmektedir.

Yazar Hakkında