Afrodit Devi, doğal olarak iki ırktan biri oluşan ve kökeni Kıbrıs’tan bir kedidir. Genellikle, türün başlangıçta dağlarda yükseklerde yaşarken keşfedildi. Kaslı fiziği ve arazide ustalaşmalarına ve daha büyük avları takip etmelerine yardımcı olan uzun bacaklarından sorumlu olduğu düşünülür.

Kedinin ekstra kalın kürkü, soğuk dağ iklimlerinde hayatta kalmalarına da yardımcı oldu. Afrodit Devi, yaklaşık 10.000 yıldır var olan dünyanın en eski kedi ırklarından biridir.

2012 yılında Dünya Kedi Federasyonu, Afrodit Devini resmen tanımaya başladı.

Bu günlerde Afrodit Devlerini barınaklarda veya kurtarma gruplarının bakımında bulabilirsiniz. Bunun sizin için bir tür olduğuna karar verirseniz evlat edinmeyi düşünün!

Boyut

Afrodit Devi büyük bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişir.

Çoğu erkek Afrodit Devi 4 ila 8 kg ağırlığında ve çoğu dişi Afrodit Devi 3 ila 7 kg arasındadır.

Kişilik

Hiç şüphe yok ki: Afrodit Devi tam bir nazik dev kedidir. Bu kedicikler son derece sevecendir ve hayatlarındaki tüm insanlarla çok hızlı ve çok güçlü ve kalıcı sevgi bağları kurarlar ve özellikle çocuklarla iyi anlaşırlar.

Cins, etraflarında çok fazla aktivite olan geniş ve aktif bir aile ile yaşarken en iyisini yapar. Bu kediler, günün eğlencesinin ve oyunlarının bir parçası olduklarını hissetmeyi severler.

Dağda yaşama geçmişi olan büyük bir kedi olarak cins, tırmanmak ve kendilerine ait olduğunu iddia etmek için en az bir kedi ağacına ihtiyaç duyarlar. Yaşam alanları ne kadar büyükse, refahları için o kadar iyidir.

Ancak Dev Afrodit kesinlikle atletik görünümlü bir kedi olsa da, türün en sevdikleri insanlarla kanepede kıvrılmaktan ve öğleden sonraları kestirmekten başka hiçbir şeyi sevmediğini göreceksiniz.

Sağlık

Afrodit Devi sağlıklı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir.

Afrodit Devlerinin muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

    • Kulak enfeksiyonları
    • Obezite
    • Tüy yumakları

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Dev Afrodit’inizin düzenli veteriner kontrollerini sürdürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Afrodit Devi akıllı bir kedidir. Kedinin yaşamaktan zevk alması için yeterince geniş bir alan sağlamanın yanı sıra, cinsi zihinsel olarak uyarmak için akıllı oyuncakların bulunduğundan emin olmanız gerekir. Etkileşimli oyuncaklar idealdir ve kedinin dağlarda yaşayan ve avını takip eden geçmişi nedeniyle, kedinin mamasına nasıl erişeceğini bulmasını gerektiren besleme oyunları onları mutlu edecektir.

Yıllık sağlık veterineri ziyaretlerini planlamanın yanı sıra, Dev Afrodit’inizin tırnaklarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Kedi bakımı konusunda yeniyseniz, veterinerinize bunu en iyi nasıl yapacağınızı sorun.

Tırnak bakımının ötesinde, kedinin kulaklarını kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından incelemek ve gerekirse temizlemek isteyeceksiniz. Ayrıca, Dev Afrodit’iniz için diş fırçalamayı ihmal etmemeniz önemlidir.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Afrodit Devi’nin çok farklı renkte olduğu gözlemlenmiştir. Ancak çikolata ve leylak renklerinde hiç görülmedi..

Afrodit Devi, kısa tüylü veya uzun tüylü bir kedi olabilir. Kalın tüyleri onları ne sıklıkta fırçalamanız gerektiğini belirleyecektir. Uzun tüylü kediler için bu işlem gün aşırı yapılmalıdır. Doğru fırçalama, tüy yumağı olasılığını da önlemeye yardımcı olacaktır.

Tüm ırklarda olduğu gibi, kedinizi tımar ederken gelişmeye başlayan tüyleri yakından takip edin. Unutmayın, düzenli fırçalama kedinizin tüylerinin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır!

Hava söz konusu olduğunda, Afrodit Devi genellikle çoğu iklimde normalde mutlu bir şekilde yaşayabilen uyarlanabilir bir kedi olarak görülür ve normalden daha kalın olan tüyleri, soğuk koşullarda çoğu kediden daha iyi oldukları anlamına gelir. Sıcaklık arttığında her zaman yeterli gölge ve temiz su sağlandığından emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Afrodit Devi çocuklarla yaşarken harika işler çıkarıyor. Kedi, evinizdeki çocuklarla sevgi dolu bağlar kuracaktır. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru bir şekilde belirlendiğinden emin olun ve çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, Dev Afrodit genellikle diğer evcil hayvanların yanında iyidir. Bununla birlikte, yeni kedi ve mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri denetlemek bu tür için önemlidir. Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında