Akbaş Çoban Köpekleri

Akbaş Çoban Köpeği ülkemiz ırkları arasında yer alan tam bir sürü ve alan koruma köpeğidir ve yüzyıllardır anadolu’da bizimle yaşamaktadır.Çoban köpekleri arasında en atletik yapıya sahip köpektir.En yaygın bulunduğu bölge Eskişehir Sivrihisar.

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık:Erkek 40-65 Kg Dişi:35-40 Kg

Boy:Erkek 65-80 cm Dişi:55-75 cm

Kafa Yapısı

Baş uzunluğu:28 cm
Yüz uzunluğu:11 cm
Kulaklar arası mesafe: 16.5 cm

Renk:Beyaz

Kuyruk:Uzun ve ucu hafif kıvrık

Göz Yapısı:Genellikle kahverengi bazende siyahın tonları şeklindedir.

Kulak Yapısı:Çok uzun değildir ve aşağıya üçgen şeklinde iner.

Tüy Yapısı:Hem Kısa Hemde Uzun yapıda olabilir.En çok tercih edilen kısa tüylü olandır;nedeni saflıktan değil arazide diken vs yapışması kısa tüy’de daha az olduğundandır.

Sıcak Soğuk Hava Dayanıklılık:Bir çok çoban köpeği soğuk havaya dayanıklı fakat sıcak havalara karşı hassastır;akbaş çoban köpeği ise her ikisine karşıda dayanıklıdır.

Yaşam Süresi:Diğer büyük köpek ırklarına nazaran akbaş çoban köpekleri daha uzun yaşarlar ve süresi 10-14 yıl arasındadır.

Genel Özellikleri

Karekteri Akbaş çoban köpeği koruduğu sürüye ve sahibine karşı oldukça korumacı ve bağlıdır.İnsan dahil yabancı tüm canlılara karşı oldukça agresiftir.Doğaya çok iyi adapte olmalarının nedeni ile kendi kararlarını vererek hayatta kalma başarısı gösterirler.Özellikle koyun sürülerinin yanından geçiyorsanız ve bu köpekler sürüyü koruyorsa size çok ciddi problemler çıkarabilirler.Korkusuz bir ırk olduğu için hiç bir şeyden çekinmezler.İç güdüleri ile hareket ettiklerinden problemleri kendileri çözmeyi severler;emir komuta zincirine yatkın değildirler.

Ayrıca diğer köpeklere karşı hiç tolerans göstermezler ve güçlü bir ırk oldukları için karşı tarafa ciddi zarar verebilirler.

Yaşama Alanı:İdeal yaşama alanı geniş arazilerdir ve bu şekilde çok mutlu olurlar.Küçük bahçelere ve apartman ortamına uyumlu değildirler.

Üreme:Tüm köpeklerde olduğu gibi yavru kalitesi ve annenin sağlığı için dişiler en az 18 aylık erkeklerde 13 aylık olana kadar çifleştirilmemelidirler.Dişiler senede 2 kez ortalama 18-22 gün arası kızgınlık dönemi yaşarlar bu sürenin ortasında çifleştirilmeleri hamilelik oranını artırır.

Yavru sayısı ortalama 8-10 adet arasındadır.Üreme için seçilecek erkek ve dişide kesinlikle ortopedik yada diğer kronik sağlık sorunları olmamalıdır;aksi halde aynı sorunlar yavrularda’da olacaktır.Yavrular en az anneleri ile 2 ay geçirmelidir,ideal süre ise 3 aydır.Bu sürede hem sosyal gelişimini tamamlarlar hemde anne sütünü yeterinde aldıklarından hastalıklara karşı direnç kazanırlar

Üretmek için kesilikle akraba ile çiftleştirilmemelidir.Aksi taktirde sakat ve sorunlu yavrular ortaya çıkacaktır ve ırkı bozacaktır.

Eğitim:Özgürlüklerine çok düşkün ve emir almayı sevmediklerinden herhangi bir eğitim verilmesi oldukça zordur;bu nedenle görevi olan sürü korumayı kendi iç güdüleri ile kusursuz bir şekilde yaptıklarından eğitim verilmesine gerek yoktur.

Beslenme:Akbaş ırkı oldukça hareketli ve sürü koruma köpeği olduğu için çok fazla enerji harcayacaktır;bu nedenle mutlaka bol protein ağırlıklı beslenmesi gereklidir.Dar alanlarda bakılan akbaşlar çok çabuk obeziteye yakalanacakları için yeme alışkanlıkları mutlaka değiştirilmelidir.

Sağlık:Tüm büyük köpek ırklarında olduğu gibi kalça ve eklem displazisi sorunları yaşayabilirler;küçükken görülmeyen bu hastalık köpek büyüyüp ağırlaştıkça ortaya çıkar ve tedavisi sadece ameliyattır.

Genellikle genetik bir hastalık olduğundan kalça ve eklem displazisi olan köpekler üremede kesinlikle kullanılmamalıdır. Renkleri beyaz olmasına karşın diğer ırkların beyaz renkli köpekleri gibi güneşe karşı hassas değildirler ve deri sorunları yaşamazlar.Diğer yaşanan bir sorunda arka ayaklarının yan tarafa basmasıdır;sorunun ortaya çıkmasının nedeni bu özelliğe sahip olan hayvanların çiftleştilmesidir.

Tarihi:Diğer çoban köpeklerimiz gibi akbaşlar’da Anadolu’ya orta asya’dan başlayan Türk göçü sırasında gelmişlerdir.Uzun yıllar kullanılan bu köpekler yaklaşık 10 yıl öncesine kadar soyu tükenme tehlikesi altındaydı ama yapılan ırk çalışmaları sonunda tekrar çoğalmıştır.Özellikle Sivrihisar Kaymakamlığı ve Tigem İşletmeleri bu konuda oldukça çok katkı sağlamıştır.

Soyunun tükenme noktasına gelmesi bu köpeklerin diğer çoban köpekleri ile melezlenmesin’den kaynaklanmıştır.Akbaşlar göç sırasında Macaristan bölgesine gelmişler ve isimleri bu bölgede Kuvasz olarak anılmaktadırlar.Tüm çoban köpeklerinde olduğu gibi kökeni Ural-Altay dağları arasında yaşamaş havyan sürüleri bulunan kavimler tarafından ortaya çıkarılmış ve beyaz renkli koyun sürülerin korumasında kullanılmıştır.

Akbaş Çoban köpekleri hem arazi koşullarına hemde sıcak ve soğuk iklime oldukça dayanıklıdırlar bu nedenle dünyada bir çok yerde kullanılmakta dünyanın en iyi çoban köpeği olarak görülmektedir.Bir ırk olarak’ta tescili tamamlanmıştır. Özellikle Amerika’da çok fazla önemsenen ve yetiştirilen bir ırk haline gelmiştir.İlk Akbaş 1977 yılında Amerikaya getirilmiş.1979 yılında bu ülkede ilk akbaş derneği kurulmuştur.Aynı yıl Pirene dağ köpeği ve maremma çoban köpeği ile birlikte en etki üç çoban köpeğinden biri olarak seçildi.Köpeğin adı anadolu’da akkuş olarak bilinmesine rağmen Amerikalılar Akbaş ismini koydukları için artık bu isimle anılmaktadır.

Akbaş çoban köpekleri sürü gütme köpekleri değildir;görevleri sürüyü vahşi hayvanlara ve yabancı hayvanlara karşı korumaktır.Diğer küçük çoban köpekleri gibi sürüyü çevirmesi yönlendirmesi beklenmemelidir.Renkleri beyaz olduğu için özellikle beyaz renkli koyun sürülerinde arada kaybolarak olarak gelişen olaylara anında müdahale edebilirler.

Yazar Hakkında