Akita Japonya’nın en büyük köpek ırkıdır.Kimi kaynaklar köpeğin ayı geyik avlamak için üretildiği kimi kaynaklar ise çukur dövüşleri için yetiştirildiğini düşünümektedir.Akita tek bir köpek olmaktan mutluluk duyar ve aile grubunda olmayan diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Düzgün bir şekilde sosyalleştirilmiş bir Akita, diğer hayvanları tolere etmeyi öğrenebilir,Gerekmedikçe havlamayan apartman yaşamına uygun bir köpektir.

Akita Fiziksel Özellikleri

Oldukça kaslı iri ve büyük kemikli bir köpektir,kafası vucudu gibi büyüktür.Büyük ve siyah bir burun,makaskapanan diş yapısı,koyu kahverengi,küçük çekik gözleri vardır.Kalın boyun,büyük ayı kafasına benzeyen bir kafa,geniş göğüs,kıvrılmış ve yüksekte duran bir kuyruk,üçgen dik kullaklar,sert dış tüyler ve yoğun alt tüyleri vardır bu da ısı geçişlerine dayanıklığını artırır.

Akita

Kırmızı açık kahverengi,susam(siyah uçlu kırmızı açık kahverengi kıllar),brindle ve beyaz renkleri vardır.Günde mutlaka 30 dakila’lık 2 yürüyüş yapmalıdır.

Boy: Erkek 64-70 cm Dişi 58-64 cm

Ağırlık:Her iki cinsiyet içinde:34-50 kg.

Karakter

Sahibine çok bağlıdır bir evde sahibi nereye giderse onu takip eder ve kendini onu korumak için adamıştır;hiç yalnız bırakmaz.Bulundukları alanı büyük bir özveri ile korurlar ve yabancılara karşı hiç bir toleransları yoktur;diğer köpeklere karşıda oldukça saldırgan davranışlar sergileyebilirler; diğer köpeklerle sosyal olarak baskın bir rol oynamayı sever diğer köpeklerin,özellikle de tanıdık olmayanlar ile karşılaşmalarında dikkatli olunmalıdır.

Akita büyük, güçlü, bağımsız ve baskın bir köpektir bu nedenle kesinlikle ilk defa köpek sahibi olacak kişilere önerilmez çünkü iyi bir eğitim ve kontrol gerektirir aksi halde diğer insanlar ve evcil hayvanlar için bir tehlike oluşturur.Dışarıda gezdiriyorsanız mutlaka tasma ile dolaştırmanız önerilir. Çocuklarla olan ilişkilerinde her zaman dikkatli olunmalıdır.

Akita

Tarihi

Adının anlamı Japoncada “kalpten yumuşak ve güçlü bir güç” anlamındadır.Adını,Japonya’nın kuzeyindeki bir bölge olan Akita Eyaletinden alır.Japon Kari,Tosa ve chow chow köpeklerinin melezlenmesin’den üretilmiştir.Yüzyıllar önce cins sadece ülkenin soylu gurubu tarafından beslenebiliyordu.İlk kullanım alanı av,iz sürme ve koruma idi. Bu hızlı, güçlü köpek, geyik, geyik ve kara ayısı da dahil olmak üzere büyük avlarda eşsizdi.Hala sadık ve cesur bir köpek olarak görülmeye devam ediyor ve Japonlar şimdi polis köpeği olarak kullanmaktadırlar.

Sağlık

Japon Akita, sağlıklı bir ırktır, ancak kalça displazisi, göz problemleri ve Hipotiroidizm gibi bazı genetik sağlık sorunlarına yatkın olabilirler. Düzenli veteriner kontrolleri ve uygun beslenme ile sağlıklarını korumak önemlidir.

Sonuç olarak, Japon Akita, güçlü, bağımsız ve sadık bir köpek ırkıdır. Sahiplerine sadakatleri ve koruyucu içgüdüleriyle bilinirler. Ancak doğru sosyalleşme, eğitim ve egzersiz gerektirirler.

Viral Enfeksiyonlar:Parvo, kuduz ve distemper gibi tüm köpeklerin yakalanabileceği bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı hassastır. Bu enfeksiyonların çoğu düzenli aşılama ile önlenebilir.

Obezite:Şişmanlık önemli bir sağlık sorunu olabilir. Eklem problemlerine, metabolik ve sindirim bozukluklarına, sırt ağrısına ve kalp hastalığına neden olabilecek veya ciddi bir hastalıktır.Köpeğiniz sürekli sizden yemek isteyecektir siz onu çok sevdiğiniz için gereğinden fazla verseniz ölümüne yol açabilirsiniz.Onunla yürüyüşe çıkarak formada kalmasını sağlayabilirsiniz.

Parazitler:Her türlü solucan ve böcek,vücudunu içeride ve dışarıda ele geçirebilir. Pirelerden ve kenelerden kulak akarlarına kadar bir çok böcek dıştan,kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar, kalp kurtları ve kamçı kurtlar, içten istila edebilir. Kirli su içmek, kirli toprakta yürümek veya enfekte bir sivrisinek tarafından ısırılmak bir çok parazit hastalığına yol açar. Bu parazitlerden bazıları size veya bir ailenize bulaşabilir ve ciddi sağlık sorunları oluşturabilir.Bu parazitler ağrıya, rahatsızlığa ve hatta köpeğinizin ölüme neden olabilir, bu yüzden düzenli olarak test yaptırmanız önemlidir.Ayrıca düzenli iç ve dış parazit aşılarını yaptırınız.

Eğitim

Oldukça akıllı ona bu ırk bir o kadarda inatçı ve özgürlüğüne düşkündür,bir çok yerde eğitim yazı 6 ay ve sonrası olarak belirtilse’de bu cins gibi karakter yapısına sahip olanlarda 4 ayda sonra başlanmalıdır.Sosyal bir köpek olması için mutlaka kalabalık ortamlarda dolaştırılmalı’dır. Agresif ve aşırı korumacı bir yapısı olduğundan mutlaka dur komutunu öğretmeniz gerekir aksi halde elinizden yada kaldığı yerden kaçma gibi istenmeyen durumlarda kontrol edemezsiniz.Tasma ile dolaştırma’nız kesinlikle gerekli olduğundan bu şekilde yürümeyi ve kontrol edilebilir şekilde hareket etmeyi öğretmelisiniz.

 

Yazar Hakkında