malaklı çoban köpeği

Aksaray Malaklı Çoban Köpeği adını sarkık dudaklarından alan oldukça iri bir çoban köpeğidir.Malak kelimesi anadolu’da dudak anlamına gelmektedir.

Malaklı Çoban Köpeği Fiziksel Özellikleri

Boy:Erkeklerde burundan kalçaya 135 cm omuz yüksekliği’de 100 cm kadar çıkabilir.Dişilerde omuz yüksekliği

Aksaray Malaklı Çoban Köpeği
Aksaray Malaklı Çoban Köpeği

65-70 Cm

Ağırlık:Erkeklerde 80-100 kg Dişilerde:75-85 kg

Kafa Yapısı:Oval,alın çıkıntısı (stop) hafif çukur ve eğimlidir.Kulaklar geniş aşağıya doğru sarkık yaprak şeklindedir.Dudaklar ve gerdan sarkıktır.

Ayaklar:Bütük patiler,kalın baldırlara sahiptir.Ayaklarda halk arasında bilinen ismiyle çangal(ayağın yanındaki tırnak mahmuza benzer) bazılarında olabilir bazılarında yoktur.

Renk:Sarı boz(sarımtırak),Ala,Beyaz,Kahverengi

Kuyruk:Kuyruk ise tekerlek ,yarımay yada düz olabilir.

Tüy ve Kemik Yapısı:Kısa bir tüy yapısına sahiptir.Kemikler ise oval yapıdadır.

Malaklı köpekleri ani hızlanma’lara çok müsaittir fakat uzun mesafe koşular ver yürüyüşler için uygun değildir.Özellikle engebeli arazilerde yaşamaları zordur.Düz arazisi olan bölgelerde çoban köpeği olarak kullanılabilirler.Dünyada aynı boyutta ve ağırlıktaki köpekler içinde en hızlıları’dır.Tüm çoban köpeklerinde olduğu gibi büyümesini tamamlayıp gerçek bedensel özelliklerini göstermesi 3 yaşını bulmaktadır.Dudakları sarkık olduğundan salya akıtma sorunu her zaman vardır.

Karakteri

Malaklı çoban köpekleri karakter olarak oldukça ağır başlı sakin gereksiz yere saldırgan olmayan bir ırktır fakat harekete geçtiklerinde ise durdurmak oldukça zordur. Sahiplerine oldukça bağlıdır;bulunduğu bölgeleri çok iyi koruduklarından arazi koruma köpeği olarak’ta kullanılabilir. Geniş alanlara serbest olarak dolaşmak bu köpekleri çok mutlu edecektir.

Üreme

Aksaray malaklı çoban köpekleri yavrularının sağlıklı olması için dişilerin en az 2 yaşında erkeklerin ise 1.5 yaşında iken çiftleştirmeleri gereklidir.Daha erken yapılan eşlemeler’de yavru ve anne sağlığı tehlikeye girecek,geç erkeklerin kullanımda ise ise döl verimi az olacağında hamilelik oranı azalacaktır.Dişiler bir batımda 7-10 arası yavru doğurabilmektedir.Yavruların en az 60 gün annesi ile kalması yavrunun bedensel ve ruhsal gelişimi için oldukça önemlidir.

Malaklı Tarihi

Malaklı çoban köpekleri tarihi Aksaray’da oldukça eskidir:Evliya çelebinin 1650 yıllarında yazdığı seyahatnamesinde anadoluda bir aslan gördüm olarak bahsettiği köpektir.Ayrıca arkolojik kazılarda taşlarda bulunan resimlerde aksaray malaklısı vardır.Tahmini olarak en az 1500 seneden bu yana anadolu’da bulunmaktadır.Şua nada ülkemiz dahil dünyanın 34 ülkesinde malaklı çoban köpeği bulunmaktadır.

Aksaray malaklı derneğinin kurulması ile ırk kontrol altına alınmış,köpek sahipleri bilinçlendirilerek ortopedik ve diğer rahatsızlıkları olan köpeklerin üretimde kullanılması engellenmiştir;bu şekilde sağlıklı safkan ırklar elde edilmiştir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında