Alaskan Klee Kai

Alaskan Klee Kai Köpeği 20. yüzyılın sonlarında Husky’ye benzeyen fakat daha küçük, spitz tipi bir köpek türüdür.

Alaskan Klee Kai Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık: Erkek:5.5-9 Kg Dişi:4.5-7kg

Boy:Erkek:43 Cm Dişi:33 Cm

Tüm Huskiler gibi çift kürkü vardır. Siyah ve beyaz, gri ve beyaz, kurt grisi ve beyaz, kırmızı ve beyaz yada tamamen beyaz gibi çeşitli renklerde gelirler. Bir albino değilse tamamen beyaz, izin verilen tek düz renktir. Bir maskesi ve simetrik lekeleri ve sırtına kıvrılan karakteristik kuyruğu vardır. Daha büyük kuzenleri gibi, de yılda iki kez tüy döker.

Karakter

Zeki, yüksek aktiviteye sahip bir köpektir. Ancak, “hiper” değiller. Diğer husky ırklarının aksine, oldukça

Alaskan Klee Kai
Alaskan Klee Kai

eğitilebilirler ve iyi bekçilerdirler. Ayrıca kuzenlerinin aksine yabancılardan şüphelenirler. Sahiplerinin ilgisin’den çok hoşlanırlar. Havlamazlar fakat uluma huyları vardır. Nomal ölçülerde egzersize ihtiyacı var. Zekaları sayesinde bulundukları kapalı ortamlardan çok rahat kaçabilirler. Sahibi ile oyun oynamaktan çok mutlu olur. Köpek çevikliği sporunda mükemmeldirler.

Alaskan Klee Kai Sahipleriyle ciddi duygusal bağlar kurarlar ve onlardan ilgi beklerler. Diğer köpekler ile araları iyidir. Avcı özelliklerinden dolayı evin kedisi ile küçük yaştan tanıştırılmazsa sorun yaşarlar. Husky gibi av güdüsü güçlü olduğu için sahibi diğer evcil hayvanlar konusunda dikkatli olmalıdır.

Mükemmel bekçi köpeğidir fakat boyutlarından dolayı bu göreve uygun değildirler Sahibi tarafından tanıtılmışsa, aile üyelerini ve yabancıları kabul ederler. Kışlık kürkü olan sert köpeklerdir, ancak dışarıda bırakılmamalıdır. Haftada bir minimum fırçalamaya ve taramaya ihtiyaçları vardır. Kediler gibi titizdirler ve kendilerini temiz tutarlar.

Büyük bir bahçeye ihtiyaç duymayan ama yürüyüş ve getirme oyunlarını çok seven bir köpektir. Uzun süre yalnız kalmayı sevmez. Köpek tüylerine ve dökülmelerine tahammül edemeyen herkes başka bir cinsi düşünmelidir.

Tarihi

Alaskan klee kai (KLEE-ki olarak telaffuz edilir), Eskimo lehçesinde “küçük köpek” anlamına gelir. Bu cins, 1970’lerin başında Alaska, Wasilla’da Linda Spurlin tarafından geliştirilen yeni bir türdür. Cılız bir Alaska husky ile başlayarak, Spurlin, klee kai’yi oluşturmak için daha küçük bir boyut elde etmek için bir schipperke ve Amerikan Eskimo melezleyerek üretildi.1997’de United Kennel Club, Alaskan tanıdı. Alaskan klee kai günümüzde sadece dünyada 700 adet olan nadir bir köpek türüdür.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında