Alman Köpek Cinsleri

Alman Köpek Irkları olarak oldukça fazla tür sayabiliriz;Almanya üretimde ve melezleme konusunda oldukça başarılı ve ciddi çalışmalar yapan bir ülkedir.20 den fazla ırka sahiptir.Alman Köpek Irkları’na örnek olarak Shorthaired Pointer,Munsterlander ve Dachshund av için Rottweiler,Doberman ve Leonberger koruma için sayılabilir

Alman Köpek Irkları Nedir

1-Wirehaired Pointing Griffon

M.Ö 400 yılından beri var olan çok eksi bir orta boy ırkıdır;Hollanda,Almanya,Franda,İsviçre pointerl’arının melezlenmesi ile elde edilmiştir.Yuvarlak bir kafa tası,kahverengi burun,sarı kahverengi gözler,başa yakın sarkık kulakları vardır.Tüyler çift katmanlı su geçirmez’dir.Renkler gümüş,kahverengi lekeli gri,tamamen açık kahverengi veya açık kahverengi beyaz olabilir.

Çok aktif bir olduğundan ev yaşamına uygun değildir;uzun yürüyüşler ve hareketi sever.Eğitimi kolaydır rahat eğitilebilir.Ağırlık:22-26 Kg Boy:45-55 cm’dir.

2-Weimaraner

1810 yılında Kısa Tüylü Alman Pointer ve French Greyhounds cinslerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir,dünyaya asıl yayılımı 1930 dan sonradır.Genellikle kuş avlarında kullanılmaktadır.Gri yada kahverengi burnu vardır;gözler yumurta şeklinde ela ve gri,kullaklar uzun geniş ve yuvarlak uçludur,uzun ve kısa tüylü çeşitleri vardır.Oldukça enerjik ailesine bağlı,çocuklarla arası iyidir.Erken yaşta sosyaleştirilirse diğer evcil hayvanlarla sorun yaşamaz.Yüzmeği,koşmayı çok severler,köpek sporları için oldukça uygundur.Boy:55-60 cm Ağırlık:25-40 kg arasındadır.

3-Standart Schnauzer

17. Yüzyılda Minyatür ve Dev Schnauzer köpeklerinin melezlenmesin’den elde edilmiştir.Orta büyüklükte kare vucut yapısına sahiptir.Siyah ve yuvarlak bir burnu vardır.Gözler yumurta biçiminde ,kulaklar v şeklinde,gür kaş,bıyık ve sakal vardır.Siyah, demir-gri, gümüş-gri renklerinde olabilir.

Karakteri oldukça canlı,hırslı,cesur,inatçı ailesine çok bağlı yabancılara karşı oldukça şüpecidir.Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası çok iyidir.Fazla tüy dökmez fakat yılda 2 kez rahat etmesi için traş olmalıdır.Kaş,kulak ve ayak aralarındaki uzayan tükler zaman zaman kesilmelidir.

Eğitimi için sahibinin kararlı ve dominant bir yapıda olması gereklidir;aksi inatçı özelliğinden dolayı çok akıllı olmasına rağmen istenileni yapmayabilir.Yeşillik alanlarda oynamayı ve koşmayı çok sever köpekle bisiklet gezintilerine uygun bir cinstir.Boy:43-50 cm Ağırlık:15-21 kg

4-Rottweiler

Kökeni roma imparatorluk lejyonerleri’nin getirdiği köpeklerle alman çoban köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucu bekçi ve koruma köpeği olarak üretilmiştir.Adı ilk olarak yoğun bulundukları alman kasabası ile aynıdır.Avrupa ve Amerikada en çok sevilen köpek ırklarından’dır.

Oldukça güçlü,kaslı kısa ve sağlam bir çeneye sahiptir.Gözler badem şeklinde,kulaklar üçgen ve sarkıktır.Geniş bir gögüs le desteklenen bir bedene sahiptir.Renkleri siyah ve kahverengi beneklere sahiptir.

Karakter oldukça zeki ve korumacı’dır tek bir sahip kabul eder,aile bireylerine karşı hoşgörülüdür fakat yabancılara karşı çok tehlikelidir;koruduğu sahibini ve alanı ölümü pahasına savunur.Bir söz vardır “Rottweiler bahçeye girmenize izin verir fakat çıkmanıza izin vermez” bu sözün nedeni diğer ırklar gibi havlayarak uyarmaz direk saldırır.Mutlaka ciddi bir eğitim sürecinden geçmesi gereklidir;aksi halde kontrol edilemez bir hal alabilir.Hem evde hem bahçede beslenebilir ama mutlaka yürüyüşe ihtiyacı vardır.

Eğitimi’ne mutlaka erken yaşta başlanmalı kendinden emin ve kişiler tarafından eğitilmelidir;çok zekidir ve kolay öğrenir.Doğru bir şey yaptığında mutlaka ödüllendirilmeli ve takdir edilmelidir.Açık alanlarda koşmayı ve yüzmeyi çok sever.Boy:55-70 cm Ağırlık:35-60 kg

5-Pomeranian

Kökeni Alman Spitz cinsine kadar uzanmaktadır.19 yüzyıl başlarında kraliçe victoria’nın bu köpeğe ilgisinden sonra oldukça popülerleşmiştir.Boyutu tam bir süs köpeği olması için küçük olanlar üretilerek ufaltılmıştır fakat daha tüylü bir ırka dönüşmüştür.

Pomeranian

Burun siyah ve konik,tilkiye benzeyen bir yapıdadır.Gözler yuvarlak ve badem şeklindedir.Kulaklar küçük ve diktir.Çift katmanlı bir kürk yapısına sahiptir.Renkleri turuncu, kahverengi, gri, siyah ve beyazdır.

Oldukça cesur bit köpektir ve kendine çok güvendiklerinden dolayı bazen büyük köpeklerede saldırabilirler;sonuç kendileri için pek iyi olmaz.Aileye sadıktır fakat çocuklarla çok iyi geçinemez.Zeki çabuk öğrenen ve havlama sorunu olan yabancılara karşı ise agresif bir karaktere sahiptir.

Temiz tutulması gereken bir köpektir.Mutlaka 3 haftada bir mutlaka uzun uzun taranmalıdır.Hareketi pek sevmeyen bir ırk olduğu için apartman yaşamına oldukça uygundur;sürekli çıkarıp dolaştırmanız gerekmez.Doşaltırmaya zamanı olmayan kişiler için çok uygundur.

Renkleri: Kahverengi, Portakal Rengi,Beyaz, Siyah, Gölgeli Gri, Tan,Yaşam süresi: 12–16 yıl,Ağırlık: 2–3,5 kg,Boy: 18-22 cm

6-Danua (Great Dane)

Oldukça iri uzun ve atletik bir ırk’dır.Kafatası genişliği ile burun genişliği hemen hemen aynıdır.Gözleri büyük derin bir göz çukuru içinde badem şeklindedir.Kulaklar normalde sarkıktır fakat genellikle kulak estetiği yapılarak dikleştirilmektedir.Çıkış noktasından uca doğru incelen büyük bir kuyruğu vardır.Tüyleri yumuşak ve kısadır renk ise kahverengi, mavi, siyah,siyah beyaz renklerin karışımı’da olabilir.

Kökeni büyük Danimarka Tazısı ile İngiliz Mastiff ırkının karışımı olduğuna dair görüşler ağırlıktadır.Bu ırk 1876 yılında danua Almanya’nın milli ırkı olarak kabul edildi.

Karakteri oldukça sevecen akıllı ve enerji dolu bir köpektir.Tek sahip kabul eder ve onu dinler diğer aile bireylerini sürünün bir parçası olarak görmektedir.Diğer köpeklerle iyi anlaşır sahibi yanındayken misafirlere karşı toleranslıdır.

Eğitimi ise oldukça akıllı bir köpek olduğundan çok kolaydır,çok duygusal olduğundan eğitiminde kesinlikle şiddet kullanılmamalıdır sevecen bir yaklaşımla çok kolay eğitilebilir.Yaşama alanı ise geniş bir bahçeye sahip olması oldukça iyi sonuçlar verecektir.Egzersizleri düzenli yaptırılırsa apartmanda’da yaşayabilir.

Ölçüler

Boy: Dişi: 70–82 cm, Erkek: 75–85 cm
Kilo: Dişi: 42–58 kg, Erkek: 55–92 kg

7-Doberman

Sağlam,kaslı oldukça zarif bir ırktır.Uzun bir kafatası ve burnu vardır.Gözler badem şeklindedir,kullak’lar normalde sarkıktır fakat dünyada görünüşü güzel olması için estetik olarak hemen hemen her ülkede kestirilmekte’dir.Uzun bir boyun ve kısa bir kuyruğa sahiptir.Tüyler kısa ve parlaktır.Renkleri Siyah,mavi-gri,kırmızı,açık kahverengi ve beyaz olabilir. Tüyler çok fazla bakım gerektirmemektedir. Sadece parazitlere karşı çok hassas olduklarından aşıları düzenli yapılmalıdır.

19. yüzyıl sonlarında ilk haliyle L.F. Dobermann tarafından Almanya’da üretildi daha sonra Alman Otto Goller tarafından bugünkü görünümüne kavuşturuldu. Pinscher,Rottweiller,İngiliz Tazı,Manchester,Terrier ve Weimaraner ırklarının eşleşmesi ile elde edilmiş bir köpektir.

Karakteri oldukça akıllı,agresif,cesur ve çok enerji dolu bir köpektir.Aileye oldukça sadıktır,fakat yabancılara ve diğer evcil hayvanlara karşı kesinlikle sabırlı değildir;bu nedenle ufak yaşlardan itibaren soyalleşmeleri çok önemlidir.Bu ırk mutlaka köpek konusunda tecrübeli kişiler tarafından beslenmelidir.Aksi halde sahibi için zor olabilir.Tam anlamıyla bir bekçi köpeğidir,özellikle güvenlik güçleri tarafından kullanılmaktadır;dişileri kör insanlara rehberlik etmesi için kullanılmaktadır.

Ağırlık:35-45 kg arası

Boy:60-70 cm arası

8-Dachshund Sosis Köpek

Dachshund Almanya’da bir dönem çok fazla porsuk olduğu için bu canlıları avlamak için yetiştirilen toprağı kazmayı çok seven bir ırktır.Kısa ve güçlü ayaklar,uzun bir vucut,bombeli bir burun,uzun ve bombeli kullaklar,yumurta şeklinde gözler,kısa düz ve yumuşak tüy yapısı,kırmızımsı,kahverengi,siyah renkleriyle tamamen kendine özgü bir köpektir.

Basset ırkının Pinscher ile melezlenmesi sonucu elde edildiğine dair bilgiler mevcuttur.Boyutlarına göre 3 tip olarak sınıflandırılmıştır.(Küçük,Orta ve Büyük)Oldukça zeki vebecerikti bir ırktır;koku alma duyusu oldukça gelişmiştir,sahibi ile çok iyi geçinir fakat yabancılarla ve diğer evcil hayvanlarla arası iyi değildir.

Obez olmaya oldukça yatkın köpeklerdir,bu nedenle beslenmelerine çok dikkat edilmelidir.İdeal ağırlıkları 6-7 kg arasında olmalıdır.Vucut yapısından dolayı eklem rahatsızlıklarına çok açıktırlar ve merdiven çıkmaları kesinlikle önerilmez.Omurilikleri çok hassas olduğundan boyun tasması yerine göğüs tasması kullanılmalıdır.

Egzersiz ihtiyacı olan bir köpektir ve bu sağlanabilirse apartmanda yaşayabilir.Özgürlüğüne düşkün bir köpek olduğu için eğitimi tecrübeli insanlar tarafından yapılmalıdır aksi halde komut dinlemez ve kendi kararlarını uygular.Koku takibinde özellikle güvenlik güçleri tarafından kullanılır,porsuk ve tilki avlarında başarılıdır.

Ağırlık:6-9 kg arası

Boy:33-38 cm arası

9-Boxer

Öğrenmeye çok açık,akıllı neşeli sahibine çok bağlı,çocuklarla arası mükemmel bir ırktır.Yabancılara karşı ise çok sert olabilir.Gerekmediği zaman pek havlamayan bir ırktır.İngiliz Bulldog ile Braband, Bullenbeissern melezlenmesi sonucu orta çağda üretilmiştir.1896 da ilk Boxer Klubü kurulmuştur ve cins olarak kabul edilmiştir.

Çok güçlü atletik bir gövdeye sahip,büyük bir kafa belirgin bir çene ,büyük ve kalın üst dudak,koyu renli gözler,ağırlıklı olarak beyaz ve kahverengi tüy rengi vardır.En büyük sorunları kalıtsal olarak sağırlığa yatkın olmalarıdır.Kansere yakalanma riskine çok açıktırlar;ayrıca fazla güneşte kalırlarsa deri kanseri riski çok artar.

Çok hareketli oldukları için bahçede yaşamaları çok daha uygundur;apartman yaşamına uygun değillerdir.Oldukça zeki sahibini memnun etmeyi seven,bir ırk olduğu için kolay eğitilebilir ve köpekli sporlarda çok rahat kullanılabilirler.Ayrıca çok iyi bir koruma köpeği’dirler.

Ağırlık:25-33 kg arası

Boy:50-65 cm arası

10-Alman Çoban Köpeği

Oldukça atletik,baştan kuyruğa doğru eğimli,orta büyüklükte,kaslı,orantılı konik bir baş buruna sahip dünyada oldukça popüler bir ırktır.Tüm dünyada polis ve asker köpeği olarak en yaygın kullanılan türdür.Show amaçlı kullanılanlarda bel yüksekliği boyun yüksekliğinin yarısı labilir.

Siyah,kahverengi,sarımsı ve beyaz renklerdedir.Kökeni Pers Çoban Köpeğine kadar dayanmaktadır.Amerika’da kayıtlı köpek ırkları arasında ilk 3 tedir.Almanya’da WUSV adında bir organizasyona sahiptir ve 55 milyon kayıtlı üyesi vardır.yüzyılın sonlarında Maxx von Stepanitz adındaki bir asker tarafından yapılan ıslah çalışmaları sonucunda daha ince bir vucut yapısına kavuşmuştur.

Tüyleri çok fazla bakım gerektirmez,tüy dökme dönemlerinde fırçalamak yeterli olacaktır.Yaklaşık 11-13 yıl arasında yaşam ömürleri vardır.En çok sağlık problemi yaşadığı konular eklem rahatsızlıkları,mide problemleridir.Kötü hava koşullarına oldukça dayanıklıdır;

Karakteri oldukça akıllı,sahibine bağlı,anlık gelişen olaylara doğru tepki verebilen,cesur çocuklarla arası iyi,gerekmedikçe diğer evcil hayvanlara saldırmayan bir yapısı vardır.Yüksek enerji düzeyine sahibi oldukları için ev yaşamına çok uygun değildir.Bütük bahçeli evler ve arazi koşulları bu ırkı çok mutlu edecektir.

Çok kolay eğitilebilen ve köpek sporları için oldukça uygun bir köpektir.Özelikle alan korumalar’da başarılıdır.Burnu çok iyi koku aldığı için doğal afetlerde kurtarma görevlerinde’de kullanılmaktadır.

Ağırlık:25-40 kg arası

Boy:55-65 cm arası

 

Yazar Hakkında