Alman Kurdu yada Alman Çoban Köpeği Tarihi tek bir kişinin çabaları ile başlayan ve muhteşem bir ırkın oluşumunu gözler önüne seren bir süreçtir.

Alman Kurdu Tarihi Hakkında Ayrıntılar

1889’da Kaptan Max von Stephanitz adında bir alman yeni üstün bir alman çoban köpeği üretmek için çalışmalara başladı. Alman Kurdu varoluşunun ilk adımları Almanya’nın batısındaki Karlsruhe’de başlamıştır.

Kaptan Max von Stephanitz’in orta boy, sarı-gri kurt benzeri bir köpek dikkatini çekti. Köpeğin yapısı kurtatn yeni

Alman Kurdu Tarihi
Alman Kurdu Tarihi

evrimleşmiş eski ilkel köpeklere benziyordu. Esnek ve güçlüydü ve ciddi bir dayanıklılığa, kararlılığa ve zekaya sahipti. Koyun gütme görevini kendi kendine öğrenmiş ve bu işi çok iyi yapan bir çoban köpeğiydi. Bu köpek, Hektor Linksrhein, von Stephanitz tarafından satın alındı, Horand von Grafrath olarak yeniden isim verildi. İlk kayıtlı çoban köpeği budur.

Von Stephanitz, Verein für Deutsche Sch·ferhunde, ilk alman çoban köpeği derneğini kurdu ve oraya başkan oldu. Dernek kurulumu ile birlikte bu ırk için belli standartlar oluşturdu. Kaptanın sloganı “Fayda ve zeka” idi. Onun için köpeğin dış görünüşü çok önemli değildi. Önemli olan Alman kurt köpeğinin insanların ona verdikleri görevleri eksiksiz yapmasıydı.Bunun içinde zeka,dayanıklılık,beceri ve sadakat gerekliydi.

Von Stephanitz, soyun tek tipe indirmek için ilk aldığı köpek olan Horand’ın kardeşini’de(Luchs) aldı ve bu dişiyle sürekli çiftleştirme yaptı. Buradan doğan farklı batımdaki köpekleri’de birbirleri ile eşledi.

Yoğun akrabalı çifleştirme programı yanında hem fiziksel hemde ruhsal olarak bir çok sorunlu köpeğin oluşmasına neden oldu. Bu gördükten sonra farklı çoban köpeklerini ile çiftleştirme yaparak genetik çeşitliliği sağladı.

Köpeklerin Dünyaya Yayılışı

Otto Gross tarafından Almanyadan ithal edilen Mira von Offingen adındaki alman kurtları Newcastle ve Philadelphia’da Amerikada ilk köpek yarışmalarına çıktı.1913 yılında bir yarışmada ilk alman çoban köpeği birinci olmuştur.

Irkın Değerinin Anlaşılması

Birinci Dünya Savaşı bu köpeklerin gerçek değerini ortaya çıkardı.Savaşta alman ordusu tarafından yoğun kullanılan bu ırk Amerikan askerlerinin dikkatini çekti ve amerikaya getirildi. Bir amerikan askeri tarafından Almanya’dan savaş dönüşü getirilen ve kendisinin eğittiği köpek 26 filmde oynadı ve alman kurdu’nun popülaritesi tavan yaptı. Bu köpeğin adı dünyada herkesin bildiği Rin-Tin-Tin’dir.

Irka talep çok arttığından bilinçli bilinçsiz herkes özellikle Amerika’da Alman kurdu üretmeye başladı.Bu durum kalitenin çok düşmesine neden oldu ve köpeğin geçerliliğini çok azalttı.

İsviçre’deki Fortunate Fields Kennels’den Bayan Harrison Eustis’in adında bir kişi bu ırkın en iyileri ile üretim yaparak körler ve sağırlar için klavuz yada yardımcı köpekler üretmeye başladı. Ayrıca Almanya kesinlikle kalitesi bozmadı ve çok güzel köpekler üretildi. Amerikada ise belli başlı yetiştiriciler dışında bu kalite çok düşmüştür.

Alman Çoban Köpeği, II. Dünya Savaşı sırasında, mayın dedektör köpekleri, alan koruma ,kişi koruma ve habercilik görevlerin Amerikan ordusu tarafından ciddi anlamda kullnıldı. Köpek yetiştirmek ve ihtiyacı karşılamak için Amerikan ordusu kendi köpek çiftliğini kurmuştur. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında