Alman Kurdu Yavru Beslenmesi

Alman Kurdu Yavru Beslenmesi konusunda bu tazımızda siz çok işinize yarayacağını düşündüğümüz ipuçlarını vermeye çalışacağız. Yavru köpekler belli olgunluğa ulaşıncaya kadar her konuda olduğu gibi beslenme konusunda’da hassastır.

Alman Kurdu orta ırk bir köpek olduğundan mama olarak orta ırklar için yavru köpek maması seçin. Yavru köpek mamalarının protein ve yağ miktarı özel olarak hızlı gelişen bu köpekler için ayarlanmıştır. Özellikle protein oranı yüksektir.

Alman Kurdu Yavru Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Tüm mamaların arkasında köpeğinizin kilosu ve ayına göre ne kadar vermeniz gerektiğine dair bir skala bulunur. Bu skala ile başlayabilirsiniz. Yalnız her bir köpeğin biyolojik yapısı birbirinden farklı olabileceği için köpeğinizi gözlemleyin çok kilo almışsa mamasını kızın zayıf kalmışsa mamayı artırın. Söyleyen bir söz vardır ‘Mama Köpeğe Bakılarak Verilir‘

1-Sindirim sistemini bozmamak için özellikle ilk birkaç hafta üreticinin verdiği mama ile besleyin .

Alman Kurdu Yavru Beslenmesi
Alman Kurdu Yavru Beslenmesi

2-Yavru köpek her zaman taze suya kolay erişebilir olmalı ve mutlaka su kabında bulunmalıdır.Sık sık suyu kirletebileceği için değiştirmeyi unutmayın.

3-6 aylık oluncaya kadar günde 3 öğün besleyin daha sonra aynı düzende’de devam edebilir yada 2 öğüne indirebilirsiniz.

4-Mamayı değiştirecekseniz orta ırk köpek mamalarından başka bir marka almalısınız ve ilk gün 1/5 yeni mama 4/5 eski mama 2. günde aynı 3 gün 2/5 yeni mama 3/5 eski mama 4 gün 3. gün ile aynı 5 gün 3/5 yeni mama 2/5 eski mama 6 gün aynı ve bu mantıkla devam edin.

5- 4 aylığa kadar mamayı biraz ılık suyla karıştırıp 10 dakika yumuşaması için bekletin. Diş yapıları tam gelişmediğinden yeteri kadar parçalayamazlarsa boğazlarına takılabilir.Bu nedenle ıslatınız.

6-Yemediği mamayı atın atın ve bir sonraki öğünün miktarını kalan miktar kadar azaltın. Köpek arka arkaya 2 öğün yemek yemeyi reddediyorsa veya sürekli olarak az yiyorsa, üretici veya veterinerinizle iletişime geçin.

7-Kaliteli bir mamaya vitamin veya mineral gibi herhangi bir katkı maddesi eklemeyin, ancak az miktarda yoğurt, pişmiş sebze veya yumurta eklemek faydalı olabilir.

8-3 – 6 aylık hızlı büyüme döneminde yavru köpeğin ağırlığını izleyin. Fazla kilo, kalça displazisi dahil olmak üzere kemik ve eklem sorunlarına yol açabilir.

9-Asla tavuk, hindi veya domuz kemiği vermeyin. Sadece orta uzunlukta dana iliği kemikleri verin. Kesinlikle bir kemiği pişirip vermeyin.Pişirme kemiğin yapısını bozacağından küçük kılçık benzeri parçalara ayrılabilir.Bu nedenle sindirim sistemlerine batarak ölümcül sonuçlara yol açabilir.

10-İnsan yiyeceklerinde baharatlar soslar,şeker vs.. ek katkılar olacağından kendi yediğiniz besinlerden kesinlikle Alman Kurdu Yavru yavrusuna vermeyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart