Alman Rex Kedisi
Alman Rex Kedisi

Alman Rex Kedisi. Bu ırkın gizemli kökleri vardır. 1940’larda, Doğu Almanya’daki bir hastanenin bodrum katında yaşayan dalgalı tüylü bir kedi keşfedildi. Ona Laemmchen adı verildi. Ve sonunda yavruları Alman Rex Kedi ırkının temeli oldu.

Bununla birlikte, Alman Rex kedisine rastlamak, genetik olarak benzer Cornish Rex’ten çok daha nadirdir.

Alman Rex, Fédération Internationale Féline tarafından resmen tanınmaktadır.

Boyut

Alman Rex, küçük ila orta boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişebilir.

Çoğu Alman Rex kedisi 3 ila 4 kilo ağırlığındadır. Bazı kediler, cinsleri için ortalamadan daha küçük veya daha büyük olabilmektedir.

Kişilik

Genel olarak Alman Rex kedisi çok aktif ve çok sevecen bir kedi olmasını bekleyebilirsiniz. İster oyun zamanlarını kışkırtıyor olsun, ister kedinin gelip kanepede veya yatakta size sokulmasına izin veriyor olsun, Alman Rex’inize kesinlikle çok fazla ilgi göstermeye istekli olmanız gerekecektir.

Bu kedi, hayatları boyunca insanlarla çok güçlü bir bağ kuracaklardır. Ve aynı zamanda kucaklanmaktan ve ele alınmaktan da keyif alacaklardır. Ancak, bu cinsin günlük yaşamına kesinlikle çok fazla dahil olmanız gerektiğinin altını çizmek önemlidir. Bu, getirme oynamayı mutlu bir şekilde öğrenecek ve güvenli muamele için problem çözmeyi sevecek akıllı bir kedidir.

Günün uzun zamanları boyunca evden uzaktaysanız, Alman Rex sizin için ideal kedi ırkı olmayacaktır. Ancak kedinizi dikkatle beslemeyi taahhüt ederseniz, mükemmel bir kedi arkadaşınız olur.

Sağlık

Alman Rex kedisi genellikle sağlıklı kediler olarak kabul edilmektedir. Her zaman olduğu gibi, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir.

Alman Rex ile ilişkili herhangi bir cinse özgü sağlık sorunu yoktur, ancak kedinizin sıkıntı veya acı içinde olabileceğine dair işaretlere her zaman dikkat edin.

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için German Rex’inizin düzenli veteriner kontrollerini sürdürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olabilmektedir.

Veterinerinizle yıllık sağlık ziyaretleri planlamanın ötesinde, Alman Rex’inizin yaşam ortamı için bir tırmalama direği aldığınızdan emin olun. Bu, sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olabilmektedir. Alman Rex aktif ve atletik bir kedidir, bu nedenle tırnaklarının uç şeklinde tutulması zorunludur.

Cinsin kulakları ayrıca kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak incelenmelidir. Alman Rex’inize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimi başlatma konusunda veterinerinizle konuşun. Veterineriniz size belirli markalar ve teknikler hakkında tavsiyelerde bulunacaktır.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Alman Rex kedisi çok geniş bir renk yelpazesinde görülmüştür. siyah, beyaz, çikolata ve açık kahverengi temelli versiyonlar yaygın olsa da. Cins ayrıca tekir, patiska, duman ve iki renkli de dahil olmak üzere çok çeşitli desenlerde gelir.

Tımar söz konusu olduğunda, çoğu Alman Rex kedisi haftalık fırçalama seansları için uygundur. Bu, tüy yumağı ve paspas oluşma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Dalgalı tüylü bir cins olmasına rağmen , Alman Rex genellikle sağlıklı cilt ve saçı korumak için doğal olarak yeterli yağ üretmez, bu nedenle yağlı hissetmelerini veya cilt tahrişlerinden muzdarip olmalarını önlemek için kediye düzenli banyolar yapmanız gerekir.

İklim açısından, Alman Rex, daha sıcak sıcaklıkları tercih etmelerine rağmen, genellikle uyarlanabilir bir kedi türüdür. Ayrıca, sıcak aylarda her zaman yeterli gölge ve temiz su bulunduğundan emin olmalısınız.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Alman Rex küçük çocuklarla harika gidiyor. En iyi arkadaşlar ve anında oyun arkadaşları olacaklar. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru şekilde belirlendiğinden emin olun.  Çocuklar ile kediler arasındaki etkileşimi denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, iyi huylu Alman Rex birçok evcil hayvanla iyi geçindiği bilinmektir. Ancak yine de, yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar, özellikle de kedi tarafından av olarak görülebilecek küçük olanlar arasındaki oyun süresini daima denetlemeniz önemlidir.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. Alman Rex’inizi eve, ailenize getirdiğinizde iyi davranışları için onu mutlaka ödüllendirdiğinizden emin olun. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında