American Bandogge Mastiff

American Bandogge Mastiff, atletik ve çevik bir görünümü vardır. Kulakları, büyük boyutlu ve kare bir kafa ve güçlü bir çene ile donatılmıştır.

American Bandogge Mastiff Fiziksel Yapısı

Kulaklar başın yan tarafına doğru sarkmalıdır ama bir çok sahip kulak kestirmeyi seçer.Bu güçlü görünümlü bir köpek olmasına rağmen, Amerikan Bandogge Mastiff’in dengeli bir orana sahip olması ve asla aşırı kilolu

American Bandogge Mastiff
American Bandogge Mastiff

görünmemesi gerekir.Kısa, sert dokulu bir ceketi ve uzun sivri bir kuyruğu vardır. Renk olarak, kürkü genellikle brindle veya siyahtır, ancak mavi, ten rengi, sarımsı kahverengi ve kırmızı olarak da bazen görülebilir.

Yaşam Süresi:10-11 yıl
Erkek Boy:63-73 cm. Ağırlık:45-63 kg
Dişi Boy:59-66 cm;Ağırlık:36-54 kg
Yavru Sayısı:2-5
Renkler:Brindle,siyah,fawn,kırmızı-mavi(Beyaz dışındaki tüm renkler bu ırk için kabul edilebilir.)

Kökeni

Bandogge Mastiff, saf bir ırk değildir melezleme sonucu elde edilmiştir.Üretim amacı öncelikle büyük av hayvanları inından alanlarını ve sorumlu olduğu kişi ve mülkleri koruyan bekçi köpekleri olarak yetiştirilmiştir. Öncelikle İngiliz bekçileri tarafından devriye arkadaşı olarak kullanıldı ve bu, türün “Gamekeeper’s Night köpeği” olarak anılmasına yol açtı.Gamekeeper’s Night köpeği bunun dışında başka bir tehlikeli görev olan silahlı kaçak avcıları yakalamakta kullanıldı. Fransa’da Chien du Nuit, Bandogge cinside aynı görevi üstlenen benzer bir köpekti.
American Bandogge Mastiff, her türlü Bulldog türünün (Örnek:Bulldog, Amerikan Pit Bull Terrier, Bull Terrier) ve her tür Mastiff’in (Neopolitan Mastiff, Bullmastiff, Eski İngiliz Mastiff) melezlenmesinden oluşan bir türdür. Amerikan 1960’larda veteriner John Swinford, en iyi koruyucu köpeği yetiştirmek istedi. Onun çabaları, bir erkek Amerikan Pit Bull Terrier’i bir Napoliten Mastiff dişi ile eşledi. Damızlık Joe Lucero da bu cinsin evriminde çok önemliydi.

Davranış Biçimi

American Bandogge Mastiff, İngiliz köpek ırklarınınmizacına sahip bir karaktere sahiptir.Düzgün bir şekilde yetiştirildiğinde, bu mizaç onları çocuklara karşı sevecen olmalarını sağlar bu da bu köpeği çocuk bakıcısı

American Bandogge Mastiff
American Bandogge Mastiff

durumuna getirir. Oynarken ve çalışırken hevesli olan bu ırk boş zamanlarında rahat ve sakindir. Diğer insanlarla ve yabancı köpeklere karşı çekingen değildir. Streslense bile hemen normale döndüğü için sakin yapısını uzun zaman korur.

İyi huylu ve son derece sosyal olan Amerikan Bandogge Mastiff, sahibine adanmıştır ve çalışmaya isteklidir. Eğer onu bir yavrudan yetiştiriyorsanız, diğer ev hayvanları ile iyi geçinecektir. Ona saygılı davrandığınız sürece, ailenizin koruyucu, şefkatli ve sevgi dolu bir üyesi olacaktır.

Amerikan Bandogge Mastiff, kötü bir durum ortaya çıktığında sakin halinden direk sizi kendini korumaya adamış olağanüstü bir bekçi köpeğine dönüşerek davetsiz misafire en kötü kabusu yapar. Saldırmadan önce havlamaz, bu da ona sürpriz saldırı şansı sunar. Bu cins, normal insan davranışları ile şüpheli veya saldırgan davranışlar arasında ayrım yapma konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir.

Güçlü bir dengesi vardır ve kendine güvenir, bu da onu oldukça istikrarlı bir köpek yapar.Bu cinsin dürtüleri dışa dönük saldırganlığı kapsamaz ancak tehdit edildiğinde bu köpeğin yeteneklerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Amerikan Bandogge Mastiff, büyük ırkların olgunlaşma süresi ile paralel bir büyüme evresi geçirir. Bu köpek, ırkla ilgili deneyime sahip karakteri güçlü lider ruhlu kişiler için uygundur.Bu tip sahipler bireysel özelliklerine ve davranışlarına göre şekillendirilebilir ve yetiştirilebilir.

Eğitimi
Amerikan Bandogge Mastiff son derece zeki bir köpek olmasına ve kolayca eğitilmesine rağmen, deneyimli bir sahibine ihtiyacı vardır, bu nedenle bu, ilk kez köpek sahibi için uygun değildir.Eğitmeye başladığınızda, kendinizi sürü lideri olarak emin olun. Köpeğin kontrolünü elinize almazsanız ve düzgün eğitim vermezseniz evinize ve bahçenize çok fazla zarar gelmesi olasıdır. Aktif olmayı sevdiği için gün boyunca egzersiz yapma fırsatı sağlamanız gerekir.Eğitirken, sağlam ve tutarlı olun sakın taviz vermeyin bu türün itaatkar olmasını sağlamanın en iyi yolu budur.

American Bandogge Mastiff, özenli bir cinstir ve her emrinizi yerine getirecektir. Patron rolünüzü belirledikten sonra, bu cinsi eğitmek için sizin için hem kolay hem zevkli olacaktır. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında