American Wirehair. Bu kedi bir Amerikan orijinalidir. Doğal mutasyonların dünyanın farklı yerlerindeki kedilerde ortaya çıkması elbette alışılmadık bir durum değil. Ancak şimdiye kadar tüylü bir kürk mutasyonu yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. İlk kez 1966’da New York’un kuzeyinde yerli bir stenografi kediden doğan kedi yavrularında görüldü. O yavrulardan kurtulan tek kedi yavrusu beyaz bir erkekti. Alışılmadık kürkü nedeniyle, sahipleri onu yerel bir kedi yetiştiricisi olan Joan O’Shea’ya gösterdiler ve bu kediyi 50 dolara satın aldı ve ona Council Rock Adam of Hi-Fi adını verdi ve onu haçlar yoluyla yeniden üretmeye başladı.

American Wirehair, 1978’de Cat Fanciers Association tarafından tam olarak tanındı. Uluslararası Cat Association’da, cins bir tür American Shorthair olarak kabul edilir. American Wirehairs ayrıca Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kanada Kedi Derneği ve Dünya Kedi Federasyonu tarafından da tanınır. Genetik çeşitliliği korumak için Amerikan Shorthairs’e karşı çaprazlanırlar.

Kişilik

Bir American Wirehair’in American Shorthair ile hemen hemen aynı kişiliğe sahip olması muhtemel özelliktir. Uyumlu, iyi huylu, sevecen ve oyuncu. Bazen palyaço olarakda tanımlanır.

Bu, orta düzeyde aktivite seviyesine sahip atletik bir kedidir. Bir sonraki kedi kadar iyi bir oyun süresine sahiptir, ancak aşırı derecede ilgi veya aktivite gibi istekleri olmaz. İyilik yapan bir işçi sınıfı kedisine yakışır şekilde yaşar. O zekidir ve yapboz oyuncakları ve interaktif oyuncaklarla oynamayı sever. Sosyal bir yapıya sahiptir.  Misafir geldiğinde yatağın Altına saklanacak kedi değildir.

American Wirehair, insanları seven ve onları odadan odaya takip eden sessiz bir kedidir. Etrafında olup bitenle yakından ilgilenir. Kucak kedisi olabilir ya da olmayabilir, ancak her zaman yanınızda kanepede veya yatağın sonunda bir yeriniz olmasını takdir edecektir.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Bununla birlikte, Amerikan Wirehairs genellikle sağlıklıdır.

Bakım

American Wirehair’in sıra dışı tüyleri çok az bakım gerektiriyor. Fırçalamak veya taramak ona zarar verir, bu nedenle kedinin kışlık kürkünü döktüğü ilkbahar dışında her hangi bir tımar gerekli değil. Banyoya nadiren ihtiyaç duyar.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları birkaç haftada bir kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak ve nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin . Kirli görünüyorsa, pamuklu bir bezle veya elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Her zaman kulağın iç kısmına zarar  pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Kediler banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

American Wirehair’i diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece kapalı bir kedi olarak tutmak iyi bir fikirdir. Dışarıya çıkan American Wirehair’ler, böyle sıra dışı bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Tüy Ve Bakımı

Sürekli tüyleri uzar. Bu, bir kediyi evcilleştirdiğimizde beklediğimiz tipik olgu değildir. Ancak onun yaylı, esnek kürkü American Wirehair’in çekiciliğinin ve güzel görünümünün bir parçasıdır. Orta uzunluktaki kürkü kıvrımlı, sıkı tüyleri sert ama hoş bir dokuya sahiptir. Kulakların içindeki bıyıklar ve saçlar bile kıvrımlı ve yaylıdır. Tüyleri birçok farklı renk ve desende olur.

American Wirehair, çıkık elmacık kemikleri olan yuvarlak bir kafaya, uçları yuvarlatılmış orta büyüklükte kulaklara ve hafifçe yukarı doğru eğilen büyük, yuvarlak parlak gözlere sahiptir. Çok yuvarlak arka ucun arkasına hafifçe vurmak, arkadan yuvarlak bir uca doğru sivrilen bir kuyruktur.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Rahat ama eğlenceli American Wirehair, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Hileleri çabuk öğrenir. ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Ona sorun çıkarmazlarsa köpeklerle iyi anlaşır. Yetenekli bir avcıdır, ancak evcil kuşları veya diğer küçük hayvanları onlarla erken yaşta tanıştırılırsa yalnız bırakmayı öğrenir. Ancak şüpheye düştüğünüzde, ayrılık en iyisidir. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri, yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında