Amerikan Akita, kökeni Japonya’ya dayanan bir köpek ırkıdır. Amerikan Akita, Akita Inu veya Japon Akita olarak da bilinir. İki farklı çizgiye sahiptir:

Amerikan Akita Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Özellikle Japonya’da olan ırkına çok benzer,iri kemikli,kaslı,güçlüdür.Küçük koyu kahverengi gözleri bulunmaktadır.Tüyleri çift katmanlıdır dıştaki daha ince yapıda alttaki ise daha kalın ve sıkıdır.Renkleri mavi brindle,kahverengi brindle,kırmızı brindle,açık Amerikan Akita’nın yapısı sağlam ve dikdörtgen şeklindedir. Başları geniş ve kısa bir şekle sahiptir. Gözleri küçük ve üçgen şeklindedir. Kulakları dik ve üçgen şeklindedir.kahverengi,kırmızı,gri,siyah,gümüş,benekli,beyaz,siyah brindle,açık kahverengi brindle olabilir.Amerikan Akitanın çeşitli renklerde yüz maskesi olabilir. Beyaz en yaygın olanıdır, ancak siyah ve pinto yüz maskeleri de mümkündür.

Özellikle Japonya'da olan ırkına çok benzer,iri kemikli,kaslı,güçlüdür.Küçük koyu kahverengi gözleribulunmaktadır.Tüyleri çift katmanlıdır dıştaki daha ince yapıda alttaki ise daha kalın ve sıkıdır.Renkleri mavi brindle,kahverengi brindle,kırmızı brindle,açık kahverengi,kırmızı,gri,siyah,gümüş,benekli,beyaz,siyah brindle,açık kahverengi brindle olabilir.Amerikan Akitanın çeşitli renklerde yüz maskesi olabilir. Beyaz en yaygın olanıdır, ancak siyah ve pinto yüz maskeleri de mümkündür.

Ağırlık : Erkek 35 – 55 kg Dişi:32-48 kg
Boy:Erkek 65 – 72 cm Dişi: 55 – 62 cm

Ağırlık : Erkek 35 – 55 kg Dişi:32-48 kg
Boy:Erkek 65 – 72 cm Dişi: 55 – 62 cm

Karakteri

Amerikan Akita’nın karakteri, güçlü, bağımsız ve koruyucu olma eğilimindedir. Eğitimi ve sosyalleştirilmesi önemlidir. Sahiplerine sadık olurlar, ancak yabancılara karşı mesafeli olabilirler. İyi bir aile köpeği olabilirler, ancak diğer hayvanlarla sosyalizasyon ve doğru eğitim gerektirebilirler.

Amerikan Akita, egzersiz ihtiyaçları yüksek bir ırktır. Uzun yürüyüşler, koşular veya oyunlarla enerjilerini atabilirler. Ayrıca zihinsel uyarıya ihtiyaç duyarlar, bu yüzden oyuncaklarla veya zeka oyunlarıyla meşgul edilmelidirler.

Amerikan Akita

Bakım

Yetiştirilirken özel dikkat gösterilmelidir. Bu köpekler dört ile yedi ay arası çok hızlı büyür ve onları kemik bozukluklarına karşı hassas hale getirir. Çok hızlı büyümelerini engelleyen yüksek kaliteli, düşük kalorili bir diyet uygularsanız eklem sorunlarını çok daha az yaşarsınız. Buna ek olarak,yavru taş ve beton gibi sert yüzeylerde koşmak ve oynamak izin vermeyin; çimenlerin üzerinde oynaması onun ortopedik problem yaşamasına engel olacaktır. En az iki yaşına gelene ve eklemleri tamamen oluşana kadar sert yüzeylerde zıplamasından veya koşu yapmasından kaçının.

Yazar Hakkında