Amerikan Pitbull Teriyeri Irkı

Amerikan Pitbull Teriyeri,19.yüzyılda boğa ve ayı gibi hayvanlarla mücadele edebilmek için üretilen bir ırktır.Sonrasında 19. yüzyılda çok yaygın olan köpek dövüşlerine katılmış ve fiziksel özelliklerinden dolayı büyük başarılar elde etmiştir.1835 yılında köpek dövüşleri yasaklanınca bu ırk farklı amaçlar için kullanılmıştır.

İçgüdüsel olarak saldırgan bir ırk olmasına rağmen agresifliği tamamıyla yetiştirme tarzına bağlıdır. Köpek dövüşlerinden sonra bu ırk bekçi köpeği olarak da kullanılmıştır. Ama hala daha günümüzde bu ırk farklı alanlarda farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

american pitbul terrier

Amerikan Pitbull Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Bu ırkın karakteristik özelliklerinden biri de kafasıdır.Kafasının şekli diğer köpeklerden oldukçafarklıdır.Kulakları orta büyüklükte ve aşağı doğru sarkıktır.Çenesi çok kaslıdır ve çene gücü olarak en güçlü köpeklerden biridir.Dişleri jilet gibi keskin ve aralıklıdır.Genel görünüş itibariyle küçük görünseler de büyük görünen köpeklerin çoğundan daha güçlü ve kaslıdır.Aynı zamanda çok çevik ve hızlıdır o yüzden köpek dövüşlerinde çok tercih edilen bir ıktır.

Boy: Erkek:49-57 cm,Dişi:45-53 cm

Kilo: Erkek:26-31 kg,Dişi:23-29 kg

Yaşam süresi: 10-16 yıl

Karakteri

Sanılanın aksine vahşi bir şekilde yetiştirilmediği taktirde oldukça nazik ve sevecen bir ırktır.Yanlış yetiştirilme ile çoğu köpeğin oldukça vahşileşebileceği bir gerçektir.Sahibine karşı çok sadıktır.Yakın koruma için oldukça iyi bir ırktır ve sahibini canı pahasına korur. Görünüşünün aksine çocuklara karşı oldukça iyi ve sevecendir.Çocuklarla arası çok iyidir onlara bakıcılık yapar ve onları korur. Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak inatçı bir ırktır.

american pitbul terrier

Bu nedenden dolayı eğitimine küçük yaşlarda başlanması önerilir.Enerji seviyesi oldukça yüksek bir köpektir,özellikle de sahibiyle oyun oynamayı çok sever Diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşır ancak herhangi bir saldırı anında kendini korumaktan ve agresifleşmekten çekinmez.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Tüy yapısından dolayı soğuk havalara uygun değildir bu yüzden bahçe ortamında besleniyor ise ısıtmalı bir kulübeye ihtiyacı vardır.

Bakımı

Apartman ortamında kolayca yaşayabilen bir ırktır fakat yine de düzenli olarak egzersizlerini yapması gerekmektedir. Soğuk havalara hiç dayanamaz o yüzden bahçeli bir ev yerine apartman dairesi onun için daha uygundur. Eğer soğuk havalarda dışarı çıkarılacak ise köpek kazaklarından giydirilmesi gerekir.Çok fazla bakım istemeyen bir ırktır sadece haftada bir defa taranması ve yılda iki defa banyo yaptırılması gerekir.Genel olarak oldukça dayanıklı bir ırktır.

Tarihi

Amerikan Pitbull Teriyeri (American Pit Bull Terrier), kökeni 19. yüzyılın başlarına dayanan ve köpek dövüşleri için yetiştirilen bir köpek ırkıdır. Bu ırk, İngiliz kökenli Bulldog ve Terrier türlerinin çaprazlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu çaprazlama, güçlü, dayanıklı ve hızlı bir dövüşçü yaratmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Amerikan Pitbull Teriyeri, kökeni İngiltere’ye dayanan Bulldog ve Terrier türlerinin dövüş yeteneklerini birleştirerek, köpek dövüşleri ve av köpekliği için kullanılmıştır. Köpek dövüşleri, bu ırkın yetiştirilmesi sürecinde önemli bir etkiye sahipti. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, köpek dövüşleri ve yasa dışı köpek dövüş organizasyonları zamanla giderek yaygınlaştı. Amerikan Pitbull Teriyeri, dayanıklılığı, sadakati ve güçlü çene yapısı nedeniyle bu dövüşler için tercih edilen bir ırk haline geldi.

Ancak, zamanla bu dövüşlerin yasaklanması ve köpek dövüşlerinin etik açıdan eleştirilmesi sonucu Amerikan Pitbull Teriyeri, daha çok aile köpeği olarak tercih edilmeye başlandı. Irk, güçlü bağ kurma yeteneği, sadakati ve çocuklarla uyumlu olması nedeniyle birçok aile için sevgi dolu bir evcil hayvan haline geldi.

Amerikan Pitbull Teriyeri, 1898 yılında United Kennel Club (UKC) tarafından resmi olarak tanınmış ve 1936’da American Kennel Club (AKC) tarafından kabul edilmemiştir. Ancak, AKC’deki belirli kriterlerin yerine getirilmesiyle Amerikan Staffordshire Terrier ırkı olarak kaydedilmiştir.

Yazar Hakkında