Amerikan Su Spanieli

Amerikan Su Spanieli,1800’lü yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmeye başlandı.Kısa bir sürede çok popüler olan bu ırk,su ile temas gerektiren her türlü aktivitede ve avda kullanılıyordu. Suda çok hızlı hareket edebilen bu ırk özellikle su kuşu avlarında çok tercih ediliyordu.

Amerikan Su Spanieli Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Amerikan Su Spanieli’nin fiziksel özellikleri arasında orta büyüklükte bir vücut yapısı, kaslı yapı, uzun kulaklar ve sarkık dudaklar yer alır. Tüyleri dalgalı ve sık olup, su geçirmez bir özelliğe sahiptir. Renk olarak genellikle siyah, kahverengi veya çikolata renkleri görülür. Bu köpekler su avlarında üstün performans sergileyebilirler. İyi bir yüzme becerisine, dayanıklılığa ve sucul avlara yönelik özel yeteneklere sahiptirler. Su üzerindeki işaretleri takip etme ve avın bulunması konusunda üstün bir koku alma yetenekleri vardır.

Bu köpekler su avlarında üstün performans sergileyebilirler. İyi bir yüzme becerisine, dayanıklılığa ve sucul avlara yönelik özel yeteneklere sahiptirler. Su üzerindeki işaretleri takip etme ve avın bulunması konusunda üstün bir koku alma yetenekleri vardır.

Amerikan Su Spanieli

Boy: Dişi: 36–45 cm, Erkek: 37–48 cm Kilo: Dişi: 12–18 kg, Erkek: 15–20 kg Yaşam Süresi: 12–16 yıl

Karakteri

Amerikan Su Spanieli, sahiplerine sadık ve sevecen bir bağ geliştirebilir. İyi bir sosyalleşme ile erken yaşlardan itibaren diğer köpeklerle ve insanlarla iyi geçinmeyi öğrenebilirler. İyi bir liderlik, tutarlılık ve pozitif takviye temelinde eğitim almaları önemlidir. İyi bir eğitim ile istenmeyen davranışları kontrol altına alabilirler.

Bu köpekler enerjik ve aktif yapılarıyla bilinirler. Düzenli ve yoğun egzersiz ihtiyaçları vardır. Uzun yürüyüşler, koşular, su oyunları ve zihinsel uyarıcı aktivitelerle enerjilerini atabilecekleri ortamlar sağlanmalıdır. Bu şekilde, köpeklerin fiziksel ve zihinsel ihtiyaçları karşılanır.

Bakımı

Enerji seviyesi çok yüksek bir köpektir bu nedenden dolayı düzenle egzersize ihtiyaç duyar.Egzersiz ihtiyaçları karşılandığı takdirde apartman dairesinde de yaşayabilir.Düzenli diyete ihtiyaç duyan bir köpek değildir ama olabildiğince az mama dışında bir gıda verilmelidir.Tırnak ve tüylerinin bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

 

Yazar Hakkında