Ariegeois

Ariegeois,Fransa’nın güney bölgesinin yerli köpeğidir.Bu tazı çeşidi en küçük ve en narin tazı türlerindendir.Eski zamanlarda avcılık için çok kullanılmışlardır çünkü kokuyla iz sürebilme yetenekleri gelişmiştir.

Yıllar boyu ceylan ve yaban domuzu avlarken harika işler çıkartmışlardır,özellikle 1900’lerden bu alanda popülerlikleri artmıştır.Asıl görevleri saklanmış avların yerlerini gelişmiş koku duyuları sayesinde tespit edip avları avcıya götürmektir.Ancak kimi zaman normalden çok daha küçük Ariegeois ler görmek mümkündür ve ırkın küçük boyuttaki üyeleri hiçbir zaman muhteşem bir avcı olamamıştır.

Ariegeois Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ariegeois

Tüyleri kısa ve kalındır.Dişleri çok keskindir ve keskin olan dişler çenede kare olarak yerleşmiştir.Burnugelişmiş ve çok iyi koku alır.Rengi siyah ve beyaz ikilisinden oluşur.Kafatası çok kalın değildir ama oldukça serttir.Gözleri çok iyi görür ve genel olarak kahverengidir. Vücudu genel olarak kaslı ve güçlüdür.

Boy:Erkek:52-58 cm , Dişi:50-56 cm

Kilo:Erkek:25-27 kg , Dişi:25-27 kg

Yaşam Süresi : 8-10 yıl

Karakteri

Sevecen,sosyal ve eğitilebilirliği çok yüksektir.Aynı zamanda çok iyi bir görev köpeğidir.Sosyal bir ırk olduğu için çok oyuncudur ve aile ile vakit geçirmeyi çok sever.Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır.Sesi çok gürdür ve aynı zamanda havlamayı çok sever,bu komşularınız tarafından şikayet almanıza neden olabilir.Hem çok aktif bir köpek olmasından dolayı hem de havlamayı çok sevmesinden dolayı apartman dairesinde beslenmesi tavsiye edilmez.Aynı zamanda bu ırk sokak hayvanlarına karşı hiç sevecen değildir ve karşılaştığı zaman agresifleşir. Sadık ve sevecendir.

Bakım

Kulaklarına çok dikkat edilmesi gerekir çünkü kulak enfeksiyonları çok sık görülür.Bu ırk fazla fiziksel aktivite ister ve sağlığı açısından da çok önemlidir.Genel olarak davranışları sakindir ve yatmayı çok sever ancak çok hareketsiz kalıp aktiviteleri azalırsa kilosunda artış görülebilir veya boyu normalden kısa kalabilir.Kapalı alanlarda çok kalırlarsa kimi zaman depresif kimi zaman hiperaktif,yani dengesiz bir ruh halinde olur.

 

 

Yazar Hakkında