Asya Kedisi karışık kedi ırkıdır, 1981’de Büyük Britanya’da ortaya çıktı. İddialar arsında tesadüfen ortaya çıktığı da söylenir.

1981 beri,  bu ırk arkadaş canlısı ve uyumlu doğasıyla birçok kedi sahibi büyülenir.  Dolayısıyla son zamanlarda çok popüler bir kedi ırkı haline geldi.

Asya kedisi, 2003 yılında Cat Fancy Yönetim Kurulu (GCCF) tarafından resmen tanındı ve şampiyonluk statüsü verildi.

Bu günlerde Asya kedisi barınaklarda veya kurtarma gruplarının bakımında bulabilirsiniz. Bu yüzden, bunun sizin için bir tür olduğuna karar verirseniz sahiplenmeniz çok kolay olur.

Boyut

Asya kedisi orta boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişir.

Çoğu Asya kedisi yaklaşık 6 kg ağırlığındadır.

Kişilik

Kişiliğe gelince, Asya kedisini çok cana yakın ve arkadaş canlısı bir kedi olduğunu neredeyse anında fark edeceksiniz. İnsanların etrafında olmayı severler ve harika sevecen bir yanları vardır. Bazen, bu kediler insanlarını takip edecekler. İnsanlarla kanepede yatıp şekerleme yapmaktan, mutfakta ya da evdeki başka bir meşgul noktada takılmaktan mutludurlar.

Birçok Asya kedisi de oldukça seslidir, bu yüzden kedinizle sevimli kedi sohbetine katılmaya hazır olun!

Asya kedisinin süper sosyal tarafının ötesinde, onlar zeki ve aktif kedigillerdir. Uygun oyun seanslarına bağlı kalmanız ve ayrıca etrafta olmadığınız zamanlar için akıllı oyuncaklar ve kedi mobilyaları sağlamanız gerekecek.

Bununla birlikte, Asya kedisinin her zaman birilerine ihtiyacı var. Bu yüzden sizin veya evinizin diğer üyelerinin tüm gün boyunca çiftlikten uzakta olmadığından emin olun.

Sağlık

Asya kedisi  sağlıklı bir ırktır. Bununla birlikte, Leylak Birmanya ve Çinçilla Farsça ırklarının karşılaştığı aynı koşullara yatkın olabilirler. Her zaman olduğu gibi, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri yapmak önemlidir.

Asya kedisinin muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

  • Retina atrofisi
  • hipokalemi
  • Polikistik böbrek hastalığı
  • Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erken tespit etmek için Asya kedisi kedinizin düzenli veteriner kontrollerini sürdürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Veterinerinizle yıllık sağlık ziyaretleri planlamanın ötesinde, Asya yaşam ortamı için bir tırmalama direği aldığınızdan emin olun. Bu, sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olabilir; bu, Asya kedisi gibi aktif bir melez ırk için önemlidir.

Ek olarak, Asya kedisinin kulakları kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak muayene edilmelidir.

Asya kedisine uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimi başlatma konusunda veterinerinizle konuşun. Veterineriniz size belirli marka ve teknik hakkında tavsiyede bulunur.

Son olarak, Asya kedisi oynamak ve etkileşim kurmak için bir kedi ağacını sevecektir. Bu yüzden kesinlikle evinize bir tane eklemek için alanınız olduğundan emin olun!

Tüy Rengi Ve Bakımı

Asya kedisi, siyah, beyaz, tekir ve dumanın popüler renkler olduğu, hayal edebileceğiniz hemen hemen her kedi renginde görünür.

Bakım söz konusu olduğunda, kediyi haftada bir veya iki kez fırçalamak yeterli olacaktır. Bu, kedinin kürkünün iyi durumda kalmasına yardımcı olacak ve ayrıca paspas oluşma olasılığını da ortadan kaldıracaktır. Asya kedinizle bağ kurmak için tımar zamanını bir fırsat olarak kullanın.

Ayrıca, atalarında Tiffanie olan bir Asya kedisi sahiplenirseniz, kedinizin yarı uzun bir kürkü almış olabileceğini unutmayın. Her hafta kısa bir kattan daha fazla fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır. Veterinerinizden bir bakım programı önermesini isteyin.

İklim açısından, çoğu Asya kedisi oldukça uyumludur. Sıcak aylarda her zaman yeterli gölge ve temiz su bulunduğundan emin olmayı unutmayın.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Hiç şüphe yok ki: Bu ırk, çocuklu haneler için mükemmel bir kedidir. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve sınırların her iki tarafta da uygun şekilde belirlendiğinden emin olun. Küçük çocuklar ve kediler arasındaki oyun süresini daima denetleyin.

Diğer ev hayvanlar söz konusu olduğunda, Asya kedi ırkı köpek de dahil olmak üzere diğer birçok evcil hayvanla iyi geçinir. Yeni kedi ve mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri her zaman denetlediğinizden emin olun. Bazen bu ilişkiler, bireysel evcil hayvanların kişiliklerine çok bağlıdır. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında