Avustralya Kelpie

Avustralya Kelpie köpeği, Avustralya kökenli bir işçi köpeği ırkıdır. Adını İskoçyalı bir çoban köpeği olan “Kelpie”den almıştır. Bu köpekler, sürülerin çobanlık, yönlendirme ve kontrol etme görevlerinde kullanılır. Özellikle sığır ve koyun sürülerinin yönetimi konusunda uzmanlaşmışlardır.

Avustralya Kelpie

Avustralya Kelpie Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Sık ve katmanlı bir kürke sahiptir,bu nedenle sıcak veya soğuk ortamlara kısa süre içerisinde adapte olabilir. Son derece tatlı bir görünümü olan bu köpeklerin arka bacakları gelişmiştir.Bu daha rahat ve verimli görev yapmalarını sağlar.Siyah ve açık kahverengi renkleri görülür.

Kilo: Erkek: 15–24 kg, Dişi: 14–22 kg

Boy: Erkek: 46–53 cm, Dişi: 42–48 cm

Yaşam süresi: 12–16 yıl

Karakteri

Dost canlısı,enerjik,atik,sadık ve zekidir.Bağımsız bir yapıya sahiptir ve küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmesi gereken bir ırktır.Aynı zamanda çok iyi bir bekçi köpeği olduğundan dolayı yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.Tam bir görev köpeği olduğu için düzenli egzersiz yaptırılmalı ve iyi bir eğitim verilmelidir.Egzersiz yaptığı sürece mutlu olan ve yorulmak bilmeyen bu ırk apartmanda beslenebilecek bir ırk değildir.Çocuklarla arası çok iyidir ancak iç güdüsel olarak gütmeye eğilimli olduğu için kıstırma gibi özellikleri vardır.Bu nedenden dolayı küçük çocuklarla bir araya getirilirken gözetim altında tutulmaları gerekir.

Bakımı

Genel olarak çok dayanıklı bir ırk olmasına rağmen görülebilen bazı genetik hastalıklara sahiptir.Bunlar kriptorşidizm,kalça displazisi ve progresif retinal atrofidir.Düzenli olarak diyet yaptırılması gerekir.Egzersizleri uzun ve yorucu olmalıdır.

Yazar Hakkında