Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Cinsi

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği, Avustralya kökenli bir çalışma köpeği ırkıdır. Ayrıca “Blue Heeler” veya “Red Heeler” olarak da bilinir. İsmi, sığırların sürülmesi ve kontrol edilmesinde kullanıldığı için “Sığır Çobanı Köpeği” olarak geçer. İşçi ve çobanlık yetenekleriyle tanınan bir köpektir.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kürkü pürüzsüzdür,tüyleri kısa ve serttir.Aynı zamanda çift kürkü bulunur.Dışarıdaki kürkü çok sıkı ve sert olduğu için yağmura karşı dayanıklıdır.Özellikle alt çenesi güçlü,kaslı,derin ve çok gelişmiştir.Dişleri keskin,güçlü ve eşit aralıklıdır.Yakaladığı avını çok iyi kavrar ve kaçırması muhtemel değildir.

Oval,orta büyüklükte ve koyu kahverengi gözlere sahiptir.Kulakları orta büyüklüktedir,yukarıda durur ve kurt köpeklerine benzer.Boynu güçlü,kaslı ve orta uzunluktadır. Kuyruğu aşağıda durur ve çok uzun değildir.Burnu siyahtır ve iyi koku alır.Ağzı kalın,orta uzunlukta ve aynı zamanda çok güçlüdür.Mavimsi gri ve toprak renkleri görülür.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Boy:Erkek:46-52 cm,Dişi:42-48 cm

Kilo:Erkek:15-17 kg,Dişi:13-16 kg

Yaşam süresi:12-15 yıl

Karakteri

Bakımı

Ölü tüyleri,düzenli olarak tarak veya fırça yardımıyla alınmalıdır.Mevsimsel değişiklerde bir yada iki kez tüy değiştirir.Çok hareketli olmasından dolayı günlük egzersizlerinin eksiksiz yaptırılması gerekir.Beslenmesine dikkat edilmelidir, mama ve takviye gıdalar dışında bir şey tüketmemesi önerilir.

Karakteri

Bu köpekler, ailelerine sadık ve koruyucu olabilirler. Aktif bir yaşam tarzı sunulduğunda mutlu ve dengeli bir şekilde yaşarlar. İyi bir egzersiz programı, zihinsel uyarım ve görevlerle meşgul edilmeleri önemlidir. Sosyalleşme ve erken yaşlarda temel itaat eğitimi, istenmeyen davranışların önlenmesine yardımcı olur.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği, sahibine karşı sadık ve sevecen bir bağ oluşturabilir. Ancak, sosyalizasyon ve doğru eğitim eksikliği durumunda, fazla enerjilerini olumsuz davranışlarda gösterebilirler. Bu nedenle, sahipleri tarafından iyi bir liderlik, tutarlılık ve sınırların belirlenmesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında