Avusturyalı Pinscher Orta büyüklükte bir Avusturyalı köpek,kaslı bir vücuda ve iyi atletik yapıya sahip sağlam bir ırktır.

Avusturyalı Pinscher Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Avusturya Pinscher, kökeni Avusturya’ya dayanan küçük ila orta boyutlu bir köpek ırkıdır. Aşağıda Avusturya Pinscher’ın tipik fiziksel özellikleri bulunmaktadır:

Avusturyalı Pinscher

Boyut: Avusturya Pinscher, orta büyüklükte bir köpektir. Erkekler genellikle dişilere göre biraz daha büyük olabilir. Yetişkin bir Avusturya Pinscher, ortalama olarak 35 ila 50 cm arasında yüksekliğe ve 9 ila 20 kg)arasında ağırlığa sahip olabilir.

Vücut Yapısı: Bu ırkın vücudu kaslı ve atletik bir yapıya sahiptir. Göğüs geniş, sırt düz ve bel ince olabilir. Bacaklar doğru ve güçlüdür.

Kafa: Avusturya Pinscher’ın kafası orta büyüklükte ve yuvarlak bir şekle sahiptir. Gözleri büyük ve koyu renkli, kulakları yüksek ve üçgen biçimindedir. Burun siyah renktedir.

Gözler: Gözler büyük, oval ve canlı bir ifadeye sahiptir. Göz rengi koyu kahverengi veya siyah olur.

Ağız ve Dişler: Çene yapısı güçlüdür ve dişler düzgün bir makas ısırığına sahiptir.

Kuyruk: Kuyruk genellikle yüksek yerleştirilmiş ve doğal olarak uzun bırakılır. Kuyruk dik bir şekilde taşınır.

Tüy Dokusu: Avusturya Pinscher’ın tüyleri kısa, sık ve düz bir yapıya sahiptir. Tüy rengi kırmızı, kızıl ve siyah renkte olabilir.

Renk: Bu ırkın yaygın renkleri kızıl veya siyah ile kızıl karışımıdır. Göğüs bölgesi ve ayaklar genellikle daha açık renkte olabilir.

Hareket Kabiliyeti: Avusturya Pinscher, zarif ve enerjik bir şekilde hareket eder. Kaslı yapısı sayesinde dayanıklı bir ırktır.

Karakter

Yabancılara güvensizliği bitmek bilmeyen enerjisi, uyanık doğası ve havlama arzusu onu iş için mükemmel bir aday yapan Avusturyalı Pinscher’den çok az köpek bu konularda rakip olabilir..Ailesi dışındaki insanlara karşı hoşgörülü olmasını sağlamak için yavruluktan itibaren derinlemesine bir sosyalleşme gerekiyor.

Avusturyalı Pinscher

Her yaştan çocuk için harika bir arkadaştır. Aileleriyle güçlü bir bağ kurarlar, onlara büyük bağlılık gösterirler ve her fırsatta size karşı sevgilerini görebilirsiniz. Oyunbaz ve nazik doğaları nedeniyle çocuklarla yaşama çok uygundurlar.

Harika bir bekçi köpeğidirler her zaman tetikte olan bu ırk asla birişini bırakmaz ve her zaman “görev başındadır”. Etrafta bir Avusturyalı Pinscher varken, evinizin her zaman korunduğundan emin olabilirsiniz. Bir saldırganı gerçekten onlara zarar vermek yerine korkutmak için havlamaya daha yatkın olsa da son çare olarak saldırmaktan çekinmeyecektir. Irkta doğuştan gelen yabancılara karşı güvensizlik bazı sorunlara yol açabilir.

Avusturyalı Pinscher, kendinden istenilenleri sürekli kafasında sorgulayan bir tür olduğundan gerekli bulmadığı istekleri yerine getirmeme eğlimindedir. Bu nedenle eğitecek kişinin otorite kurması ve ona kendi isteklerini yapma hakkı vermemesi gerekmektedir.

Tarihi

Avusturyalı Pinscher veya Österreichischer Pinscher, başlangıçta bir çiftlik köpeği olarak kullanıldı;fare gibi haşaratları yok etme görevi verildi.Çok yönlü köpekler oldukları için aynı zamanda çiftlik hayvanları gütme ve yırtıcı yabani hayvanlardan koruma görevini’de üslendiler.

Irkın Alman Pinscher ve yerel Avusturya ırklarından türediği düşünülmektedir.Pinscher tipi köpeklerin yüzyıllardır var olduğu ve eski köpekler olduklarına inanılıyor. Bununla birlikte cins ilk olarak 1928’de resmen tanındı.Cins, çiftçilerin arazilerini korumasına yardımcı olan çok amaçlı ve kullanışlı bir köpek olacak şekilde geliştirildi. Cinsin gerçek fiziksel görünümü hiçbir zaman bir öncelik olmadı ve geçmişte cins üyeleri görünüşlerinde oldukça farklıydı. Avusturyalı çiftçiler, topraklarını ve hayvanlarını isteyerek koruyacak sadık bir köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Bunun yanı sıra, onları insanlarla sosyal ve diğer hayvanlara toleranslı olmaları için yetiştirdiler.

Cinsin tarihinde önemli bir figür eski bir köpek olan “Canis Palustris” in en yakın yaşayan akrabası olduğuna inanan Emil Hauck adlı bir adamdır. 1920’lerin başında, eski cinse en çok benzeyenleri dahil ederek bir ıslah programı oluşturmayı ve bunu yaparak tek tip bir cins yaratmayı kendine görev edinmiştir.

Çok sayıda diğer Avrupalı ​​köpeğin olduğu gibi, Dünya Savaşları da Avusturyalı Pinscher soyunu devam ettirmesi için zor bir dönemdi ancak çok yönlülükleri ve daha kırsal alanlarda yaşamaları sayesinde yok olmaktan kurtuldular. Hayatta kalan bu köpekleri, Emil Hauck’un yetiştirme programına katılan köpekler olmamasına rağmen saflık özelliklerini korumuşlardır. Son yıllarda, “Der Klub für Österreichische Pinscher” (KOP), türün hayatta kalmasında ve yerel olarak popülaritesinin artmasında etkili olmuştur. Bu çabalarına rağmen, Avusturya Pinscher nadir bir tür olmaya devam ediyor ve bugün Avusturya dışında nadiren görülmektedir.

Yazar Hakkında