Azawakh Köpeği

Azawakh daha doğrusu görerek iz süren tazı grubunda bulunan bu ırk,Afrika’daki Sahra’da binlerce yıllık antik resimlere konu olmuştur,eski insanlar tarafından çok saygı gören bir köpektir.Sahra Çölü kuraklaşmaya başladığı zaman Tuareg,Dahoussahaq Peul halklarındaki çoban ve avcılar köpekleri göçe daha fazla dayanamayacağı için Sahel’in el verişli topraklarına yerleşmişlerdir.

Sahel’de tarıma ve avcılığa tek elverişli olan yer Azawakh Vadisi’ne yerleşmişlerdir.Sonrasında Avrupalı gezginler bu ırkı 1968 yılında keşfetmişlerdir ve tür olarak kabul etmişlerdir.

Azawakh Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kürkü kısa,pürüzsüzdür.Tüyleri koyu kırmızı,beyaz,siyah,mavi ve gri renklerde olabilir.Burnu siyah veya koyukahverengidir, burun delikleri çok açıktır ve iyi koku alır.Ağzı uzun,düz ve güçlüdür.Uzun ve güçlü bir çenesi vardır.Dişleri çok keskin ve tırtıklıdır.Gözleri çok keskindir ve uzaktaki nesneleri bile çok net görür.Gözleri siyah veya kehribar renginde olabilir.

Azawakh

Kulakları hafiften yukarı doğru durur,kalındır ve çok iyi duyar.Boynu uzun,güçlü,kaslı ve hafif eğimlidir.Kuyruğu aşağıya doğru durur, incedir ve uzundur.Derisi ince sert ve sıkıdır.

Boyu:Erkek:64-74 cm,Dişi:60-70 cm

Kilo:Erkek:20-25 kg,Dişi:15-20 kg

Yaşam süresi:10-12 yıl

Karakteri

Hızlı,atik ve oyuncudur.Yabancılara karşı çok mesafelidir ve sıcak davranmaz fakat ailesine karşı oldukça sevecen ve naziktir.Genellikle kendini sevdirmek ister.Eğitilebilirlik seviyesi yüksektir ve eğitilirken problem çıkaran bir ırk

değilidir.Ailesine karşı çok sadıktır ve sözlerinden çıkmaz.Diğer köpeklere karşı sevecendir.Çocuklarla arası çok iyi değilidir, genellikle kıskanır.Çok hareketli bir köpektir ve egzersiz yapmayı sever.Günlük olarak egzersizlerinin yaptırılması gerekir aksi takdirde agresif tavırlar sergileyebilir.

Egzersizleri yaptırıldığı takdirde apartmanda yaşamaya uygundur.Kökeni Afrika’ya dayandığı için sıcak iklime uygundur,kürkü çok kısa olduğu için hafif soğuğa bile zor dayanır.Yalnız bırakılabilen bir köpektir, sahipleri evde yokken problem yaratmaz.

Azawakh

İlk defa köpek sahibi olacak kişilere Azawakh tavsiye edilmez çünkü iyi bir eğitime ihtiyacı vardır,aksi takdirde problem çıkartabilir.

Bakımı

Dayanıklı bir köpektir ancak iklim koşullarından dolayı hasta olma ihtimali vardır.Fazla egzersize ihtiyaç duyar.Günlük egzersizlerinin aksatılmadan yapılması gerekir.Çok bakım istemez çünkü tüyleri kısadır ve çok taranmaya gerek duymaz.Derisi çok ince olduğu için banyo yaptırılırken şampuan kullanılmaması gerekir.Sadece su yeterlidir.Tırnakları düzenli bir şekilde kestirilmelidir.

Yazar Hakkında