Bali Dili (Balinese) Kedisi Adını Endonezya’nın Bali adasındaki egzotik zarif dansçılardan alan uzun tüylü bir Siyam çeşididir. Uzun tüyleri doğal bir mutasyonun sonucu mu yoksa Siyam ile Fars veya Türk Angora gibi uzun tüylü bir cins arasındaki bir melezin sonucu mu olduğu bilinmiyor. Uzun tüylü Siyam daha önce ortaya çıkmasına rağmen, kediler 1940’lara ve 1950’lere kadar bir cins olarak gelişmeye başlamadı. Cat Fanciers Federation 1961’de Balilileri, ardından 1970’de Cat Fanciers Association’ı tanıdı. Ayrıca American Cat Fanciers Association ve The International Cat Association ve diğer kedi kayıtları tarafından da tanınırlar.

Boyut

Bali dili, tipik olarak 4 ila 7 kg ağırlığında orta boy kedilerdir.

Kişilik

Siyam ve Balililer tüy uzunlukları farklı olur, ancak derinin altında aynılar. Balililer kendi sahiplerine son derece düşkündür. “Yardımcı” olmayı severler ve sizi takip edecek ve her hareketinizi izleyecektir. Otururken, kucağınızda bir Bali olacak ve geceleri sizinle yatakta, muhtemelen yorganın altında, başı yastığa dayayacaktır. Sıklıkla ayakları altında olduğundan, ayakları üzerinde sabit duramayan veya yürüteç ya da baston kullanan kişiler için iyi seçim değildir.

Bir Bali dili belki de akrabası Siyam kadar gürültülü değildir, ama kesinlikle en az onun kadar  inatçıdır. Size tam olarak ne düşündüğünü söyleyecektir ve sizden onun tavsiyesine dikkat etmenizi ve hareket etmenizi bekler. Ayrıca ziyaretçilere “her şeyi anlatması” konusunda ona güvenebilirsiniz, bu yüzden çoğu insanın Bali dilini bilmediği için şükredin.

Bali dili kedisi son derece zeki, çevik ve atletiktir ve oynamayı sever. Yapboz oyuncaklarla beynini aktif tutun ve kovalayabileceği oyuncaklar ve tırmanabileceği büyük bir kedi ağacı ile vücudunu çalıştırın. Getirmeyi sever, tasmalı yürümeye isteklidir ve kolayca numaralar öğrenir. Kendisi de iyi bir eğitmen ve siz farkına varmadan evinizi yönetiyor olur. Onu asla herhangi bir eğlence türü olmadan bırakmayın, yoksa muhtemelen eve geldiğinizde ortalığı dağıtmış olur. Bali dili kedisi sürekli aktif ve enerji doludur.

Konuşkan, bir insanla yaşamak seni çıldırtacaksa, Bali dili kedisi bulma. Öte yandan, gün boyunca konuşacak biriyle olmaktan hoşlanıyorsanız, Balili en iyi arkadaşınız olabilir. Bu talepkar ve sosyal kediyle geçirecek vaktiniz olduğundan emin olun. Bali, siz kedi maması almak için para kazanmak için dışarı çıkarken gün boyunca evde kalmayı sorun etmezler, ancak evdeyken onlara zaman ayırmanızı beklerler. Birbirlerine eşlik edebilmeleri için iki tane almak daha iyidir.

Kedinizle vakit geçirmeyi ve onunla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyorsanız, bir Bali dili kedisi seçin. Bu sadık ve sevgi dolu bir kedidir, çok az ilgilenilirse veya hiç ilgilenilmezse surat asar ve kızarır. Ancak doğru evde yıllarca büyür.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Siyam’ı etkileyebilecek aynı sorunlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere Bali’yi de etkiler:

  • Amiloidoz, amiloid adı verilen bir protein türü vücut organlarında, özellikle de Siyam ailesinin üyelerinde karaciğerde biriktiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır.
  • Astım/bronş hastalığı
  • Aort darlığı gibi doğuştan kalp kusurları
  • çapraz gözler
  • Megaözofagus gibi gastrointestinal durumlar
  • Hiperestezi sendromu, kedilerin kendilerini aşırı derecede tımar etmelerine, saç dökülmesine ve özellikle dokunulduğunda veya okşandıklarında çılgınca hareket etmelerine neden olabilen nörolojik bir problemdir.
  • Lenfoma
  • Nistagmus, istemsiz hızlı göz hareketine neden olan nörolojik bir bozukluk
  • Genetik bir testin mevcut olduğu ilerleyici retinal atrofi

Bakım

BBali Dili (Balinese) Kedisi ince, ipeksi tüylerinin bakımı kolayca yapılır. Ölü tüyleri gidermek için haftada bir veya iki kez paslanmaz çelik bir tarakla tarayın. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun. Tüm kediler gibi Balililer de banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Balili’yi diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından koruyun.   Araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden de koruyun. Sadece kapalı alanda  tutmak iyi bir fikirdir. Dışarıya çıkan Balililer para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Tüy uzunluğu dışında, Siyam ve Bali Dili (Balinese) Kedisi ayırt edilemezler. İnce ama kaslı bir vücuda ve uzun çizgilere sahiptirler. Kama şeklinde uzun ve burnun dar noktasından kulak uçlarına doğru sivrilen bir kafaya sahiptirler. Orta boy gözler badem şeklindedir. Vücut genellikle boru şeklinde tanımlanır. Arka bacaklar ön bacaklardan daha yüksek olan uzun, ince bacaklar tarafından desteklenir. Balili, küçük, zarif, oval pençeleri üzerinde yürür.  İnce bir noktaya kadar incelen uzun, tüylü bir kuyruğu sallar.  Tüylü kuyrukta en uzundur.

Bali dili, Siyam ile aynı nokta renklerinde gelir: fok, çikolata, mavi ve leylak. Gözler her zaman derin, canlı bir mavidir.

Geleneksel Kedi Derneği, Balili’yi farklı bir tür olarak tanır. Daha yuvarlak bir kafa ve gövdeye sahip olanı. Ayrıca, kürkü kuyruğunda en uzun olan. Bali dili gösterisinin aksine, tüm vücudu kaplayan daha kabarık bir kürkü vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Bali Dili (Balinese) Kedisi, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oyunu oynayacak, hileleri kolayca öğrenecek. Kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi çok sevecek. Otoritesine saygı duyan kedi ve köpeklerle barış içinde yaşar. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları her zaman yavaş ve kontrollü koşullarda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında