Bambino kedisi yavrularının ilki, Stephanie ve Pat Osborne’un tüysüz Sphynx’i kısa bacaklı Munchkin ile çiftleştirmesinden sonra 2005 yılında resmen tescil edildi. Kedinin adı, İtalyanca’da küçük ve yavru kedi “bebek” anlamına gelir. Nispeten yeni bir karma kedi ırkı olarak, Bambino’nun tarihi hala kurulmaktadır.

Bambino, 2006 yılında Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) tarafından resmi olarak deneysel yeni bir cins olarak kabul edildi.

Boyut

Bambino kediküçük bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir.

Çoğu Bambino kedisi 3 ila 5 kg ağırlığındadır.

Kişilik

Bambino’nun kişiliğini özetlemek söz konusu olduğunda, dikkat etmeniz gereken ilk şey. Karışık türün ne kadar oyuncu ve hatta biraz yaramaz olduğudur. Bu, oyuncaklarla oynamak ve çevrelerinin her köşesini ve huyunu keşfetmek için mümkün olduğunca çok zaman harcayacak bir kedidir.

Evinizin kedinin oyuncu içgüdülerini tatmin edecek kadar büyük olduğundan emin olmanız tavsiye edilir. Bambinonun oynadığı oyuncaklar sürekli dışarıda bırakılmalı. Düzenli olarak onunla ilgilenilmeli, oyunlarına farklılık katmak için en az bir kedi ağacınızın olması da gerekli olacaktır.

Bambino’nun kişiliğini dengeleyen karma türün eğlenceli yanı, sevecen doğasıyla tamamlanır. Bu yaşamlarında insanlarla çok kolay bağ kuran bir türdür. Üzerinizde sakin ve yavaşça uzanıp sabırla oyun oynamayı bile bekler.

Sağlık

Bambino  sağlıklı kedi olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir. Çoğu Bambino kedisi sağlıklı olsa da, Sphynx ve Munchkin ırklarının da karşılaştığı aynı koşullardan bazılarına eğilimlidirler.

Bambino’un muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

Pektus ekskavatum

Cilt hastalıkları

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Bambino’nuzun düzenli veteriner kontrollerine götürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yıllık sağlık veteriner ziyaretlerini planlamanın yanı sıra, yaşam ortamınıza bir tırmalama direği eklemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bu, sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır.

Bambino’nun kulakları da kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak incelenmelidir. Bambino’nuza da uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimi başlatma konusunda veterinerinizle konuşun.

Yüksek enerji seviyelerine sahip herhangi bir cinste olduğu gibi, Bambino’nun etrafta koşabilmesi ve oynayabilmesi için bir kedi ağacı veya yukarı ve aşağı tırmanabilecekleri güvenli mobilyalar da dahil olmak üzere yeterli yaşam alanına ihtiyacı olacaktır.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Tüysüz Bambino kedileri genellikle açık krem ​​veya daha koyu siyah renktedir. Karışık cinsin kürk eksikliği nedeniyle, Bambino kedisi genellikle hipoalerjenik bir kedi olarak kabul edilir ve kedi alerjisi olan biri için iyi bir seçim olacaktır.

Tımar söz konusu olduğunda, bir Bambino’ya bakarken temel bakım gereksinimi ihmal etmeyin. Kediyi düzenli olarak yıkadığınızdan emin olmaktır. Bunun nedeni, tüysüz karma cinsin, genellikle bir kedinin cildinin yaptığı yağları emen kürke sahip olmamasıdır. Kedi banyolarının kesin sıklığı ve kediniz için hangi ürünlerin güvenli ve uygun olduğu konusunda veterinerinizle konuşun.

İklim söz konusu olduğunda, Bambino genellikle ortam koşullarına göre yaşamaktadır. Ancak tüysüz doğası nedeniyle yaz aylarında güneş kremi kullanmayı unutmayın.  Aşırı soğuk olursa kışın bir kedi yeleği giydirmeyi ihmal etmeyin. Bambino kesinlikle bir ev kedisi olarak yaşamaktan mutludur.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Bambino, özellikle genç çocuklarınız varsa çok uygundur. Karışık cins, hayatlarında çocuklarla yakın bağlar kurmalarını sağlayacak eğlenceli ve sevgi dolu bir doğaya sahiptir. Erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru bir şekilde belirlendiğinden emin olun.  Çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer ev hayvanları söz konusu olduğunda, Bambino genellikle diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşar. Yine de yeni kedi ve mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri denetlemeyi ihmal etmeyin.[mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında