Bandog Mastiff Mastif ırkı köpekler insanoğlunun her zaman daha güçlü,daha çevik,daha akıllı bir tür geliştirme isteğinden doğmuştur. Bir çok Bandog Mastiff mastif çeşidi vardır farklı üreticiler farklı ırkları melemişlerdir çıkan sonuçların hepsi oldukça başarılıdır.

Bandog Mastiff Nedir

Öncelikle kas yapısı birbirine yakın ve uyumlu ırkların birbirleri ile melezlenmesi ile elde edilen bir köpek ırkıdır.Çok farklı kombinasyonlara olabilmektedir bunun nedeni birden fazla farklı ırkın eşlenebilmesidir.

Amerikan Bandog Mastiff Mastiff olarak da bilinen ırk genellikle bir Bulldog ırkı ve bir Mastiff ırkı melezidir. Atalarının yapısı göz önüne alındığında, inanılmaz bir bekçi köpeği ve sadık bir arkadaş olması kaçınılmaz olmuştur.

Fiziksel Özellikleri

Boy: Dişi:51–76 cm,Erkek:51–76 cm

Bandog Mastiff
Bandog Mastiff

Kilo:Dişi:39–48 kg,Erkek:45–57 kg
Renk:Siyah,Fawn,Kaplan Desenli,Sand,Golden Fawn, Kırmızı

Bandog Mastiff’i yetiştirmek için farklı köpek ırkları kullanımı nedeniyle, görünüm anne baba seçimine bağlı olarak biraz değişebilir.

Oldukça kaslıdırlar ve kalın,kısa,kaba bir kürke sahiptirler. İnce,sivri bir kuyruğa sahip, kare şeklinde vucuda sahiptirler.Geniş gözlerivardır, çeneleri güçlüdür ve büyük bir başın üzerinde üçgen kulakları vardır.

Baş,geniş omuzlarda kaslı bir boyun üzerine durur.Renkler, ve siyah, mavi, gri, ten rengi, brindle ve diğer renklerle karıştırılmış beyaz olabilir.

Karakter

Bandog Mastiff Mastif ırkı melezlemede kullanılan cinslerin özelliklerinden dolayı oldukça akıllı,kaslı ve güçlüdür.Ailesine oldukça bağlı onları canı pahasına korumak ister fakat yabancılara karşı kesinlikle serttir bu nedenle kesinlikle serbest dolaştırılmamalıdır. Genel özelliklerinden biri tehlike olarak algıladığı bir canlıya herhangi bir uyarı vermeden direk saldırmasıdır;diğer köpek ırkları genellikle önce havlayarak uyarır daha sonra ise karşı taraf geri adım atmaz ise saldırır.

Bandog Mastiff
Bandog Mastiff

İlk defa köpek sahibi olacaklar için uygun bir ırk değildir ;kesinlikle kendisini kontrol edebilecek otoriter bir sahibe ihtiyaç duyar aksi taktirde kontrolü kendisi alacağı için sahibinden büyüdüğünde kendisine çay kahve servisi yapmasını isteyebilir.

Apartman hayatı onun egzersiz ihtiyacına kesinlikle uygun değildir;bu nedenle geniş bahçesi olan bir evde bakılmalıdır. Beraber büyüdüğü hayvanlar ile oldukça iyi anlaşır yeni tanıştıklarına ise sorun çıkarabilir. Özellikle diğer köpeklere karşı oldukça agrasif’tir ve bir karşılaşma olursa rakibine ciddi zararlar verebilir.

En sert ve uyanık bekçi köpeği olarak üretildi.Cins, kediler ve çocuklarla oldukça iyi anlaşır.Eğitmek oldukça kolaydır ancak biraz inatçı olabilir. Hepsinden iyisi, sadece sizinle zaman geçirmek isteyen sevecen bir köpektir.

Orta düzeyde egzersiz gerektirir, ancak yeterince zihinsel ve fiziksel egzersiz yapmazsanız, köpeğiniz yalnız kaldığında üzülür, kontrolü zor ve yıkıcı olur. Ayrıca yeterince egzersiz yapmazsa, oldukça tembel olabilir. Bu cins, sağlıklı ve mutlu olması için her gün yaklaşık 45 dakika egzersize ihtiyaç duyar.Bu daha büyük bir köpek olmasına rağmen, enerjisini attığı sürece apartmanda yaşayabileceğini gösterir. Bu cins için ideal yaşam ortamı, geniş çitlerle çevrili bir avluya sahip bir evdir. Ayrıca, bu köpek günlük açık hava yürüyüşünü sevmesine rağmen, dışarıda yaşamasına izin vermemelisiniz içeride sahibinin yanında olması en iyisidir.

Tarihi

İlk Bandog Mastiff  tam anlamıyla geçmişi bilinmemekle birlikte, melez ırkın 1250-1300 civarında İngiltere’de üretiminin yapıldığı tahmin edilmektedir. İlk Bandog’un atalarının Amerikan Pit Bull Terrier ve Napoliten Mastiff olduğu bilinmektedir fakat Haçlı Seferleri’nde kullanılan eski tip Bullenbeissers ırkları’da bulunmaktadır. Kesinlikle bir iş köpeği olan Bandog,öncelikli olarak avcılık, savaş ve alan korumak için yetiştirildi. Eski dönemlerde gündüz vakitlerinde sürekli zincire bağlı tutuldu ve çiftliği korumak için geceleri serbest bırakılmıştır. Görevini her zaman başarı ile yerine getirmiştir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında