Bandog Tarihi

Bandog Tarihi insanların görüşnüşten çok bir amaca yada göreve uygun bir köpek yetiştirme isteği ile başlamıştır. Çeşitli denemelerden sonra bunu başardıkları görünmektedir.

Bandog Tarihi Hakkında Bilgiler

Bandog ırkının tarihi ingiltere ve amerika olarak iki bölüm olarak incelenebilir.

İngilterede’ki Tarihi

Bandoglar ilk olarak Büyük Britanya’da yani İngilterede ortaya çıktı. Başlangıçta, “bandog” (veya “bandogge”) adı,

Bandog Tarihi
Bandog Tarihi

köpeğin cinsinden ziyade, köpeğin avlanma, kavga etme ve sahibini ve evini koruma işini ifade ediyordu. Bu nedenle, safkan ırklardan çeşitli farklı türlerde büyük, güçlü bekçi köpeklerinden ırk üretildi. İlk melezlenen köpekler arasında çoban köpekleri,mastiffler ve tazılar vardı.

Saldırgan doğaları nedeniyle, bandoglar bazen sadece bekçi köpekleri olarak değil, dövüş için kullanılırdı. Roma işgali sırasında, bandoglar bu halk tarafından keşfedildi ve daha sonra arenadaki diğer hayvanlara ve gladyatörlere karşı Roma’ya gönderildi.

Amerikada’ki Tarihi

1960’larda, Amerika Birleşik Devletleri’nde, John Swinford adlı Amerikalı bir veteriner, koruma için mümkün olan en iyi köpeği yaratmak amacıyla bir Amerikan Bulldogu ile bir çoban köpeğini melezlemeye çalıştı. İsimi ise

Bandog Tarihi
Bandog Tarihi

zincir anlamına gelen Eski İngiliz tarihinde yer alan Saksonca bir terim olan “Bandog” olarak adlandırıldı çünkü köpekler genellikle gündüzleri zincirlendi ve daha sonra aktif bekçi köpekleri olarak hizmet etmek için geceleri serbest bırakıldı.

Aslında, köpeğin gerçek kökeni, soyluların malikanelerinde bekçi köpeği olarak görev yaptığı orta çağlara kadar uzanır. Ancak, 1960’larda, cins Amerika Birleşik Devletleri’ne Swinford tarafından tanıtılmıştır.

Pek çok türde mastiff ve American Bulldog olduğu için, American Bandogge Mastiff’i yaratmak için ilk olarak hangi ırkların kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Birçoğu, başlangıçta Amerikan Pitbull Terrier ve Molessor mastiff arasında melezlendiğine inanıyor.Bununla birlikte, bugün Amerikan Pitbull Terrier ve İngiliz Mastiff arasındaki melezleme yaygın bir kombinasyondur.

Aslında, Amerikan Bandogge Mastiff’in American Canine Hybrid Club gibi yetkili kaynaklar tarafından resmi olarak tanınmasıyla sonuçlanan birkaç kombinasyon’da kullanılabilir.

Bir başka kombinasyon, bir Pitbull Terrier ve bir Bullmastiff’in melezlenmesinin sonucudur, ortaya çıkan cins bir Amerikan Masti-Bull olarak anılır ve Amerikan Bandogge Mastiff’e oldukça benzer görünmektedir.Son yıllara kadar yetiştiriciler genelde olarak bir erkek Amerikan Pit Bull Terrier ve bir dişi Napoliten Mastiff kullanıyordu. Son on yılda köpek genetiği üzerine araştırmaların sonuçlarının alınması ile birlikte Presa Canario,Cane Corso,Alman Çoban Köpeği gibi ırklarda bu melezlemeye katılmıştır. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında