Bandog Yavru

Doğru Bandog Yavru üretimi oldukça zordur ve köpek ırklarının genetiği hakkında oldukça fazla bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle alacağınız yavru üreticisini seçerken oldukça dikkatli davranmanızı öneririz.

Bandog Yavru Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hangi ırkın hangi ırkla melezlendiğini,daha sonraki dönemlerde eklenen diğer ırkların hangileri

Bandog Yavru
Bandog Yavru

olduğunu bilmeniz gereklidir.Temelde bu ırk güç ve koruma için tercih edilmektedir fakat bir reklamda yer alan metinde olduğu gibi “Kontrolsüz Güç Güç Değildir” oldukça önemli bir kriterdir.

Örnek olarak iki ırkı melezlediniz ve bandog yavru elde ettiniz fakat anne ırkı ve baba ırkı yapı olarak iri ve çok güçlü ve büyük yavrular verdiler fakat her ikiside agresif yapıdaki bir tür ise doğal olarak yavruda güçlü,büyük fakat agresif olacaktır ve bu doğru seçim değildir yada tersini ele alalım iki iri ve kaslı ırk seçilerek melezleme yapıldı ve yavrular doğru fakat bu iki ırk koruma ve bekçilik yapmayan özelliklere sahip ise ortaya çıkan yavrular bandog ırkından beklenen özelliklere sahip olmayacaklardır.

Bandoge Mastif melezlemesi için seçilen anne babanın yavruları büyüdüklerinde hem insanlara ve diğer evcil hayvanlara karşı gerekmedikçe agresif olmayacak fakat gerekli durumlarda ise sahibini ve görevlendirildiği herhangi bir alanı koruyacak özelliklerde olmalıdır ve bunu ayırt edebilecek zekaya sahip bir yapıda olmaları gerekir.

Bandog Mastif üretilecek anne baba’dan oluşacak yavruların özellikleri aşağıdadır.

1-Her iki ırkta güçlü kas ve çene yapısına sahip olmalıdır.

2-İnsanlarla iyi diyalog kuran ve seven bir karaktere sahip olmalıdır.

3-Çok zeki bir ırklar olmalıdır;duruma göre karar verme yeteneğine sahip olmalıdır.

4-Diğer evcil hayvanlara karşı agresif olmamalıdır.

5-Genlerinden gelen kalıtımsal sağlık sorunları taşımamalıdırlar.

6-Kesinlikle korkusuz ve en üst düzey cesarete sahip olmaları gerekir.

Doğru bandog üretmek için gerekli süre en az 4 nesillik bir melezleme sonucudur ve minumun 10 yıllık bir süre gerektirir. Bir çok kişinin zannettiği gibi iki ırkı çifleştirip çıkan yavrular mükemmel olacağı doğru değildir. Her köpek aynı tür olsa bile farklı karaktere sahiptir.Örnek olarak A ırkı köpeklerden biri çok sevecen ve eğitilebilirliği yüksek olmasına rağmen diğer çok agresif ve itaat etmeye meyilli olmayabilir.

Yavru Üretimi Nasıl Yapılmalıdır

1-Öncelikle başlangıç olarak iki ırk seçilir ve farklı akraba olmayan en az beş çift melezlemede kullanılır. Hepsi yukarıda belirtilen doğru özelliklere sahip olmalıdırlar.

2-Melezlemelerden doğan yavruların yetişkin olması için en az 2 yıl beklenmelidir; bu süreç bezen için 3 yılı bulabilir.

3-Yetişkin olan yavrulardan yukarıdaki kriterlere uygun olanlar ayrılır.

4-Birbiriyle akraba olmayan farklı anneden doğan yavrular seçilen diğer farklı onların yavrularına artı değerler katacak ırkla tekrar melezlenir ve 2-3’cü madeler’deki işlemler tekrarlanır. Bu işlemler 4 nesil kadar devam ettikten sonra artık size gerekli özellikleri sağlayan bir bandog nesliniz olmuştur ve artık bu nesil bir ırtır kendi arasında üreyebilir.

Süreçten anlaşılacağı gibi oldukça bilgi ve sabır gerektiren bir üretim sürecidir.Bu nedenle yazımısın başında belirtiğimiz gibi konu hakkında bilgisi olan üreticiler tarafından yapılması gerekir. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında