Barınaktan Köpek sahiplenme

Barınaktan Köpek Nasıl Sahiplenir sorusu son dönemlerde bir çok kullanıcılarımız tarafından bize iletildiği için bu yazıyı kaleme almaya karar verdik.Biz yazımızda yasal olarak yapılması gerekenler yanında barınaktan köpek seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini’de anlatacağız.Köpek sahiplenmek istiyorsanız mümkün olduğunca satın almak yerine barınaktan sahiplenerek hayvanlara çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Barınaktan Köpek Nasıl Sahiplenir

Barınaktan Köpek Nasıl Sahiplenir

1-Barınaktan Köpek Seçimi

Barınağa bırakılan köpekler sahiplerinden ve yaşadığı evlerinden ayrıldıkları için 1 ay kadar çok büyük stres yaşarlar;bu durum davranışlarındada görülür;sahiplenmek istediğiniz köpeğin öncelikle barınağa ne kadar önce geldiğini sormanızda fayda vardır;bu konuda ince nokta ise önce hayvanlar daha küçük barınağa getirilir daha sonra ana barınaklara alınırlar.Bu esnada köpek hem sahibinden ayrılmış ve streste iken tekrar yeri değiştirilerek büyük barınağa alınır ve stresi 2 ye katlanır.Evde yada bahçede genellikle tek başına yaşarken ve tüm ilgi ondayken bir anda 3-4 köpekle beraber aynı kafese konur ve bir yıkıma uğrar.Süreyi teslim alacağınız barınakta ne kadar kaldığını öğrenerek hesaplayın.

Sonuç olarak mutlaka köpek davranışları konusunda uzman olan bir veteriner hekim yada tanıdığınızla barınağa giderek ruh hali düzgün bir köpek seçmenizi öneririz.Aksi halde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz bu sahiplendiğiniz canlının suçu değil onu barınağa bırakan eski sahibinin suçudur.Bir canlıya bakamayacaksanız ne türde olursa olsun lütfen almayınız.

Barınaktan Köpek Nasıl Sahiplenir

Unutmayın kendinize bir dost alıyorsunuz ne cins olduğunun bir önemi yoktur onun sizi sizin onu sevmeniz yeterlidir.Lütfen konuya bu gözle bakın bunu yapamıyorsanız bırakın koşulları sağlayan birisi sahiplensin.

2-Barınaktan Köpek Sahiplenmek İçin Gerekli Yasal İşlemler

Barınaklar istenen belgeler bazı farklılıklar gösterse bile temelindeki kurallar köpeği sahiplenen kişinin ona iyi bakacağını garanti etmeyi sağlamak içindir.

1-Sahipleneceğiniz köpeğin yaşayacağı yerin sizinde içinde olduğunuz bir resmi.

2-Yaşayacağı yere ait tapu,elektrik faturası,su faturası fotokopisi;işyeri ise vergi levhası

3-Sahiplenme Sözleşmesi Ulaşmak için Tıklayınız.

Sözleşme içinde yer alan maddelerin tamamına cevabınız evet ise ve görevliler sizin sahiplenmeye uygun olduğunuza dair onay vermişler ise işlemleriniz tamamlanacaktır.Köpeğinizi barınaktan almadan önce mutlaka belli dönemlerde kendisini sık sık ziyaret ederek size alışmasını sağlayın.Bakan kişi ve veteriner hekimden sağlığı ve davranışları konusunda bilgi alarak tanıyın.

Sizle yeni yaşayacağı yere geldiğinde mutlaka alışma sorunu olacaktır;ona sabırlı ve sevecen yaklaşın 1 ay içinde size ve ortamına tam olarak alışacaktır.

Barınaktan Köpek Sahiplendikten Sonra Ne Yapmalısınız

a-Öncelikle köpeğinizi teslim almadan önce gerekli malzemeler olan mama kabı,su kabı,mama,tasma ve gezdirme kayışı ve yatak alarak yerini hazırlayın.Ani mama değişimleri köpekler için sorun olacağından görevliden kullanılan mamadan bir miktar alınız ve yeni kullacağınız ile karıştırarak 1 hafta beraber verin.

b-Bundan sonraki sağlık hizmetlerini alacağınız bir veterinere götürerek genel sağlık muayenesini yaptırın size verilen aşı karnesini göstererek gecikmiş aşıları var ise tamamlayınız;bu hem sizin hemde yeni arkadaşınızın sağlığı için çok önemlidir.

c-Köpeğinizin yeni yerine alışması için zaman tanıyın onunla günde en az 2 saat vakit geçirmeniz size ve ortama kolay alışmasına yardımcı olacaktır.En az günde 2 kere uzun yürüyüşlere çıkartın parkta beraber oturun bu şekilde diğer insanlara ve canlılara davranışlarını gözlemleme imkanınız olur.

d-Yaşayacağı yerde uyacağı kuralları kızmadan nazikçe ona öğretin;örnek olarak nerede yatacağı,hangi oyuncakların onun olduğunu; kaldığı yerde sizle yaşayan bireylerle kontrollü bir şekilde tanıştırın.Unutmayın yeni bir yere geldi ve inanın oda çok korkuyor,kesinlikle ona kötü davranmayın.

 

Yazar Hakkında