Basset Artesien Normand Irkı

Basset Artesien Normand kökeni Fransa’ya dayanan bir ırktır.Kontrollü bir şekilde üretimine 1870 yılında başlandı. Muhteşem bir av köpeği olmasından dolayı kısa süre içinde popüler bir ırk haline geldi.1991 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.FCI sınıflandırmasında koklayarak iz süren tazı grubunda bulunur.

Basset Artesien Normand Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Çok büyük bir köpek olmamasına karşın gövde kısmı uzundur ve dengeli bir köpektir.Orta genişlikte,kubbelibir kafatası vardır.Burnu siyah,büyük,açık burun deliklidir.Çenesi kafatası uzunluğuna yakın uzunlukta,gagaya benzer.Dişleri çok güçlü ve keskindir.Oval,siyah ve büyük göz yapısına sahiptir. Aynı zamanda çok iyi görür.Boynu güçlü,orta uzunlukta ve incedir.Ön ayakları kısa ve iyi kemiklidir; yarı çarpık ya da çarpık olmayan bacak tipleri görülür. Tüyleri kalın,kısa,pürüzsüzdür.Üç renkli bir kürke sahiptir; siyah, beyaz, kahverengi.

Basset Artesien Normand

Boy: Erkek :30-36 cm,Dişi :28-32 cm

Kilo: Erkek:15–20 kg,Dişi:12-18 kg

Yaşam süresi : 10-13 yıl

Karakteri

Koku alma ve görme duyusu çok güçlüdür.Çok hızlı olmamasına rağmen çok dirençli bir köpektir.Avlanmaktan ve sosyal aktivitelerden çok zevk alır.Sevgi dolu bir köpektir.Zekidir ve çabuk öğrenir.Ailesine çok bağlıdır bu yüzden yavruluktan itibaren yalnız kalmaya alışması gerekir.Hem oyun hem de av köpeğidir.

Kısa bacakları sayesinde çalılar arasında kamufle olma özelliğine sahiptir ve büyük köpeklerin giremeyeceği yerlere rahatlıkla girebilir.Tavşan ve geyik avında kullanılır.Kararlı ve sabırlı bir av köpeğidir.Aktif bir köpek olduğu için düzenli egzersiz yaptırılmalıdır.Enerjisini atamadığı takdirde çok hareketli olur.

Bakımı

Düzenli diyet yapması gereken bir ırktır.Bu ırkta obezite çok yaygındır.Orta düzeyde aktiviteye ihtiyacı vardır.Genel olarak hastalanan bir ırk değilidir ancak yaşı ilerledikçe kemik problemleri görülebilir.Bu yüzden düzenli kontrole gitmesi gerekir.Yılda iki kez yıkanması ve düzenli olarak tırnak bakımı yapılması gerekir.Haftada iki kez tarak ile ölü tüyleri alınmalı ve dişleri fırçalanmalıdır.

Yazar Hakkında