Basset Bleu de Gascogne Irkı

Basset Bleu de Gascogne,güneybatı Fransa’nın Gascony bölgesinden gelmektedir.14. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olan çok eski ırktır.19 yy. başlarında popülaritesinin düşmesi ile neredeyse nesli tükenecek seviyeye gelmiştir ancak 19 yy. sonlarında avcıların tercih etmesiyle tekrar popülarite kazanmıştır.FCI sınıflandırmasında koklayarak iz süren tazı grubunda bulunur.1996 cins olarak kabul edilmiştir.

Basset Bleu de Gascogne Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Koklayarak iz süren tazı grubundaki köpeklere göre daha büyüktür ancak çok ağır bir köpek değildir.Kafatasıhafif kubbeli ve orta genişliktedir.Burnu siyah, büyük ve açık burun deliklidir.Kafatası uzunluğuna yakın uzunlukta bir çenesi vardır.

Basset Bleu de Gascogne

Dişleri keskin ve güçlüdür.Üst dudak alt dudağı kapatır,çok sarkık ya da çok sıkı değildir. Oval,kahverengi,üzgün bakan gözleri vardır.Kulakları aşağı doğrudur. Boynu güçlü,orta uzunlukta ve incedir.Uzun ve kalın bir kuyruğu vardır.Tüyleri yarı kalın ve sıktır.Siyah ya da siyah benekli ve beyaz desenli tüy renkleri vardır.

Boy: Erkek :35-38 cm,Dişi :32-36 cm

Kilo: Erkek :17–20 kg,Dişi :14-15 kg

Yaşam süresi : 9-12 yıl

Karakteri

Aktif,çevik ve dost canlısıdır.Çocuklar için mükemmel bir arkadaştır ve genel olarak çok sevecen bir köpektir.Tanımadığı kişiler dahil herkese karşı çok sıcakkanlıdır.Bir bekçi köpeği değilidir ancak çok sık uluma türünde sesler çıkarır.Güçlü avlanma içgüdüleri nedeniyle küçük hayvanlarla yan yana bırakılmaması gerekir çünkü zarar verebilir.

Aynı zamanda burnu çok iyi koku alır bu yüzden çok uzaktaki kokular bile ilgisini çekmeye ve onu bölgesinde ayırmaya yeter.Bu nedenden dolayı bahçe ortamında besleniyor ise alanı,mutlaka çitlerle çevrilmelidir.

Basset Bleu de Gascogne

Eğitilebilirliği yüksek bir ırktır.Doğası gereği bağımsızlığı sever.Komutları takip etmek yerine avcıyı ava yönlendirmek için yetiştirilmiştir bu nedenden dolayı eğitim verilirken dikkati etraftaki şeylerden çok çabuk dağılır.Eğitim sırasında dikkat dağıtıcı tüm unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.Çok enerjik bir ırktır ve yetişkin bir Basset Bleu de Gascogne günlük ortalama 1 saatlik egzersize ihtiyaç duyar.Egzersiz saati dışında ise genellikle uyur.

Bakımı

Tüyleri kısa ve dayanıklı olduğu için çok fazla taranmasına gerek yoktur.Haftada bir defa taranması yeterlidir. Vücudu çok fazla yağ ürettiği için genelde kötü kokan bir ırktır ve diğer köpeklerin aksine yılda iki kez değil üç-dört kez yıkanabilir.Mantar önleyici ve doğal şampuanların kullanılması çok önemlidir. Ancak mantar önleyici şampuanlar veterinere danışılmadan asla kullanılmamalıdır.Tırnaklarının sık sık çok kısa olmamak şartıyla kesilmelidir.Çok kısa kesildiği takdirde kan damarları da kesilebilir.Bu nedenden dolayı veterinerde kestirilmesi tavsiye edilir.

Yazar Hakkında