Basset Hound Irkı

Basset Hound ırkı Fransa’da Orta Çağda Aziz Hubert Manastırı’nda iz sürmek için yetiştirilmiştir.Sivri burnu ve kısa bacakları,çalıların veya yaprakların arasında iz sürebilmesini kolaylaştırmıştır.

Genellikle tavşan avlamak için kullanılmıştır. 1863 yılında Paris Köpek Gösterisi’nde uluslararası bir üne sahip olmuştur.1800’lerin sonunda Amerika’ya getirilmiştir.Buffalo,New Orleans ve diğer birçok eyalette bu ırk için yarışmalar yapılmıştır.

Basset Hound Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Tüyleri kısa ve pürüzsüzdür.Çok çeşitli tüy renklerine sahiptir.Tüylerinde siyah ve kahverengi lekeler çok sıkgörülür.Sürekli tüy dökerler.Çenesi ezici ve çok güçlüdür.Dişleri çok keskindir ve dişler çeneye kare şeklinde yerleşmiştir.Gözleri iyi görür,göz rengi ise sarıdır.Kulakları aşağıda durur ve oldukça uzundur.Boynu kaslı,güçlü,uzun ve hafif eğimlidir.Uzun ve güçlü bir kuyruğa sahiptir.Bu ırk boyut olarak oldukça küçük bir ırktır.

Boy: Erkek:30-38 cm,Dişi:26-36 cm

Kilo: Erkek:23-29 kg,Dişi:20-27 kg

Yaşam süresi: 10-13 yıl

Karakteri

Oldukça özgür ruhlu,sakin aynı zamanda sosyal,oyuncu ve sabırlı bir köpektir.Ailesine çok bağlı,çok sevecen ve uyumludur. Yemek yemeği çok sever.Genel olarak enerjik bir köpektir ancak yeterli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde yaşamaya uygun bir ırktır.Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlara karşı çok sevecendir.Yabancılara karşı saldırgan ya da agresif tavırlar sergilemez ancak yabancılardan tedirgin olabilir.İnatçı bir karaktere sahip olduğu için düzenli ve disiplinli bir eğitim gerekir.Çok korumacı bir ırk değildir ve fazla havlamaz.

Bakımı

Basset Hound Köpeği
Basset Hound Bakımı

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz fakat bahçe ortamında çıkarıldığı takdirde koşmayı ve oynamayı çok sever.Kısa yürüyüşler yaptırılması gereken bir köpektir.Kulakları enfeksiyon kapmaya müsaittir bu nedenden dolayı kulakların iyi korunması ve düzenli bir şekilde temizliğinin yapılması gerekir.Haftada iki kez taranmalı ve ölü tüylerden arındırılmalıdır.Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir.Obezite bu cins köpeklerde sıkça rastlanır bu nedenden dolayı sürekli diyette olması gerekir.Veterinerin önerdiği kuru mamalar ve besinler dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.

 

 

Yazar Hakkında