Highland Beyaz Teriyeri

Batı Highland Beyaz Teriyeri tıknaz küçük köpeklerdir ama oldukça hızlı ve çeviktirler.

Yoğun,kısa ,diken kadar sert beyaz Tüy yapısına sahiptir.Ölü tüyleri belli dönemlerde traş ile almanız mutlaka

gereklidir.

Batı Highland Beyaz Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–16 yıl
Boy: Dişi: 23–28 cm, Erkek: 25–30 cm
Kilo: Dişi: 6–7 kg, Erkek: 7–10 kg

Beyaz renkleri vcıların onları tarlalarda görmelerine ve avladıkları avlardan ayırmalarına yardımcı oldu. Beyaz tüy

Batı Highland Beyaz Teriyeri

rengine rağmen bu köpekler albino değildir.

Gözlerin, ağzın ve burnun çevresinde koyu pigment vardır.Kulaklar dik ve kuyruk orta uzunlukta ve kuvvetlidir.Gözler orta büyüklükte ve koyudur;köpeğe keskin ve akıllı bir delici ifade verir. Açık renkli gözler ırk standarların’da istenmeyen bir özelliktir.

Karakter

Akıllı, bağımsız ve biraz inatçıdır,yer altındaki tünellere girmeyi çok severler.Eğitimleri için otoriter bir eğitmen yada sahip gerekir.Canlı ve eğlenceli köpeklerdir.Yine, teriyer mizacını gösterirler ve beraber büyümedikleri köpeklere karşı saldırgan olabilirler bu nedenle diğer köpeklere ve evcil hayvanlara erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidir.

Tavşanlar gibi diğer küçük ev hayvanları için tehlikeli olabilirler.Yapıları gereği çok havlar ve kazmayı çok severler.Bir av köpeği olduklarından bol miktarda egzersizle mutlu olacak köpeklerdir.Her zaman oyun oynama arayışındadırlar, kendilerini eğlendirirken sizi de güldürürler.Her yaştan çocuğa şefkatlidir ve büyük çocuklarla iyi anlaşırlar.Kediler’le iyi anlaşırlar zaman zaman oyun amacı ile kovalasa’da iyi geçinirler.

Ailesiyle birlikte ev içinde yaşaması uygundur.Havlamamak için eğitildiğinde mükemmel bir apartman köpeği olur. Siz işteyken evde kalmaktan mutludur ve tek başına kalabilir.İlk kez köpek sahibi olacaklar için için harika bir seçimdir.Rahat doğası, zeki gözleri ve eğlenceyi seven kişiliğiyle en soğuk kalpleri bile eritebilir.

Tarihi

1600’lerin başında Kral I. James’e kadar, sert küçük beyaz köpekler Argyleshire köpekleri olarak anılmaktaydı.Tüm terrier ırklarında olduğu gibi, West Highland bir haşarat avcısıdır.Poltalloch’tan Albay Malcolm tilki avlarken buğday rengi Cairns’den birini vurarak öldürdü;bu olaydan sonra renk olarak tilkilerle karıştırılamayacak beyaz köpekler yetiştirmeye karar verdi.

Bu ırk daha önceden Poltalloch Terrier ve Roseneath Terrier de dahil olmak üzere birçok isim ile anılmaktaydı. ancak 1906’da İngiltere Kennel Kulübü tarafından West Highland White Terrier olarak resmen tanındı.Günümüzde arama kurtarma ekiplerinde kullanılmaktadır.Onun bol enerjisinin’den dolayı köpek sporları içinde uygun olmasını sağlamaktadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında