Beagle Köpeği

Beagle,ilk defa 19 yüzyılda tanınmaya başlanan bir ırktır ve geçmişi ile ilgili kesin bilgilerden çok varsayımlar bulunmaktadır.MÖ 400’den itibaren Yunan belgelerinde Beagle benzeri köpeklerin yer aldığı varsayılmaktadır.

I. William, 1066’daki Norman Fethi sırasında İngiltere’ye Talbot tazılarını (soyu tükenmiş bir ırk) getirmiştir. Bu köpeklerin Beagle ve Amerikan Tilki Tazısı’nın ataları olduğu düşünülmektedir.Bu nedenden dolayı bu köpek kısa zamanda İngiltere’de çok popüler hale gelmiştir.

Beagle

II. Edward ve VII. Henry dönemlerinde, Glove Beagle’lar olarak adlandırılan son derece küçük beagle’lar popülerdi.Bu köpekler eldiven boyutunda olduğu için bu ismi almıştı.1700’lü yıllarda İngiltere’de tilki avının popüler hale gelmesiyle beraber Beagle’lar yerine Amerikan Tilki Tazısı tercih edilmeye başladı.Bu yüzden nesli tükenmeye başlayan bu ırk Galler ve İrlanda’da çiftçilerin tavşan avında bu ırkı kullanması ile tekrar popüler hale geldi.

Beagle Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Küçük bir vücudu olmasına karşın büyük bir kafa yapısına sahiptir.Burnu siyahtır ve açık burun deliklerivardır.Çok iyi koku alır ve sürekli gezdiği yerleri koklar.Gözleri genede ela,koyu kahverengi ve siyah olur.Kulakları çok uzundur ve çene hizasına gelir.Küçük olmasına karşın kaslı,güçlü ve atletiktir.Genellikle siyah,kahverengi ve beyaz üçlüsüden oluşan bir tüy rengi vardır.

Boy :Erkek: 37–42 cm, Dişi: 32–36 cm

Kilo :Erkek: 9–11 kg, Dişi: 8–10 kg

Yaşam süresi : 12-16 yıl

Karakteri

Çok tatlı,nazik ve sevecen bir ırktır.Aynı zamanda yaramazdır.Av köpeği olmalarından dolayı her kokuyu takip etme özellikleri vardır ve bu yüzden bu köpeği tasmasız gezdirmek mümkün değilidir.Çok aktiftir ve düzenli egzersize ihtiyaç duyar.En çok aile ile yapılan yürüyüşleri ve boş bir alanda delice koşmayı severler.

Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da beslenebilir.Ancak yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir ırktır ve yalnız kaldığı takdirde havlayabilir.Bu nedenden dolayı bu ırkı tercih edenlerin yanında bir ırk daha beslenmesi önerilir.

Bu ırk diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır ancak her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirilmesi çok önemlidir.İnsanlara ve hayvanlara alıştığı takdirde çok canayakındır.Toprağı kazmayı çok severler bu nedenden dolayı bahçe ortamında besleniyor ise dikkat edilmelidir.

Eğitim verilirken ise ödül maması ve clicker ile pozitif edğitim verilmelidir. Aksi takdirde köpek içine kapanık bir hale gelecek ve agresif tavırlar sergileyecektir.Isırmayı çok severler bu nedenden dolayı mutlaka bir kemirme oyuncağı olmalıdır aksi takdirde etraftaki eşyalara zarar verebilir.

Beagle

Bakımı

Yaşı ilerledikçe tembelleşen bir ırktır bu nedenden dolayı yetişkin Beagle’larda obezite görülmesi çok yaygındır.Bu nedenden dolayı yetişkinlik döneminden itibaren diyete sokulması gerekir.Kulakları çok uzun ve kapalı olduğu için sıcaktan mantar olma olasılığı yüksektir.

Bu nedenden dolayı düzenli kulak temizliğine ve ara sıra kulaklarını havalandırmaya özen gösterilmelidir.Tüyleri kısadır ve çok az dökülür bu nedenden dolayı haftada bir taranması yeterlidir.Eğer bahçe ortamında yaşıyor ise toprağı kazarak tırnaklarını törpüler ve sık sık tırnaklarının kesilmesine ihtiyacı yoktur ancak eğer apartman dairesinde yaşıyor ise tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir.

Yazar Hakkında