Beauceron Irkı

Beauceron, köpek ırklarından biridir. Ortaçağ Fransa’sından köken alan bu ırk, çoban köpeği olarak kullanılmış ve sürüleri koruma, yönlendirme ve çiftlik görevlerinde kullanılmıştır. Beauceron, büyük ve kaslı bir yapıya sahip olan bir köpektir.

Beauceron Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Beauceron

Beauceron, güçlü bir vücuda ve dengeli bir yapının yanı sıra dikdörtgen şeklinde bir kafa yapısına sahiptir. Orta büyüklükteki kulakları üçgen şeklindedir ve dik olarak dururlar. Gözleri badem şeklindedir ve kahverengi veya koyu renklidir. Bu ırkın çift tüy yapısı vardır. Üst tüyleri sert ve düz, alt tüyleri ise yoğun ve yumuşaktır. Beauceron genellikle siyah renkte olmasına rağmen bazen siyah ve kahverengi karışımı olarak da görülebilir.

Boy: Erkek:66-72 cm,Dişi:64-67 cm

Kilo: Erkek:32-44 kg,Dişi:30-38 kg

Yaşam süresi: 10-12 yıl

Karakteri

Çok zeki ve cesurdur.Sahibine çok sadık ve itaat eden bir ırktır.Korkusuz ve zeki olduğu için polis güçleri bu köpeği sıklıkla tercih etmektedir.Kendisine sevgi gösteren insanı canı pahasına korur ve hiçbir şeyden çekinmez.Eğitimi kolaydır ancak sert bir eğitim,agresif ve saldırgan tavırlar sergilemesine neden olur.Bu nedenden dolayı clicker ve ödül maması ile pozitif eğitim verilmelidir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.

Çocuklarla arası gayet iyidir,yavruluk döneminde çocuklarla tanıştırıldığı takdirde çok iyi arkadaş olurlar.Enerji seviyesi yüksek bir köpektir o yüzden egzersiz ihtiyacı bir hayli fazladır.Apartmanda beslenmesi tavsiye edilmez.Diğer köpeklerle arası iyi değildir, ve onlara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir.Sessiz bir ırk olduğu için tehlike anında çok fazla havlamadan saldırıya geçer.

Bakımı

Beauceron

Çok enerjik olduğu için günlük egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılması gerekir.Eğer yeterli düzeyde egzersiz yaptırılmazsa sıkılıp etraftaki nesnelere zarar vermeye başlar.Tüylerin kesilmesine gerek yoktur çünkü tüyleri kısadır,çok uzamaz fakat az da olsa dökülür.Haftada bir veya iki kez taramak yeterlidir.Yılda iki defa yıkanması gerekmektedir.

Yazar Hakkında