Bergamasco Çoban Köpeği,kökeni İtalya olan ve ismini İtalya’nın Bergamo şehrinden alan bir ırktır.Yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi vardır.Birçok çoban köpeğinin soyunun bu ırka dayandığı düşünülmektedir.Çok dayanıklı bir ırk olduğu için yıllar boyu oldukça fazla tercih edilmiştir.Günümüzde ise çoban ve polis köpeği olarak kullanılmaktadır.

Bergamasco Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklükte bir ırktır.Kürk yapısı çok kalın olduğu için hava değişimlerine oldukça rahat bir şekildeadapte olabilir ancak yine de sıcak ortamların aksine soğuk ortamlarda yaşaması uygundur.Gözlerini örten tüylere sahiptir.Bu tüyler dağlardaki karlardan yansıyan güneşi engellemek içindir.Siyah,açık kahverengi, merle,gümüş,siyah-kahverengi ve gri tüy renkleri vardır..

Bergamasco

Boy: Erkek: 58–62 cm, Dişi: 54–58 cm

Kilo: Erkek: 32–38 kg, Dişi: 26–32 kg

Yaşam süresi: 13–16 yıl

Karakteri

Güçlü,sağlam,sabırlı,hoşgörülü ve çok dayanıklı bir ırktır.Aynı zamanda çok dengeli ve zekidir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve sakin bir köpek olduğu için çok rahat bir eğitim süreci vardır.Ancak otoriter bir eğitime ihtiyaç duyar.Bir kişiyi lider olarak kabul etmesi gerekmektedir.


Çok iyi bir bekçi köpeğidir .Koruma içgüdüsü fazla olduğu için yabancılara karşı mesafelidir.Çocuklar en yakın arkadaşıdır ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır.Diğer hayvanlarla çok iyi anlaşır.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Egzersiz ihtiyacı fazladır ve bahçe ortamında beslenmesi önerilir.

Bergamasco

Bakımı

Genel olarak çok dayanıklı bir köpektir ve kolaylıkla hastalanmaz.Tüy yapısından dolayı haftada 3-4 kez taranması gerekir.Yılda iki defa yıkanması yeterlidir ancak ara sıra nemli bir bez yardımıyla tüylerindeki toz ve kir alınabilir. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğundan dolayı düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir.

Yazar Hakkında