Bernese Dağ Köpeği Irkı

Bernese Dağ Köpeği,İsviçre’nin en ünlü dağ köpeğidir.Yumuşak ve uzun tüyleri onun ayırt edici özelliğidir.Çoğu köpek gibi kökeni veya ırkın ilk olarak nerede ortaya çıktığı belli değildir.Ancak Romalıların İsviçre’yi işgal etmesi sonucunda çoban köpekleriyle gelen Romalı halk tarafından üretildiği tahmin edilmektedir.

Çok eski dönemlerden beri yaşamını sürdüren bu ırk çiftlik köpeği olarak da kullanılmıştır.İnsanlar yıllar boyu

Bernese
Bernese

birçok ırkı çiftleştirip daha dayanıklı ve yetenekli ırklar elde etmeye çalışmışlardır.Ancak bu ırk için herhangi bir çiftleştirme ve geliştirme çabasında bulunulmadığı için belli bir süre sonra bur ırk alp dağlarına salınmıştır ve yaşamlarını dağlarda sürdürmüştür.Fakat bu durum köpek üreticileri tarafından 1980’lerde bu ırkın özelliklerinin keşfedilmesiyle beraber son bulmuştur.Bernese Dağ Köpeği,1900’lerin başında çok popüler hale gelmiştir.1920’lerde ise Amerika’ya getirilmiştir.1937 yılında ise Kennel Kulübü tarafından ırk olarak kabul edilmiştir.

Fiziksel Özellikleri

 

Bu ırkın tüyleri üç renkten oluşur ve bu özellik onun ayırt edici özelliğidir.Vücudu siyah,başı,kulakları ve bacakları kahverengi, yanakları,kalçası,göğüsü,ağzı,ayak parmakları ve kuyruk uçu ise beyazdır.

Çift katmanlı tüy yapısına sahiptir.Yoğun ve gür alt tüy tabakası vardır.Kıvırcık veya düz orta boy dış tüy tabakası vardır.Burnu siyahtır ve çok keskin bir koku alma yeteneğine sahiptir.Çenesi çok güçlü ve ezicidir.Güçlü ve çok keskin dişlere sahiptir.Gözleri koyu kahverengidir ve çok iyi görür.Kulakları orta büyüklükte,üçgen ve yukarıda durur.Boynu güçlü,kaslı ve orta uzunluktadır.

Boy : Erkek: 65–70 cm, Dişi: 57–65 cm

Kilo : Erkek: 37–50 kg, Dişi: 35–47 kg

Yaşam süresi : 6-9 yıl

Karakteri

Bernese Dağ köpeği oldukça arkadaş canlısı,tetikte ve ailesine çok sadık bir ırktır.Aynı zamanda çok akıllı ve sakindir. Eğitilebilirlik düzeyi yüksektir ve kolaydır.Çok çabuk öğrenir ve inatçı değildir.Enerjik bir köpektir ve oyun oynamayı oldukça sever.Aynı zamanda soğuk ilkim hayvanı olduğu için sıcak bölgelerde yaşaması oldukça zordur.Apartmanda yaşamaya uygun bir ırk değildir.

Diğer hayvanlara karşı oldukça sevecendir.Çocuklarla da çok iyi anlaşır.Yabancılara karşı agresif tavırlar sergilemez ancak tedirgin hissedebilir.Bu nedenden dolayı eve gelen kişilerle tanıştırılması tavsiye edilir. Korumacılığı oldukça zayıftır,bekçilik veya koruma için uygun bir köpek değildir.

Bakımı

 

Çok tüy döken bir ırk olduğu için iki günde bir tarakla tüylerinin taranması ve düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir.Özellikle sert darbeler aldığı bölgelerde örneğin boyun,bacaklar veya kulak arkasında alt tüy tabakasındaki tüyler de döküleceği için daha fazla taranmaya ihtiyaç duyar.

Kulakları düzenli olarak temizlenmeli ve ayaklardaki fazla tüylerde kesilmelidir.Her gün düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyar.Yılda iki defa yıkanması gerekir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında