Bichon Bolognese,oldukça eski ve köklü bir ırktır.Soyunun nereden geldiği kesin olarak bilinmemektedir.Fakat onunla aynı grupta olan diğer bir ırk olan Maltese Terrier’in,bu ırkın atası olduğu düşünülmektedir. İsmi Kuzey İtalya’da bulunan Bologna şehrinden gelmektedir.Bu ırkın varlığı 1200 yılından beri bilinmektedir.Bichon Bolognese,1990 yılında Liz Stannard tarafından İngiltere’ye getirilmiştir.Sonrasında 13.11.2015 tarihinde ırk olarak kabul edilmiştir.

Bichon Bolognese Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Tüm vücudunu saran oldukça uzun tüyleri vardır.Tüylerinin yapısı kısa ve kabarıktır.Kafa bölgesindeki tüylerise vücudundaki diğer tüylere kıyasla daha kısadır.Çift tüy tabakası olmadığı için sadece dış tüy katmanı bulunur bu nedenden dolayı bu ırkın tüyleri asla kesilmemelidir. Tüylerinin rengi sadece beyaz olur, gölgelere veya lekelere rastlanmaz.

Bichon Bolognese

Burnu çok iyi koku alır,büyük ve siyahtır.Çenesi çok gelişmiş ve güçlüdür.Dişleri güçlü ve oldukça kesicidir.Gözleri çok iyi görür ve siyahtır. Kulakları yukarıda durur fakat çok büyük oldukları için aşağıya doğru sarkar.Boyut olarak oldukça küçük bir köpektir.Görünüş olarak Maltese Terrier’e oldukça benzerdir.

Boy: Erkek:26-30 cm,Dişi:24-28 cm

Kilo: Erkek:3-4 kg,Dişi:3-4 kg

Yaşam süresi: 12-15 yıl

Karakteri

Çok dost canlısı olmasının yanı sıra diğer hayvanlara da çok iyi anlaşır.Narin bir köpek olduğu için küçük çocuklarla yalnız kalmaması gerekmektedir.Çocukların sert hareketlerine agresif bir şekilde karşılık verebilir.Ailesiyle vakit geçirmeyi oldukça sever.Yabancılara karşı oldukça mesafelidir.Yalnız kalmayı hiç sevmez bu nedenden dolayı evde yalnız bırakıldığı takdirde durmaksızın havlar.

Yalnız bırakılacaksa çok kısa sürelerde yalnız bırakılması gerekmektedir.Bu ırkın sosyalleştirilmesi, hayvanlar ve insanlarla tanıştırılması erken yaşta yapılmalıdır.Çok enerjik bir köpek değildir o yüzden fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Apartman dairesinde rahatlıkla beslenebilir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve kolay bir şekilde eğitilebilir.

Bichon Bolognese

Bakımı

Oldukça bakım isteyen bir köpektir. Özellikle tüy bakımı oldukça önemlidir.Düzenli olarak tüylerinin taranması gerekmektedir ancak tüylerini kesmek sakıncalıdır. Egzersiz ihtiyacı az olsa da düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.Bu egzersizlerini apartman ortamında da rahat bir şekilde yapabilir.

Hastalıklara karşı dirençli bir köpektir ve fazla kalıtsal hastalığa sahip değildir.Ancak soğukta kaldığı takdirde çok kolay hastalanır.Yerde bulduğu her şeyi yeme eğilimi gösterdiği için kontrol altında tutulmalıdır.Tırnakları hızlı uzar bu nedenden dolayı düzenli olarak kesilmelidir.Yılda sadece iki kez banyo yaptırılmalıdır.

Yazar Hakkında