Billy Irkı

Billy,kökeni Fransa’ya dayanan bir köpek ırktır.Gelişmiş avcılık yeteneğiyle orta çağdaki avcılar tarafından avcılık için sürekli tercih edilmişlerdir.Fransız İhtilali sırasında türleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.Bu ırkın atalarının,nesilleri yok olan çeşitli av köpekleri olduğu düşünülmektedir.Irk olarak kabul edildiği tarih 28.12.1973’tür. FCI sınıflandırmasında kokuyla iz sürebilen büyük tazı kategorisindedir.

Billy Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Asil ve güzel gözüken bu ırkın vücudu oldukça atletik ve güçlü bir yapıya sahiptir.Aynı zamanda oldukça zayıfve hafiftir. Gelişmiş kaslı bacakları ve gövdesi aynı bir zıpkın gibi durur Dışarıdan bakıldığında en göze hitap eden özelliği çarpıcı beyaz tüyleridir. Koyu göz rengi, hafif kubbeli kafa şekli,orta büyüklükteki kulakları ve geniş burnu ile uyanık ve tetikte bir görünüşü vardır.

Billy

Kuyruğu vücuduna göre oldukça uzun,güçlü ve kaslıdır. Cilt rengi, beyaz olsa da arada kahverengi ve siyah lekeler olabilir. Sert ve kısa tüyleri oldukça parlaktır.Irkın tüy renkler şunlardır; kirli beyaz,beyaz ve süt beyazdır. Ayrıca zaman zaman limon ve turuncu renginde lekeleri de olabilir. Dişleri oldukça güçlü ve kesicidir. Çenesi ise oldukça güçlü ve ezicidir.

Boy: Erkek:60-71 cm,Dişi:58-63 cm

Kilo: Erkek:24-33 kg,Dişi:22-31 kg

Yaşam süresi: 10-15 yıl

Karakteri

Çok tercih edilen avcı köpeği olan Billy aynı zamanda oldukça oyuncudur.Kurnaz ve akıllı yapısıyla avını kolayca yakalayabilme özelliğine sahiptir.Hala daha Fransa’nın belirli yerlerinde avcılık için kullanılmaktadır.Sahibine karşı son derece itaatkar ve sadık olan bu ırk,nazik ve sevecen yapısıyla insanlarla oldukça iyi anlaşır.Ancak yabancılara karşı oldukça mesafeli ve temkinlidir.

Doğasından kaynaklı olarak çok cesur, kendine güvenen ve iyi huylu bir köpektir. Çok yönlü bir kişiliğe sahiptir bu nedenden dolayı nasıl yetiştirilse öyle bir karaktere sahip olur. Diğer köpeklerle oldukça iyi arkadaşlık kurabilir. Fakat avcı olarak kullanılması durumunda köpeklere karşı saldırgan ve agresif tavırlar sergileyebilir. Aile ortamına alışırsa yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz.

Billy

Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir. Enerji düzeyi yüksektir bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir. Sıcak ortamları sevmez bu nedenden dolayı soğuk bir ortamda beslenmesi önerilir.

Bakımı

Çok az bakım isteyen bir köpektir.Bu yüzden köpeğine bakım yapmaya fazla vakti olmayan kişiler için uygundur. Kısa ve sert tüylü olduğu için haftada bir veya iki kez taranmalıdır. Yılda iki kez banyo yapması gerekir. Fakat zaman zaman nemli bir bez yardımıyla ölü tüyler ve kir temizlenmelidir. Sarkık kulaklara sahip olan bu ırk enfeksiyon kapmaya çok müsaittir bu nedenden dolayı kulak temizliğine özen gösterilmelidir. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması ve ayak tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir.

Yazar Hakkında