Birmanya Kedisi

Birmanya Kedisi karışık bir ırktır. Bu tür siyam kedisinin bir mutasyona uğraması sonucunda gelişti. Cat Fanciers Association, 1936’da Birmanya kedisini kabul etmeye başladı. Ancak 1947’de kayıtları askıya aldı çünkü yetiştiriciler üreme programlarında hala Siyam kedisini kullanıyorlardı. 1953 yılında Birmanya kedisi siyam kedisi ile çiftleşmeden kendi ırkı ile üremeye başlayınca kayıtlar yeniden başlamıştır.

Ancak Avrupa’da Birmanya Kedisini gelişimi için farklı bir yol izledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden daha fazla üreme eksikliğinin olduğu Büyük Britanya’da, üreme programlarında Siyam ve Britanya kısa tüy kedisi kullanıldı.  Bu türle çiftleşmeleri genetik farkları  ve ek renkleri içeriyordu. Kırmızı, krem, kahverengi-tortie, çikolata-tortie, mavi-tortie ve leylak-tortie. Sonunda Yabancı Birmanya Kedisi veya Avrupa Birmanya kedisi olarak tanındılar.

Boyut

Bu, genellikle 3 ila 5 kilo, bazen daha fazla ağırlığa sahip orta boy bir kedidir.

Kişilik

Kişiliğe gelince, Avrupa Birmanya kedisi uyum içindedir. Enerjik ve arkadaş canlısıdır. Siyamlı atalarının çekiciliğine ve kararlılığına sahip ve bu cins kadar konuşmayı severler. Sesi yumuşak ve tatlıdır. Kadifemsi kürkle kaplı demir bir pençeyle yönetme eğilimini yalanlıyor. Oldukça zekidir ve insan arkadaşlığı arar. Bu nedenle günün büyük bölümünde yalnız bırakılacağı bir eve pek uygun değildir. Etrafta aklını meşgul edecek hiçbir insan olmayacaksa, başka bir evcil hayvana sahip olmalısınız. Diğer kedilerle ve köpeklerle iyi anlaşır. Ama elbette kendi türleriyle çok daha iyi anlaşmaktadır.

Avrupa Birmanya kedisi diğer kediler kadar meraklıdır. Evinizi iyice keşfetmesini ve tüm köşelerini ve çatlaklarını bilmesini bekleyin. Oyuncudur ve yetişkinliğe kadar da öyle kalır. Zeki zihnini interaktif oyuncaklarla eğlendirin ve izleyicilere gösteriş yapmasını sağlayacak numaralar öğretin. Oturmak, yuvarlanmak, el sallamak ve gelmek dışında, küçük bir oyuncak almayı veya tasma üzerinde yürümeyi öğrenebilirler. .

Avrupa Birmanya kedisi kraliçeliğin yada krallığın tanımıdır. Dikkat çekmeyi sever ve sorumlu olmayı sever. 

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Avrupa Birmanya kedisi genellikle sağlıklıdır. Ancak diş eti iltihabına eğilimli olabilirler ve anesteziye duyarlı olabilirler. Avrupa Birmanyasında aşağıdaki hastalıklar da görülmüştür:

Aköz sıvının lipemisi. Genellikle kendi kendine düzelen, yavru kedilik döneminde gözün geçici sütlü görünümü.

Kornea dermoidi. Cerrahi olarak başarıyla düzeltilebilen kornea yüzeyinde cilt ve tüy bulunmasıdır.

Gangliosidoz. Bir enzim eksikliği. Hastalığın tespit edilmesini sağlayacak bir test şimdilerde geliştirildi.

Hipokalemik polimiyopati. Bazen Birmanya kedilerinde görülen, kandaki düşük potasyum seviyelerinin neden olduğu kas zayıflığı. Belirtiler arasında genel halsizlik, katı bir yürüyüş, yürümekte isteksizlik ve baş titremeleri yer alır. Ağızdan verilen potasyum takviyeleri ile tedavi edilebilir.

Kıvrılmış kuyruk. Genellikle kuyruk kemiğinin deformitesinin bir sonucu olarak. Ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz.

Dirsek osteoartriti. Dirsekte  erken başlangıçlı artrit, kedinin aktivitesini veya hareketliliğini sınırlar.

Diabetes mellitus. İnsülin sekresyonundaki veya insülin etkisindeki bir kusurun neden olduğu ve kanda yüksek şeker seviyelerine neden olan bir endokrin durumudur.

 

Bakım

Avrupa Birmanya kedisi yumuşak, kısa tüylerinin bakımı, ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağını dağıtmak için haftalık fırçalama veya tarama ile kolayca yapılır. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin . Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Banyo kutusunu lekesiz temiz tutun. Tüm kediler gibi, Avrupa Birmanya kedisi de banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Bir Avrupa Burmalı kediyi diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde besleyin.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Rengin yanı sıra, Avrupa Birmanyası görünüşte başka farklılıkları vardır. Avrupalı, özellikle kafa tipi söz konusu olduğunda daha ılımlı bir görünüme sahiptir. Daha az kompakt ama asla Siyam’ınki gibi uzun ve sinsi olmayan bir gövdeyle daha yumuşak bir şekilde yuvarlanır. Başın üst kısmı hafifçe yuvarlatılmıştır ve kulaklar ve kısa, küt bir kamaya doğru daralan geniş elmacık kemikleri arasında bol miktarda boşluk vardır. Sarıdan kehribar rengine kadar değişen gözleri vardır. Gözlerinden daha fazla buruna doğru eğimlidir ve daha az yuvarlak bir açıklığa sahiptir. Orta büyüklükteki kulakların uçları hafifçe yuvarlatılmıştır ve hafifçe öne doğru eğilmiştir. İnce bacaklar küçük, oval pençelerle desteklenir. Orta uzunlukta bir kuyruk, hafifçe yuvarlak bir uca doğru incelir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Avrupa Birmanyası, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Herhangi bir av köpeği gibi getirme oynar, hileleri kolayca öğrenir ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Otoritesine saygı duyan kedi ve köpeklerle barış içinde yaşar. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları her zaman yavaş ve kontrollü koşullarda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında