Bişon Çuha Köpeği Irkı

Bişon Çuha Köpeği,kısa ve beyaz tüylü bir ırk ile bir Akdeniz ırkı olan Barbet ırkının çiftleşmesi sonucu oluşmuştur.1300’lü yıllarda Kanarya Adaları’ndan İtalyan denizciler tarafından Fransa ve İspanya’ya getirilmiştir.

Çok kısa bir süre içinde İtalyan ve Fransız soyluları arasında oldukça popüler bir hale gelmiştir.Nesilleri 1.Dünya

Bişon
Bişon

Savaşı’ndan sonra tükenme tehlikesine girmiştir fakat sonrasında sokak hokkabazları,bu ırkı gösterilerinde kullanmaya başlamıştır.Bu sayede nesilleri tükenmekten kurtulmuştur.

Fiziksel Özellikleri


Küçük bir ırktır.Çift tüy katmanına sahiptir.Alt katmanı yumuşak,yoğun ve ipeksi,üst katmanı ise kıvırcık ve kalındır. Tüylerinde krem rengi veya kayısı rengi lekeler olur.Ancak bu lekeler 1 yaşından sonra kaybolur.Hipoalerjenik ve çok az tüy döktüğü için alerjisi olan insanlara tavsiye edilen bir ırktır.Burnu yuvarlak ve siyahtır.Üst ve alt çeneleri geniş ve güçlüdür.Gözleri siyah, yuvarlak ve orta büyüklüktedir.Kuyruğu kısadır ve çok tüylüdür.Aynı zamanda kuyruğunda bir püskül varmış gibi gözükür.Rengi çoğunlukla beyaz ve kremdir.

Boy : Erkek: 23–30 cm, Dişi: 22–27 cm

Kilo : Erkek: 3–6 kg, Dişi: 3–5 kg

Yaşam süresi : 12–16 yıl

Karakteri

Uyumlu,hassas,şirin,sıcakkanlı ve oldukça oyuncu bir köpektir.Çok enerjik bir ırk değildir fakat oyun oynamayı çok sever.Diğer hayvanlarla gayet iyi geçinir.Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onları arkadaşı gibi görür.Yabancılara karşı çok sıcakkanlı bir ırktır ve onlara karşı havlama huyu yoktur.

Korumacılığı oldukça zayıftır,bekçilik veya koruma için uygun bir köpek değildir.Çok zekidir ve eğitilebilirliği oldukça yüksektir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmesi çok önemlidir.Kesinlikle dışarıda beslemeye uygun bir ırk değildir,mutlaka ev ortamında yaşaması gerekir.Aynı zamanda yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz ve yalnız kaldığında çoğunlukla havlar.

Bakımı

İki günde bir taranması gerekir.Tüyleri çok çabuk uzadığı için her ay düzenli olarak kesilmelidir ve iyi bakım yapıldığı takdirde neredeyse hiç tüy dökmeyen bir ırktır.Yılda iki kez yıkanmalıdır.Çabuk kirlenen bir tüy yapısına sahip olduğu için ara sıra nemli bir bez yardımı ile tüylerindeki toz ve kir alınabilir.Bitlere ve ısırıklarına karşı alerjik bir yapısı vardır bu nedenden dolayı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.
[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında