Border Collie Irkı

Border Collie,İskoçya ile İngiltere sınırında arada kalan bölgede ortaya çıkmıştır.Britanya’nın yer şekilleri engebeli olduğu için çiftçiler bu tepelik bölgelerde sürüyü güdebilecek ve engebeli arazilerde her gün uzun mesafeler yürüyebilecek bir çoban köpeği yaratmak istemişlerdir.

Belli bir süre sadece çiftçiler tarafından kullanılan bu ırk sonrasında Kraliçe Victoria’nın Balmoral’a yaptığı ziyareti sırasında bu ırkı görüp çok beğenmesiyle kısa zamanda popüler bir hale gelmiştir.Aynı zamanda bu ırk en iyi sürü gütme ve en zeki köpek ünvanına sahiptir.

Border Collie Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Border Collie dendiğinde akla siyah-beyaz tüy renkleri gelir çünkü bu ırkta tüylerde en çok görülen renk siyah- beyazdır. Ancak başka tüy renklerinin de görülmesi muhtemeldir. Bunlar; siyah-gri,kızıl-beyaz ve düz siyahtır.Tüyleri orta uzunlukta ve çok yumuşaktır, fazla dökülmez.

Border Collie

Kulakları çok iyi duyar,orta büyüklüktedir ve kulağının yarısı dik yarısı aşağı doğru sarkar. Gözleri oval,orta büyüklükte ve koyu renklidir. Boynu güçlü,kaslı,orta uzunlukta ve hafif eğimlidir. Kuyruğu orta uzunluktadır ve aşağıda doğru sarkar.Çenesi oldukça kaslı,güçlü ve ezicidir.Dişleri ise çok keskin ve güçlüdür.Aynı zamanda dişler çeneye kare şeklinde yerleşmiştir.

Boy: Erkek:48-57 cm,Dişi:46-52 cm

Kilo: Erkek:14-21 kg,Dişi:12-18 kg

Yaşam süresi: 10-16 yıl

Karakteri

Çoğu kişi tarafından dünyanın en zeki köpeği olarak kabul edilmektedir. Eğitilmeye oldukça hevesli olan bu ırk az bir tekrarla birçok şey öğrenebilir. İnsanlara karşı çok sevecen ve şevkatlidir. Aynı zamanda çocuklarla da çok iyi anlaşır. Diğer hayvanlara karşı agresif tavırlar sergilemez ancak diğer hayvanlarla vakit geçirmekten hoşlanmaz.


Zekası ve enerjisinden dolayı çok çabuk sıkılan bir köpektir bu nedenden dolayı olabildiğince meşgul olması ve enerjisini atmasını gerekir. Aksi takdirde etraftaki eşyalara zarar verme,aşırı havlama,arabaların peşinden koşma gibi tavırlar sergileyebilir.

Border Collie

Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve vakit ayrılması gereken bir ırktır. Bu nedenden dolayı yoğun çalışan ve vakti olmayan kişilerin beslemesi önerilmez. Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda rahatlıkla yaşayabilir. Soğuğa karşı çok dayanıklı bir ırktır.Aynı zamanda soğuk havayı çok sever ve sıcak ortamlarda beslenmesi önerilmez. Her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.

Bakımı

Çok enerjik bir köpek olduğundan dolayı egzersiz ihtiyacı fazladır. Düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir.Tüylerini haftada iki veya üç defa olarak fırçalamak gerekir aksi takdirde fazla tüy dökebilir .Aynı zamanda düzenli olarak tırnakları kesilmelidir.Yılda iki kez banyo yapması gerekir. Ancak bunun dışında tüyleri,nemli bir bez yardımıyla ara sıra temizlenebilir

Yazar Hakkında