Boston Terrier,oldukça esrarengiz bir geçmişe sahiptir.İlk olarak 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bu ırk,araştırmacıların tahminine göre zengin aileler tarafından köpek dövüşlerinde kullanılmak için üretilmiştir.Boston Terrier,1893 yılında ırk olarak kabul edilmiştir.

Kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir,ismi Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Eyaleti’ndengelmektedir.Eskiden vahşi köpekler sınıfına giren bu ırk günümüzde en uysal bir köpekler arasında yer almaktadır.Sahibine oldukça bağlı ve verdiği emirleri birebir yerine getiren bu ırk sevimli halleriyle herkesi kendine hayran bırakır.

Boston Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Görünüş açısından küçük olsa da oldukça kaslı bir köpektir.Büyük ve üçgen şeklinde kulakları vardır. Gözleri büyüktür ve iyi görür.Aynı zamanda çok iyi koku alan basık bir burnu vardır. Sarkık yanaklara sahiptir.Tüylerinin rengi genel olarak koyu kahverengi ve beyaz ikilisinden oluşur.

Boston Terrier

Kulaklarının ikisi de koyu renk olur ve alnı beyazdır. Gözlerinin rengi ela veya kehribar renginde olur.Kısa bacakları oldukça kaslı ve güçlüdür.Tüyleri ince ve sıkı bir yapıdadır.Göbeğinde benekler bulunabilir.

Boy: Erkek:39-43 cm,Dişi:37-41 cm

Kilo: Erkek:5-12 kg,Dişi:5-10 kg

Yaşam süresi: 13-16 yıl

Karakteri

Bu ırk aşırı derecede sahibine sadıktır.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve eğitimi kolaydır.Ancak inatçı birırk olduğu için pozitif eğitim verilmelidir.Aksi takdirde agresif tavırlar sergileyebilir.Günümüzün Boston Terrier en şefkatli,en sakin ve en sevecen köpeklerden biridir.

Boston Terrier

Çocukları severler ancak kıskanç bir ırk olduğu için küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.Yavruluk döneminde çocuklarla tanıştırıldığı takdirde onları çok sever ve onlara arkadaşlık yapar.Çok oyuncu ve enerjik bir köpektir.Düzenli egzersiz yaptığı takdirde apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.

Bakımı

Bu ırkın bakımı bir hayli kolaydır.Tüyleri kısa ve sıkı olduğu için çok az dökülür o yüzden evde beslemeye uygundur.Haftada bir veya iki kez tüylerinin taranması gerekmektedir.Bunun yanı sıra yılda bir kez yıkanması önerilir.Çok hareketli ve oyuncu bir köpektir bu nedenden dolayı düzenli egzersiz yaptırılmalıdır.Kulakları çabuk kirlenir bu yüzden kulak temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.Ağız enfeksiyonu bu ırkın için yaygındır bu nedenden dolayı dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir.

 

 

Yazar Hakkında