Brezilya Shorthair Kedisi Kısa tüylü Brezilya’nın hayranları, köken hikayelerinin ta Avrupalı ​​denizcilerin Brezilya’ya yaptıkları yolculuklarda kedileri ilk kez yanlarında getirmeye başladığı 1500’lere kadar uzandığını bilinir. Cinsin gelişimi, Brezilya Kedi Federasyonu’nu da kuran Paulo Samuel Rusch i’ye atfedilir.

Brezilyalı Shorthair’in arkasındaki fikir, Brezilya sokak kedilerinin kişiliğini ve özelliklerini safkan bir kediye kanalize etmekti.

Dünya Kedi Federasyonu, 1998 yılında Brezilyalı Shorthair’i safkan bir kedi olarak resmen onayladı .

Bunun sizin için bir tür olduğuna karar verirseniz, ilk önce sahiplenmeyi hedefleyin.

Boyut

Brezilya Shorthair orta ila büyük boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir. Ortalama 4 ila 8 kg arasındadır.

Kişilik

Sokak kedisi köklerine sahip bir cinsten bekleyeceğiniz gibi, Brezilya Shorthair kendine güvenen ve dışa dönük olan kendini beğenmiş bir kedidir. Bu, insanlarla ve çocuklarla olan ilişkilerine kadar uzanır. Bu, insanlarla birlikte olmaktan hoşlanan ve günlük hayatınızın büyük bir parçası olmak için elinden gelenin en iyisini yapacak bir kedidir.

Her zaman ilgi odağı olmak isteyen tür, çocukları mümkün olduğunca sık oyun seanslarına katılmaya ikna etmeye çalışacaktır, ancak dinlenme ve rahatlama zamanı geldiğinde kanepede yatmaktan da memnundurlar.

Brezilyalı Shorthair, özellikle yeni ortamları keşfetmeye gelince, doğası gereği meraklı bir kedidir. Bu yüzden kediyi evinizde tutmak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. Ortalamadan daha akıllı bir kedi olan Brezilyalı Shorthair, akıllı interaktif oyuncaklardan da yararlanır ve bazı durumlarda, sahipleri cinse numaralar yapmayı öğretmeyi başardılar!

Sağlık

Brezilya Shorthair kedisi sağlıklı ırk olarak kabul edilmektedir. Bugüne kadar, Brezilya ile ilgili herhangi bir cinse özgü sağlık sorunu yoktur, ancak kedinizin sıkıntı veya acı içinde olabileceğine dair işaretlere her zaman dikkat edin.

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek önemlidir.  Brezilyalı Shorthair kedinizin düzenli veteriner kontrollerine götürmeniz gerekli. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.
Brezilyalı Shorthair’in kulakları da kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak incelenmelidir. Ayrıca, Brezilyalı Shorthair’inize uyacak düzenli bir diş fırçalama rejimine başlama konusunda veterinerinizle konuşmanız da tavsiye edilmektedir. Veterineriniz size belirli markalar ve teknikler hakkında tavsiyelerde bulanacaktır.

Yüksek enerji seviyelerine sahip herhangi bir cinste olduğu gibi, kısa tüylü Brezilyalı’da etrafta koşmak ve keşfetmek için yeterli alana ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle evinize bir kedi ağacı eklemek isteyeceksiniz.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Brezilyalı Shorthair’in kürkü siyah, kahverengi, gri, turuncu ve beyazı içeren çok renkte olur. Kürkü, hayal edebileceğiniz hemen hemen her tür desende olur.

Bakım söz konusu olduğunda, Brezilyalı Shorthair çok az bakım gerektiren bir kedidir. Tüy yumağı veya paspas oluşma olasılığını azaltmak için haftada bir tüylerini fırçalayabilirsiniz.

İklim söz konusu olduğunda, Brezilyalı Shorthair genellikle uyarlanabilir bir kedi olarak görülmektedir. Bununla birlikte, sıcak aylarda daima yeterli gölge ve yeterli tatlı su sağladığınızdan emin olun.

    Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Brezilyalı Shorthair, çocuklarınız varsa sahiplenebileceğiniz harika bir kedidir. Oyuncu ve sevecen yönleri, hayatlarındaki çocuklarla süper güçlü bağlar kurduklarını görecektir. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve sınırların her iki tarafta da uygun şekilde belirlendiğinden emin olun. Çocuklar ve kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer ev hayvanları söz konusu olduğunda, Shorthair Brezilyalı da hoşgörülüdür. Bir çok Evcil hayvanlarla iyi geçindiği bilinmektedir. Bununla birlikte, yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri de denetlemeniz önemlidir.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. Brezilya Shorthair’inizi eve, ailenizin yanına getirdiğinizde iyi davranışları için mutlaka ödüllendirin. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında