Terrier Brasileiro

Brezilya Terrier dünyadaki adıyla Terrier Brasileiro dünya çapında tanınan iki yerli ırkından biridir.

Brezilya Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Brezilya Terrier, Brezilya kökenli bir köpek ırkıdır ve “Fox Paulistinha” veya “Terrier Brasileiro” olarak da bilinir. İşte Brezilya Terrier’in tipik fiziksel özellikleri:

Brezilya Terrier

Boyut: Brezilya Terrier ortalama bir boyuta sahiptir. Erkekler genellikle ortalama 35-40 cm, dişiler ise ortalama 33-38 cm yüksekliğe sahip olabilir.

Yapı: Kompakt ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Vücudu dengeli ve çevik bir görünüme sahiptir.

Kafa ve Yüz: Kafası genellikle kısa, kafatası yuvarlak ve burun kısmı kısa ve düzdür. Kulakları üçgen şeklinde, dik ve ucu sivridir. Gözleri genellikle oval ve canlıdır.

Tüyler: Brezilya Terrier’in tüyleri kısa, sık ve parlaktır. Bu tüy yapısı, bakım gereksinimlerini minimal düzeyde tutar.

Renkler: Bu ırk farklı renk kombinasyonlarında gelebilir. Siyah, beyaz, kahverengi, mavi ve çikolata gibi renk tonları bulunabilir.

Kuyruk: Kuyruğu genellikle orta uzunlukta, kalın tabanlı ve uca doğru incelen bir yapıdadır. Kuyruk dik bir şekilde taşınır.

Bacaklar: Bacakları ince, kaslı ve çevik bir yapıya sahiptir. Bu, ırkın hızlı hareket etmesine yardımcı olur.

Karakteri

Bu cinsin mizacı bir Jack Russell’a çok benziyor, çok uyanık, canlı ve zekidir.Dost canlısıdır oynamayı ve toprakta çukur kazmayı çok sever.İtaatkar ama korkusuz, bekçi köpeği olarak ise havlayarak sizi uyarır ama ileriki aşamaya geçmez.. Bu cinsin tutarlı bir eğitime ihtiyacı vardır, aksi takdirde çevresindeki neslelere zarar verebilir.Avlanma içgüdüsü, teriyerler arasında en güçlüsüdür ve diğer küçük hayvanlara saldırıp av olarak göreceğinden onlarla yalnız bırakılmamalıdır.

Brezilya Terrier

Apartmanlar veya küçük alanlar bu tür köpekler için uygun değildir, çünkü çok aktifler.Aynı zamanda mutlu olmak için hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelere ihtiyaç duyar,aksi halde çok fazla çevresindeki eşyalara zarar verici olacaktır.Bu nedenle uzun günlük yürüyüşlere çıkarmak çok doğru olacaktır.

Tarihi

Cinsin kökeni ile ilgili bir teori, Jack Russell, Parson Russell ve Fox Teriyerlerinin 1800’lerde Avrupa’dan Brezilya’ya getirilerek melezlenme sonucu elde edildiğidir. Diğer bir teori, cinsin, İber Birliği döneminde Brezilya’ya gemilerle getirilen Ratonero Bodeguero Andaluz ve Ratonero Valenciano gibi İspanyol ırklarından türediğidir.

Yazar Hakkında