Bullmastiff Irkı

Bullmastiff,19.yüzyılda arazi sahiplerinin kaçak avlanmayı önlemek için geliştirdikleri bir ırktır.Kökeni İngiltere’dir.Bu ırkın üretilmeye başlanmasına sebep olan nedenlerden biri Pitbull ırkından daha sert ve daha çevik bir köpeğe ihtiyaç duyulmasıdır. Arazilere giren kaçak avcıları durdurmak ve onları ısırmadan etkisiz hale getirmek için eğitilmişlerdir. Bekçilik içgüdüleri oldukça yüksektir bu nedenden dolayı bu ırk, yakın koruma için çok tercih edilir.

Bullmastiff Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Kaslı ve oldukça güçlü bir köpektir. Büyük ve kare şeklinde bir kafa yapısına sahiptir.Oldukça dikkat çeken birgörünüme sahip olan Bullmastiff’in, geniş burnu,koyu renkli gözleri ve geniş bir ağzı vardır.Sarkık bir ağız yapısına sahip olduğu için fazla salya üretir. Tüylerinin yapısı sert ve kısadır.Çoğu hava şartlarına dayanıklı olan kürkü siyah,krem ve kırmızı olabilir.Burnu oldukça yassıdır.Genel itibariyle büyük bir köpektir.Çenesi oldukça güçlü ve ezicidir.

Bullmastiff

Boy: Erkek:64-69 cm,Dişi:61-65 cm

Kilo: Erkek:50-60 kg,Dişi:45-53 kg

Yaşam süresi: 8-11 yıl

Karakteri

Sahibiyle oldukça iyi ilişkiler kurabilen bu ırk,oldukça cesur ve sadık kişiliği ile bilinir. Sosyalleştirmeye yavruluk döneminde başlanmalıdır aksi takdirde kontrol altına alınması oldukça zordur. Eğitilebilirlik seviyesi yüksektir.İstikrarlı ve iyi bir eğitime ihtiyacı vardır. İçgüdüsel olarak agresif bir köpek olduğu için üzerinde baskınlık kurmak oldukça önemlidir.

Ayrıca tehditlere karşı oldukça dikkatli ve tetiktedir. Egzersiz ihtiyacı yüksek olduğu için bahçeli bir evde beslenmesi önerilir.Sahibi yanında olduğu zaman oldukça sakin ancak yalnız olduğu zaman yabancılara karşı oldukça agresiftir.Güçlü bir ırk olduğu için ip tasma yerine zincir tasma kullanılması önerilir.Özellikle kedilerle hiç iyi anlaşamaz ve onlara zarar verebilir.Eğer yavruluk döneminde alıştırılmazsa bir kedi ile aynı ortamı paylaşması mümkün değildir.

Bakımı

Çok az bakım isteyen bir ırktır.Sert,kısa ve kaba tüy yapısı sayesine haftada bir kez taranması yeterlidir.Yılda bir defa banyo yapması gerekir ancak tüylerindeki kir ve toz arada nemli bir bez yardımı ile temizlenebilir. Kulak enfeksiyonları sık görülür bu nedenden dolayı kulak temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.Aynı zamanda diş temizliği ve tırnak bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır.Çöpleri karıştırma huyu vardır o yüzden çöpleri onun ulaşamayacağı yerlere konulması gerekmektedir.

Bullmastiff

Yazar Hakkında