Burmilla kedisi, yeni bir kedi ırkının kazara yaratılmasının bir örneğidir. 1981’de İngiltere’de bir Burma ve bir çinçilla İranlı arasındaki plansız çiftleşme sonucu, kısa, kalın tüyleri olan dört siyah gölgeli dişi kedi yavrusu üretti. Yetiştirici, böyle bir türün ne kadar çekici olabileceğini fark etti ve Burmilla kedisi olarak bilinen kedi bu şekilde gelişti.

Burmilla kedisi, Britanya’nın Cat Fancy Yönetim Konseyi ve Avrupa’nın Internationale Feline Federasyonu tarafından tanınmaktadır. Cins, Şubat 2011’de Cat Fanciers Association Çeşitli Sınıfına girdi.

Kişilik

Burmilla kedisi, Birmanya ve İran’ın özelliklerini tek bir tatlı, samimi pakette bir araya getiriyor. Sessizce sevecen ve nazik ama tipik bir İranlıdan daha dışa dönük. Maceracıdır ama biraz beceriksizdir, bu yüzden etraftayken kırılan eşyaları bir kenara koyun.

Burmilla kedisi yetişkinliğe kadar oyuncu kalır ve oyun oynamayı çok sever. Sahiplerini düşkündürler ve onları severler, ancak aşırı derecede ilgi talep etmezler. Sadece siz ve kediniz uygun olduğunuzda ilgi bekler.

Bakım

Burmilla kedisinin kısa, pürüzsüz tüyü, ölü tüyleri çıkarmak için haftalık fırçalama veya tarama ile kolayca taranır. Banyo nadiren gereklidir. Uzun tüylü bu kediyi haftada iki veya üç kez fırçalayın veya tarayın.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları haftalık olarak kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorsa, pamuklu bir bezle veya  elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun. Kediler banyo hijyeni konusunda çok titizdir.

Bir Burmilla kedisi diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından. Ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde besleyin. Dışarıya çıkan Burmilla kedisi, böyle güzel bir kediye sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Tüy Rengi Ve Bakımı

Burmilla kedisi tatlı kişiliklerinin yanı sıra. Gümüş-beyaz fon rengine sahip, uçlarında veya kontrast renkte gölgeli olan tüyleriyle dikkat çeker. Uçlu bir desene sahip Burmilla kedisi, renk tüm tüy uzunluğunun  1/8’i kadar uzar ve eşit olarak dağılır. Tüyleri ışıltılı bir görünüm verir. Uçlu montlu Burmilla kedisi genellikle gölgeli montlu Burmilla kedilerden daha hafif görünür. Gölgeli desende, tüy gövdesinin yaklaşık 1/3’ü gölgelidir, bu nedenle gölgeli kediler daha koyu görünür.

İpeksi kısa tüyü ve uzun tüyü olur. Uzun tüylerin kulak tutamları ve tamamen tüylü bir kuyruğu olur.

Diğer tüm açılardan, kısa, küt bir kamaya doğru sivrilen hafifçe yuvarlak bir kafa ile Avrupa Birmanyasına çok benzerler. Biraz öne eğilen hafif  uçlara sahip orta boy ila büyük kulakları vardır. Yeşilin herhangi bir tonu olabilen büyük gözler ve ince bacaklara sahiptir. Düzgün oval pençelere ve yuvarlak bir uca doğru sivrilen bir kuyruğa sahip orta büyüklükte bir gövdeye sahiptir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Nazik ve oyuncu Burmilla kedisi, çocuklu aileler ve kedi dostu köpeklerle yaşamak için çok uygundur . Hileler öğrenebilir, etkileşimli oyuncaklardan hoşlanır ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Küçük çocukları denetleyin ve onlara kediyi nasıl güzelce seveceklerini gösterin. Kediyi tutmak veya taşımak yerine, yere oturmasını ve onu sevmesini sağlayın. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri, yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında