Canaan Köpeği Cinsi

Canaan Köpeği,Orta Doğu’da sürüleri korumak için üretilmiş bir ırktır.Bu ırk yıllar boyu süren savaşlar yüzünden uzun bir zaman vahşi doğada,Güney İsrail’de,yaşadı.Belli bir süre sonra izole bir şekilde yaşayan Yahudi topluluğuyla beraber yaşamaya başladı.Çok dayanıklı bir köpek olduğu için kısa zamanda içinde insanlar tarafından oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Çöl yaşamına çok uygun olan bu ırk kurak ve sıcak hava da bile oldukça üstün bekçilik yetenekleriyle kısa zamanda askeri birlikler tarafından da kullanılmaya başlandı. İsrail’in ulusal köpeği olan Canaan Köpeği,oldukça ender bir ırktır. Günümüzde yaklaşık 300-400 tane kaldığı düşünülmektedir.

Canaan Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Çift katlı kürk yapısına sahiptir.Bu sayede çok sıcak ve çok soğuk havalara karşı oldukça dayanıklıdır.Dış kürkü sert ve düzdür,alttaki kürkü yumuşak ve kısadır.Alttaki kürkü yaşadığı yere göre daha kalın veya daha ince olabilir. Tüylerinde bazen lekeler bulunabilir.Çok az tüy döken bir köpektir.Siyah,krem rengi ve kırmızı tüy renkleri vardır. Isırığı ile ünlü olan bu ırk, oldukça güçlü bir çeneye sahiptir.Kaslı bir yapısı vardır.Dik kulakları ve kıvrık bir kuyruğu ile oldukça ilgi çeker.

Canaan

Boy: Dişi: 47–58 cm,Erkek: 50–62 cm

Kilo: Dişi: 14–19 kg, Erkek: 20–26 kg

Yaşam süresi : 12-16 yıl

Karakteri

Tetikte,uysal ve sadık bir köpektir.Cana yakın bir ırk olmasına karşın yabancılara karşı oldukça soğukkanlı ve mesafelidir. Tehlike olduğunu düşündüğü anda bölgesini korumak için oldukça agresifleşen bu ırk tehlike geçene kadar sakinleşmez. Sürü olarak yaşamaya alışkındır,sahibinin otoritesini kabul etmez ve sürüsünün lideri olarak görmezse oldukça başına buyruk olabilir.Sahibiyle beraber uyuması,sahibiyle denk olduğunu düşünmesine sebep olur.Bu nedenden dolayı mutlaka kendi yatağı olmalıdır.Her ırkta olduğu yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.

Tetikte bir ırk olduğu için farklı seslere,kişilere ve nesnelere alıştırılması gerekir aksi takdirde tanımadığı bir şeyle karşılaştığında agresif ve tedirgin tavırlar sergileyebilir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan bu ırkın eğitilebilirlik düzeyi de oldukça yüksektir.Ancak düzenli ve otoriter bir eğitime ihtiyacı vardır.Egzersiz ihtiyacı çok fazla değilidir ve günlük kısa yürüyüşler yeterlidir.Ancak kısa olmasına rağmen aksatılmadan yapılmalıdır.Kazmayı çok seven bir ırk olduğu için bahçe ortamında besleniyorsa gözetim altında tutulmalıdır.

Bakımı

Çok az tüy döken bir köpek olduğu için haftada bir defa tüylerinin taranması yeterlidir. Yılda bir defa yıkanması gerekir.Dişlerinde tartar oluşumunu çok yaygın olduğu için dişlerinin haftada iki veya üç defa fırçalanması gerekir.Bahçe ortamında yaşıyor ise tırnakları kendiliğinden törpülenir ancak apartmanda yaşıyor ise tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Canaan

Canaan köpekleri, aktif bir yaşam tarzına ihtiyaç duyarlar ve düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Aksi takdirde, enerjilerini olumsuz şekillerde ifade edebilirler.

Son olarak, Canaan köpekleri nadir görülen bir ırk olarak kabul edilir ve bazı bölgelerde nesli tehlike altında olabilir. Bu nedenle, bu köpeklerin sahiplenilmesi veya yetiştirilmesi için yerel yasalara ve düzenlemelere uygun hareket etmek önemlidir. Eğer bu köpek cinsi ile ilgileniyorsanız, yetiştiricilerden ya da barınaklardan bilgi almanız ve sorumlu bir şekilde hareket etmeniz önemlidir.

Yazar Hakkında