Cane Corso Blue olarak bilinen bu ırkın gri rengine sahip kürkü olan köpeklere verilen addır. Son 4 yıldır oldukça popüler bir renk olmuştur.

Cane Corso Blue Negatif Yönleri?

Blue(gri) renk cane corso’lar aslında albino rengidir.Sizinde bildiğiniz gibi tüm albino geni taşıyan canlılar güneş ışınlarına karşı oldukça narindir ve çok etkilenirler. Bu durum cil rahatsızlıkları hatta cilt kanserine kadar gider. Ayrıca gözlerin’dede ciddi sorunar oluşur.

Alırsanız köpeğiniz güneşli günlerde dışarı çıktığında, bahçede güneşli bir alanda uzandığında ışınlar derisini etkileyecek ve zamanla sorunlar ortaya çıkacaktır. Sürekli veterinere giderek tedavi ettirmeniz gerekecek yada kanserden hayatını kaybedecektir.

Bir cane corso sahilenecekseniz doğal olan renkleri olan siyah ve brindle rengini tercih edin.Bu şekilde rahatlıkla güneşte yürüyüş yapabileceğiniz bir köpeğiniz olacaktır.

Derideki melanin pigmenti eksikliği, güneş ışınlarına duyarlılığı arttırır (güneş yanıkları) ve deri kanserlerine neden olur. Gözlerin gözbebekleri pembemsi-kırmızımsı olmasının nedeni ağ tabakadaki (retina) damarlarındaki kanın yansımasıdır. Melanin içermeyen gözler ışığa duyarlıdır; hastalarda fotofobi (ışıktan etkilenme), nistagmus ve görme bozuklukları belirlenir. Albinizm ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında