Cane Corso Italiano Köpeği

Cane Corso Italiano köpek ırkı günümüzde var olan ırklar arasında rn iyi aile ve koruma köpeğidir. İster kişi koruma ister alan korumada en iyisidir ve bu dünya köpek federasyonlarınca belgelenmiştir. Dünya’da ilesine bu kadar düşkün bir köpek bulamazsınız. Çocuklar konu olunca onlara çok ayrı bir sevgi besler.

Cane Corso Italiano İtalya has olan bir ırktır. Mastiff köpek ırkları arasında yer alır. Güçlü,dayanıklı ve korumacıbir ırk arayışı sonucu üretilmiştir. Yıllar boyu insanlara hem çok iyi bir arkadaş hem de çok iyi bir koruma köpeği olmuştur.Cane corso koruduğu alan ve ailesi için canını verecek kadar gözüpektir. Bu köpeği korumaya geçtiği an hiç bir şey korkutamaz. Sahibi ile aileden olmayan herhangi biri yüksek sesle konuşsa dahi ona karşı tepki verir ve sahibine bakar ne yapacağını sorar ve sahibi dur demez ise direk saldırıya geçer.

Bu ırka sahip olan kişilerin farklı bir ırk besleme şanları yoktur. Çünkü hiç bir ırk bu köpeğin gösterdiği sevgiyi size veremez. Yavruluk döneminden itibaren size çok düşkün yabancılara karşıda oldukça şüpecidir. Oyun oynamayı çok sever ama sadece ailesi ile.

Cane Corso Italiano

Yanlış bilinen bir konu vardır onu açıklığa kavuşturalım. Yok olma aşamasına geldiği 2. dünya savaşında n sonrakalan 3 köpekten ürediği o nedenle akrabalık oranlarının çok olduğu ve kalça çıkığı sorununun bundan yoğun yaşandığı konusudur. 3 değil ama 6 köpek kalmıştı fakat zaten kanında olan napolitan mastif genleri bu köpeklerin tekrar başka napolitanlar’la çifleştirilmesi ile dahada artırıldı ve gen havuzu çok fazla genişltildi. Tarihe bakarsanız eski cane corsolar daha az sarkık dudaklara sahiptir. Günümüz safkan cane corsolar ise daha sarkık. Kısaca oldukça geniş bir gen havuzuna sahiptir.

Irk daha yavaş ve hantal olan napolitan mastif ırkının atletik olmamasından dolayı hayvan ve alan korumada yeterli gelmediğinden hem güçlü hem’de atletik olması için üretilmiştir.O kadar atletiktir ki geçmişte domuz avlarında çok sık kullanılmıştır. Cane corso havada uçan bir kırlangıcı yakalayacak çevikliğe sahiptir.

Cane Corso Italiano Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Cane Corso Italiano,güçlü ve uzun kaslara sahip,güçlü yapılı ancak zarif,orta büyüklükte bir köpektir.Çok seçkin,gücü,çevikliği ve dayanıklılığı temsil eden bir ırktır.Ağzı çok geniş ve derindir.Sarkık ağız yapısından dolayı oldukça fazla salya üretir.

Küt bir buruna sahiptir ve oldukça iyi koku alır. Kalın bir derisi vardır.. Tüyleri kısadır ancak düz değildir,camsı dokulu, parlak,yapışık,sert ve yoğundur aynı zamandan kışın kalınlaşan hafif bir katmana sahiptir.Tüy rengi siyah,fawn,chestnut brindle,gri,siyah çizgili ve kırmızı olabilir.

Boy: Dişi: 57–65 cm, Erkek: 63–71 cm

Kilo: Dişi: 40–45 kg, Erkek: 44–51 kg

Yaşam süresi: 10–13 yıl

Karakteri

Çok iyi bir bekçi köpeğidir.Uysal,sevecen,kıskanç ve naziktir.Ancak çok korumacı olduğu için yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.Çocuklarla çok iyi anlaşır ve görünüşünün aksine bebeklerle bile rahatlıkla yalnız bırakılabilir. Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ancak sert bir köpek olduğu için otoriter bir eğitime ihtiyacı vardır.Sert bir eğitime olumlu tepki vermez bu nedenden dolayı clicker ve ödül maması ile pozitif eğitim gerekir.

Cane Corso Italiano

Egzersiz ihtiyacı fazladır bu nedenden dolayı düzenli egzersize ihtiyacı vardır.Günlük yürüyüşleri çok sever.Enerjisini atamadığı takdirde etraftaki eşyalara zarar vermeye ve agresif tavırlar sergilemeye başlar.Ancak egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda da yaşayabilir. Bu ırk ile birlikte başka bir ırk beslemeyi düşünen kişilerin Cane Corso Italiano ırkını yavru iken beslemeye başlayıp diğer ırka alıştırması gerekir.Aksi halde başka bir ırkla yaşaması zor bir hal alacaktır.

Bakımı

Cane Corso Çok fazla bakım isteyen bir ırk değildir. Yılda iki kez yıkanması ve haftada bir kez taranması gerekir. Bahçe ortamında besleniyorsa tırnaklarının kesilmesine gerek yoktur. Sarkık ağız yapısından dolayı ileriki yaşlarında ağız problemleri yaşayabilir. Tüm büyük ırklarda olduğu gibi eklem sorunu yaşayabilir. Bunu engellemek, mamasının içine arada bir koyulan birkaç kaşık yoğurt ya da veterinerin önerdiği takviye gıdalar ile mümkündür. Yemek yemeği çok fazla sever ve önüne ne kadar mama konursa o kadar yer. Hep aç bir köpektir bu yüzden yemesi gerekenden fazla mama verilmesi takdirde obezite görülebilir.

Yazar Hakkında