Cane Corso Özellikleri olarak çok ayrıcalıklı bir köpek ırkıdır ve dünyanın en iyi koruma köpeğidir. Sahip olan herkes bu görüşü taşımaktadır. Roma döneminden bu yana insanlarla iç içe yaşayan bu ırk bizle ayrılmaz bir bütün olmuştur.

Cane Corso Özellikleri Nedir?

Yazımızda her yerde bulabileceğiniz boy kg gibi özelliklerler’den bahsetmek yerine kişiliğine ağırlık vereceğiz. Diğer özellikleri hakkında pek çok yazıyı internette bulabilirsiniz.

Bir cane corso yavruyu sahiplendiğinizde evinize geldiği zaman büyük ihtimalle 2-3 aylık olacaktır. Gelir gelmez sizi sevmeye odaklanmış bu yavru hayatı boyunca bu özelliğini koruyacaktır.Sizi çok seven bu ırk yabancılara karşı yavruluğundan itibaren her zaman şüpecidir.

Henüz 2 aylık bir cane corso yavru bir yabancı kendisine yaklaştığında ona hırlayacak üzerine gidildiğindede havlayarak kaçacaktır. Büyüdüğünde ise gene aynı davranışları gösterecek ama kaçan kendisi değil karşı taraf olacaktır.

Yapı olarak kesinlikle bahçede ilgisiz bırakılacak bir köpek değildir. Sürekli ailenin içine dahil edilmelidir ve sizle ilşki’de olmalıdır. Aksi halde çok fazla mutsuz olacaktır. Sürüde olmak her zaman onu çok mutlu eder.

Koruma eğitimi verilmesine hiç gerek yoktur zaten kendisi bunu içgüdüsel olarak yapacaktır. Örnek olarak gezdirme kayışı ile dolaştırıken bir tanıdığınız sizle konuşmaya başladığında önce paf paf sesi çıkarır sonra size bakar siz bir dur demezseniz hırlamaya başlar hala bir şey demezseniz saldırıya geçer Siz dur yada hayır dediğinizde ise sorun çıkarmaz bunun için eğitime ihtiyacı yoktur.

Cane Corso Özellikleri
Cane Corso Özellikleri

Cane Corsolar Yemek yemeği çok sevdikleri için ihtiyacı kadar yemeği vermeniz gerekir kesinlikle doymadı mantığıyla fazlasını vermeyin obezite’ye yatkındırlar.

Bazen duyduğunuz 100 kg 100 cm cane corso var bilgileri yalandır bu ırk hiç bir zaman o kadar büyümez ya melezdir yada büyüme hastalığına yakalanmış bir köpektir. Fiziksel yapısı bu özelliklerde olan bir köpek ne koruma nede bekçilik yapabilir çünkü kendini zor taşır.

Görüp gölebileceğiniz en iyi izleme ve koruma köpeğidir. Her koruma köpeği iyi bir izleme köpeği olamaz .Bu özellikleri taşıyan tek ırktır denilebilir. İzleme köpeği çevresindeki en ufak değişiklikleri anında farkeder ve buna tepki verir. Kimi ırk çok iyi koruma yapar ama uykusu ağırdır dikkati dağınıktır bu nedenle izleme köpeği değildir.

Tek kusuru sarkık yanaklarından dolayı salya problemidir. Bu nedenle ev yerine bahçede beslenmesi çok daha uygundur. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında